Sostinės meras apie naują lentą Noreikai: nelegalūs veiksmai tiesos negimdo

Nelegalūs veiksmai tiesos negimdo, o reaguoti į naujos lentos karininkui Jonui Noreikai-Generolai Vėtrai pakabinimą turi šalies vadovai, teigia Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

„Šios lentos pakabinimas nederintas nei su savivaldybe, nei su šio pastato savininkais – Mokslų akademija. Lauksime jų sprendimo. Taip pat įdomus šalies vadovų vertinimas, kadangi Mokslų akademija – nacionalinė įstaiga“, – sakoma ketvirtadienį BNS perduotame mero komentare.

„Mano vertinimas labai aiškus – nelegalūs veiksmai tiesos negimdo ir jų autorių nepuošia”, – pabrėžė R. Šimašius.

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje ant Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos dalyvaujant keliems šimtams žmonių pakabinta ir atidengta atminimo lenta prieštaringai vertinamam karininkui J. Noreikai-Generolui Vėtrai.

Ją atidengė partizano Juozo Jakavonio-Tigro duktė Angelė Jakavonytė.

Daugiau nei du dešimtmečius ant Vrublevskių bibliotekos buvusi lenta J. Noreikai nuimta liepos pabaigoje sostinės mero R. Šimašiaus sprendimu. R. Šimašius teigė tai padaryti nusprendęs, nes J. Noreika tvirtino nacių administracijos sprendimus steigti žydų getą ir konfiskuoti jų turtą.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, Antrojo pasaulinio karo metais būdamas Šiaulių apskrities viršininku, J. Noreika pasirašė raštus dėl žydų geto steigimo ir žydų turto tvarkymo. Tačiau 1943 metų vasarį gestapo jis buvo suimtas, daugiau kaip dvejus metus praleido Štuthofo koncentracijos stovykloje. Užėmus Štuthofą, J. Noreika buvo mobilizuotas į Raudonąją armiją, tarnavo eiliniu.

1945 metų lapkritį jis grįžo į Vilnių, įsidarbino Mokslų akademijoje juriskonsultu, pradėjo ieškoti ryšių su antisovietiniu pogrindžiu, 1946 metų pradžioje su bendraminčiais įkūrė Lietuvos Tautinę Tarybą ir pradėjo ruoštis sukilimui, kurį ketino pradėti sulaukus Sovietų Sąjungos ir Vakarų valstybių karo. Tų pačių metų kovą J. Noreika ir kiti buvo suimti, lapkritį nuteistas mirties bausme. Nuosprendis J. Noreikai įvykdytas 1947 metų vasarį.

1997 metais J. Noreika-Generolas Vėtra apdovanotas Vyčio Kryžiaus 1-ojo laipsnio ordinu po mirties.


Rašyti komentarą...
V
Vetra
2019-09-06 11:11:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mano manymu nelegalus veiksmas yra tai, kai visokie simasiai atvaziave is Taurages valdyti Vilniaus, nukabina lentas, kaip kokie nunusikalteliai, vidury nakties ir paskui vograuja apie kazkoki istorini teisinguma. Reiketu salia atminimo lentos Noreikai pakabinti dar viena lenta , informuojancia kiek pasibaigus Antrajam Pasauliniam karui visokie NKVD ir MGB darbuotojai ZYDAI pasiunte lietuviu myriop, kiek simtu tukstanciu lietuviu del zydu genocidines veiklos kalejo lageriuose uz poliarinio rato. Nereikia pamirsti, o tiksliau reikia priminti, kad Snieckaus zmona Bardonaite (zyde) buvo arsi tremimu salininke, o galimai ir susidorojimo su lietuviais viena is organizatoriu. Galbut Lietuviu Tautos naujausia istorija nebutu tokia tragiska, jei Snieckus butu turejes zmona lietuve. Cia siaip mintys pamastymui. Nedailinkim ir nebjaurokim istorijos. Ypac savo tautos istorijos. Zvelkime drasiai tiesai i akis ir neleiskime visokiems simasiams ir jiems prijauciantiems menkinti lietuvius ir versti mus keliaklupsciauti ir atgailauti.
Atsakyti
0

M
MX
2019-09-06 13:16:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kažkaip savo veiksmo nelegaliu neįvertino.
Atsakyti
0

H
Hm
2019-09-06 21:11:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
kremliaus fašistų liaupsinamas šimašius jaučiasi teisus ? Kam jis dirba ?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų