• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Teisingumo ministerijos duomenimis, per 2007 m. I pusmetį smurtinių nusikaltimų aukoms buvo kompensuota 88 353 litai turtinės ir neturtinės žalos.

REKLAMA
REKLAMA

Teisingumo ministerijos Teisinio atstovavimo tarnyba per šių metų pirmąjį pusmetį išnagrinėjo 62 prašymus kompensuoti smurtiniais nusikaltimais padarytą turtinę ir/ar neturtinę žalą. Iš viso patenkinti 23 prašymai (iš jų 6 prašymai kompensuoti žalą avansu) ir išmokėti 88 353 litai. Tai reiškia, kad vien per 2007 m. pusmetį kompensacijų smurtinių nusikaltimų aukoms išmokėta beveik 35,5 tūkst. litų daugiau nei per visus praėjusius metus. 2006 m. iš 62 gautų prašymų žalą buvo nuspręsta kompensuoti 18 atvejų, iš viso kompensacijų išmokant 52 895 litus. Dažniausiai atsisakoma kompensuoti žalą, kai kreipiasi asmuo, neturintis teisės gauti kompensaciją, veika pagal įstatymą nėra laikoma smurtiniu nusikaltimu arba smurtinis nusikaltimas įvykdytas iki 2005 m. liepos 1 d.

REKLAMA

Teisingumo ministerija primena, kad dėl kompensacijų už patirtus smurtinius nusikaltimus gali kreiptis nukentėję asmenys, kuriems padarytas smurtinis nusikaltimas, taip pat asmenų, kurių gyvybė buvo atimta smurtiniais nusikaltimais, sutuoktiniai ir išlaikytiniai. Išlaikytiniais yra nukentėjusiojo asmens nepilnamečiai vaikai, nedarbingi tėvai ar kiti faktiniai nedarbingi išlaikytiniai. Smurtiniu nusikaltimu pagal Lietuvos Respublikos smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatymą laikoma Baudžiamajame kodekse numatyto apysunkio, sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo požymių turinti pavojinga veika, kuria buvo tyčia atimta nukentėjusio asmens gyvybė arba sunkiai ar nesunkiai sutrikdyta jo sveikata, arba pasikėsinta į seksualinio apsisprendimo laisvę ar neliečiamumą. Pavyzdžiui, smurtiniais nusikaltimais laikomi tyčiniai nužudymai, tyčiniai sunkūs ir nesunkūs sveikatos sutrikdymai, išžaginimai, seksualiniai prievartavimai. Smurtiniais nusikaltimais nėra laikomi nežymūs sveikatos sutrikdymai, vagystės, turto sunaikinimai ir kitos nusikalstamos veikos nuosavybei bei nusikaltimai, padaryti dėl neatsargumo.

REKLAMA
REKLAMA

Smurtiniais nusikaltimais padaryta žala ar jos dalis, be jau minėtų pagrindų, kompensuojama tuo atveju, kai už žalą atsakingas asmuo neatlygina nusikaltimu padarytos žalos, kai smurtinis nusikaltimas yra padarytas po 2005 m. liepos 1 d., kai nusikaltimas padarytas Lietuvos Respublikos teritorijoje arba laive ar orlaivyje su Lietuvos valstybės vėliava ar skiriamaisiais ženklais, o prašymas kompensuoti smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą yra pateikiamas ne vėliau kaip per trejus metus po nusikaltimo padarymo, išskyrus atvejus, kai šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prašymus dėl smurtiniu nusikaltimu padarytos žalos kompensavimo nagrinėja Teisingumo ministerija. Nuo šių metų rugsėjo 1 d. nukentėjusiesiems pakaks kreiptis į vieną iš valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybų (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio). Tarnybos įgaliojamos priimti prašymus kompensuoti smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą ir prašymus avansu kompensuoti smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą, rinkti sprendimui dėl žalos kompensavimo priimti reikalingą informaciją, įgyvendinant regreso (atgręžtinio reikalavimo) teisę iš už žalą atsakingų asmenų, teismo tvarka išieškoti išmokėtų kompensacijų dydžio sumas pagal Teisingumo ministerijos duomenis apie kompensacijų išmokėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų