Seimui rytiniame posėdyje nepavyko priimti sprendimo dėl laikino generalinio prokuroro Dariaus Valio nušalinimo nuo pareigų.
(papildyta 16:08)
Popietiniame posėdyje Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas informavo, kad komitetas klausimą dėl generalinio prokuroro Dariaus Valio laikino nušalinimo nuo pareigų svarstys uždarame posėdyje. Jame pakviesti dalyvauti ir prezidentūros atstovai.
Seimas taip pat nutarė prie D. Valio laikino nušalinimo klausimą plenariniame posėdyje toliau svarstyti antradienį, gegužės 13 dieną.
- - - - - -
Kaip jau skelbta, prašydama sutikimo laikinai nušalinti D. Valį nuo pareigų, tiriant prieš kelerius metus įvykusios avarijos aplinkybes, į Seimą kreipėsi prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Nors iš pradžių atrodė, kad parlamentarai, balsų dauguma siūlomam nutarimo projektui pritarę po pateikimo ir po svarstymo, surengto ypatingos skubos tvarka, taip pat sparčiai pritars ir trečią kartą, tačiau kilus aistroms, seimo pirmininkė Loreta Graužinienė pasiūlė padaryti pertrauką iki popietinio posėdžio, o per pertrauką Seimo Etikos procedūrų bei Teisės ir teisėtvarkos komisijos turėtų apsispręsti, ar parlamentarai apskritai gali svarstyti ir priimti sprendimą dėl laikino generalinio prokuroro nušalinimo nuo pareigų.
Už tai balsavo 84 Seimo nariai, prieš 12, susilaikė 5.
Prezidentės patarėja Seimo neįtikino
Prezidentės kreipimasis į Seimą grindžiamas tuo, kad administracinėje byloje, kurioje D. Valys buvo patrauktas administracinėn atsakomybėn už Kelių eismo taisyklių pažeidimą, sukėlusį kitų asmenų sveikatos sutrikimą buvo nustatytos galimai baudžiamąją atsakomybę užtraukiančios aplinkybės.
„Riba tarp nežymaus sveikatos sutrikdymo, kas užtraukia administracinę atsakomybę ir nesunkaus sveikatos sutrikdymo eismo įvykio metu yra 10 dienų. Jeigu žmogus serga 11 d. tai jau yra baudžiamoji veika“, – pristatydama nutarimo projektą sakė prezidentės vyriausioji patarėja Rasa Svetikaitė.
„Mano manymu išsamus ikiteisminis tyrimas yra tikslingas. Aš niekuomet neneigiau savo atsakomybės už šį eismo įvykį, esu sumokėjęs man skirtą baudą“, – Seimo nariams sakė D. Valys. Jis taip pat teigė, kad į šalies vadovę kreipėsi dėl to jog yra nustatyta naujų su jo padaryta avarija susijusių aplinkybių. Prezidentė D. Grybauskaitė generalinio prokuroro kreipimąsi gavo balandžio 23 dieną.
Tačiau Seimo nariai, išklausę R. Svetikaitės, pažėrė jai nemažai klausimų, o nesulaukę juos tenkinančių atsakymų suabejojo, ar klausimą dėl sutikimo laikinai nušalinti generalinį prokurorą nuo pareigų reikia spręsti skubos tvarka.
(papildyta 13:30)
J. Sabatauskas: nematau teisinio pagrindo
„Drąsos kelio“ frakcijos narė Aurelija Stancikienė prezidentės patarėjos teiravosi ,,kur buvo prezidentė ir pats prokuroras visus 3 metus, jeigu nutarė kreiptis tik dabar (...) Ar D. Valys toks neįgalus, kad pats negali kreiptis“.
Jos kolega Povilas Gylys domėjosi, ar generalinis prokuroras turi pakankamai žinių apie teisingumą, kad procesas tęsiasi 3 metus ir suabejojo dėl priežasčių, dėl ko nušalinimo prireikė kaip tik dabar. Iškėlęs mintį, kad šioje situacijoje galima įžvelgti „politines manipuliacijas“, jis svarstė: „Kol prokuroras vykdo politines užduotis - viskas gerai, bet jeigu tarkim nevykdo, tada juo galima atsikratyti“.
Dar vienas šios frakcijos narys Vytautas Matulevičius susirūpino, „kodėl šis banalus atvejis, kuris gali nutikti kiekvienam žmogui, virto didžiule problema“.
