Didelė dalis butų nuomos pasiūlymų, pateikiamų specializuotoje spaudoje ir internete, - iš agentūrų rankų. Daugumoje jų nuorodų, jog skambini ne tam, kam tikiesi, nėra. Tačiau specialistai teigia, kad viskas legalu, rašo „Respublika“.
Statistikos departamento duomenimis, vien Vilniuje įmonių, kurių veikla - nekilnojamojo turto, priklausančio nuosavybe, išnuomojimas, - veikia 818, visoje Lietuvoje – 2225. Ir nors ekspertai teigia neskirstantys, kurios įmonės teikia komercinių, kurios – gyvenamųjų patalpų nuomos paslaugas, skaičiai įspūdingi.
Informuoti neprivalo
Paėmę vieną periodinio reklamos leidinio numerį pastebėjome, kad iš 83 duotų 1 kambario buto nuomos skelbimų tik iš 6 turinio galima suprasti, kad paslaugą siūlo nuomos agentūra – tai rodė pateiktas elektroninio pašto ar interneto svetainės adresas. Tuo tarpu paskambinus dalies likusių skelbimų telefono numeriais net 20 proc. Pasirodė esantys nuomos agentūrų.
Vieno skelbimo autorė net nesiteikė daug kalbėti – tik pasakė „visus reikalus tvarkančios agentūros“ adresą ir liepusi juo kreiptis numetė ragelį. Pasiteirauti, ar butas priklauso jai, ar ji ir atstovaujanti atsakingajai agentūrai, nesuspėjome.
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovas spaudai Vitas ūsas „Respublikai“ sakė, kad Lietuvos teisės aktai nenustato reikalavimų, kas privaloma nurodyti skelbimuose spaudoje ar internete, todėl nenurodyti skelbime, kad nuomojama bus per tarpininkus, nėra vartotojų teisių pažeidimas.
„Potencialus nuomininkas prieš sudarydamas sutartį turi galimybę su nuomotoju išsiaiškinti jam rūpimus klausimus“, - pabrėžė jis.
Savininkai taip pat įtarūs
„Respublikai“ paskambinus viename skelbime pateiktu numeriu ir pasiteiravus, ar butas priklauso atsiliepusiai moteriai, ar atsiliepė tarpininkai, buto savininkė pasiteiravo, ar skambina juridinis, ar fizinis asmuo.
„Ar tik ne iš agentūros būsit? - pasiteiravo kitas buto savininkas. - Jie taip lengvai užsidirbti nori, užtat ir paklausiau“, - paaiškino jis.
Vyras atskleidė, jog agentūros savininkams skambinančios ir klausinėjančios informacijos. „Aš sakau, pirmiau jūs prisistatykit, kas jūs esat. Na, tai pradeda kraipytis – sako, mes esam agentūra. Aš klausiu, kokios jūsų sąlygos. O jie – atseit vieno mėnesio mokestį jiems sumokėk, ir jie padės ieškot ar reklamuot. Vienu žodžiu, aš atsisakiau tokių paslaugų“.
Garsintis nenorėjusio savininko įsitikinimu, agentūros potencialius „partnerius“ renkasi iš jau pasirodžiusių skelbimų.
„Kai parašau skelbimą, tada jie ir pradeda ieškot sau uždarbio, - pasakojo jis. - Jie (savininkui skambinusi agentūra – aut. past.) neprisistatė, o aš ir neklausiau, tiesiog pasakiau, kad nenoriu su jais reikalų turėt. Ir viskas, padėjau ragelį“.
Metodų neatskleidė
Viena iš keturių nurodžiusių skelbimo priklausomybę agentūrai įmonių „Respublikai“ sakė, kad skelbimuose siekia visada nurodyti, kam klientas ruošiasi skambinti. Tačiau nemato labai didelio blogio ir jeigu agentūra skelbime to nenurodo – esą tai vis tiek išaiškėja pokalbio metu.
Tačiau atskleisti, kaip jie susiranda butų savininkus, ieškančius nuomininkų, nepanoro – esą tai įmonės reikalai.
Eglė Jociūtė