Tuo metu Seimo nariai liberalas Vitalijus Gailius, socialdemokratas Julius Sabatauskas, mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys ir kai kurie kiti suabejojo procedūriniais dalykais ir teisiniu pagrindu, kuriuo remiantis Seimas galėtų leisti prezidentei laikinai nušalinti generalinį prokurorą.
Anot V. Gailiaus, parlamentarams padalintoje medžiagoje pažeistos Generalinės prokuratūros rekomendacijos. ,,Kieno sutikimu susipažino (su medžiaga) ponas Valys – net čia pažeistas procesas ir Generalinės prokuratūros rekomendacijos“, - sakė jis.
,,Darbietis“ Kęstutis Daukšys teiravosi, ar nukentėjusioji pasiskundė, o jeigu nepasiskundė – kokiu pagrindu atnaujinamas tyrimas.
J. Sabatauskas priminė, kad generalinio prokuroro nušalinimas yra speciali procedūra, numatyta įstatyme ir teiravosi, nuo kada tokie atvejai svarstomi ypatingos skubos tvarka ,,neįsitikinus, kad yra teisinis pagrindas (....) kai prezidentė pateiks dokumentus, ir tada įsitikinę pateiktume išvadą“. Jis teigė, kad klausimą turi nagrinėti arba specialiai sudaryta komisija, arba su medžiaga susipažinti ir pateikti savo išvadą turi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas. ,,Negalima priimti tokių sprendimų ypatinga skuba neišsiaiškinus visų aplinkybių ir teisinio pagrindo. Šiandien aš teisinio pagrindo nematau“, - teigė J. Sabatauskas.
Pasimokyti iš ankstesnių skubotų atleidimų, kurie biudžetui kainavo nemažai pinigų, ragino seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas, anot kurio ,,patys pasistatom grėblį, daužom galvą ir po to ieškom kaltų“. Anot jo, Seimo Statute net nėra apibrėžta laikinumo sąvoka.
Nori, kad balsuotų prieš?
Atsakydama į Seimo narių klausimus, prezidentės patarėja R. Svetikaitė aiškino, kad vertinant visiems žinomos įvykio aplinkybes yra laikomasi teisinių procedūrų ir ,,ne prezidentė nustatinėjo tokius dalykus, tai nustatė medicinos eksportai ir tokios aplinkybės buvo pateiktos mums“.
Į parlamentaro Eduardo Šablinsko klausimą, ar buvo kalbėta su generaliniu prokuroru dėl galimybės atsistatydinti pačiam. R. Svetikaitė atsakė, kad ,,įtakoti asmens atsistatydinimo negali niekas (...) mes sprendžiame dėl laikino nušalinimo, o ne atleidimo“. Atsakydama P.Urbšiui, pareiškusiam, kad ,, generalinis prokuroras nesuvokia, kas yra pareigūno garbė“, ji teigė negalinti „garsinti tų duomenų, kurie yra tyrimo medžiagoje“.
Atsakydama parlamentarams patarėja taap pat aiškino, kad kol kas nėra pradėtas ikiteisminis tyrimas – jis bus pradėtas tik po to, kai Seimas duos sutikimą ir prezidentė laikinai nušalins D. Valį nuo pareigų.
Tačiau R. Svetikaitės atsakymai dalies parlamentarų neįtikino. Neskubėti ir padaryti pertrauką posėdyje raginantys Seimo nariai kvietė įsigilinti į aplinkybes, kadangi nerimo kelia faktas, jog jos paaiškėjo tik po trejų metų.
,,Niekur mes čia nenuskubėsim, tai nėra eilinis klausimas – generalinio prokuroro įgaliojimų sustabdymas“, - teigė prašydamas pertraukos Petras Gražulis. Priminęs, kad Seimas anksčiau nepritarė generalinės prokuratūros ataskaitai, jis klausė, ,,kodėl šiuo metu prezidentė teikia sustabdyti jo įgaliojimus?“.
Kadangi Seimo pirmininkė L. Graužinienė, remdamasi tuo, kad Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui dėl D. Valio laikino nušalinimo, tebesiūlė Seimui pereiti į ,.,priėmimo stadiją“, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas J. Sabatauskas klausė: ,,Jūs norite, kad Seimas balsuotų prieš?“.
Pagaliau buvo rastas kompromisas: padaryta pertrauka iki kito posėdžio. Pertraukos metu L. Graužinienės siūlymu Etikos procedūrų bei Teisės ir teisėtvarkos komitetai turi apsispręsti ir pateikti Seimui išvadą, ar parlamentas parlamentarai apskritai gali svarstyti ir priimti sprendimą dėl laikino generalinio prokuroro nušalinimo nuo pareigų.