Prezidentė Dalia Grybauskaitė, pasirašiusi Šilumos ūkio įstatymo pataisas, tikisi, kad tai dar šiemet sumažins šilumos kainą. Bet tai tik teorija. Gyventojams įstatymu suteikta teisė patiems rinktis namo šilumos ūkio prižiūrėtoją. Kiek dėl to mažės šilumos sąskaitos, niekas nežino. Pati šilumos kaina nemažėja. Šiauliuose šilumą dar branginti ketinama nuo lapkričio.
Iš vienos sąskaitos — į kitą
Nuo lapkričio 1 dienos įsigalioja Šilumos ūkio įstatymas, pagal kurį šilumos tiekėjai ar su jais susiję administratoriai nebegali prižiūrėti namo šilumos punktų. Patys gyventojai turi pasirinkti, kas juo prižiūrės, reguliuos šilumos kiekius name.
Šiauliuose šilumos punktai priklauso bendrovei „Šiaulių energija“. Šilumos tiekėjai juos prižiūri vadinamuosiuose “neorganizuotuose“ daugiabučiuose. Beveik visos bendrijos pačios šilumos punktus prižiūri, o dar apie 70 namų prižiūri adminstratorių bendrovės, kurios Šiauliuose nėra susijusios su “Šiaulių energija“.
„Šiaulių energijos“ generalinis direktorius Česlovas Kasputis klausiamas, kas keisis sąskaitose dėl naujos įstatymo nuostatos, sakė: “Iš mūsų sąskaitų aptarnavimo mokestis bus išbrauktas, bet bus įrašomas į kitas sąskaitas. Be priežiūros punktai negalės likti, o kas prižiūrės, tam reikės mokėti.“
Šiauliuose šis aptarnavimo mokestis dabar sudaro 10 centų už kvadratinį metrą buto ploto. Jo nemoka tik bendrijos, pačios prižiūrinčios šilumos punktus. Bet jos atskirai mokėdavo šilumos tiekėjams už punktų paruošimą šildymo sezonui: hidraulinius bandymus, boilerių praplovimą.
Šiluma tik brangsta
Dar daug kas neaišku, nes nėra poįstatyminių aktų. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija per mėnesį turi juos pateikti. Taip pat — parengti metodiką, pagal kurią savivaldybės turės apskaičiuoti ir nustatyti šilumos punktų aptarnavimo mokestį.
„Įstatymas mūsų teises palieka galioti tik iki namo sienos, tik iki jos užtikrinti šilumos parametrus, o toliau kažkas turės reguliuoti šilumos punktus, prižiūrėti pagal gyventojų norus“, — teigia Č. Kasputis.
Jis prognozuoja, jog prie naujos tvarkos Šiauliuose bus pereita per tris mėnesius. Bet neprognozuoja, ar šilumos sąskaitos mažės.
Dėl brangstančių dujų šilumos kaina per vasarą jau didinta tris kartus — iš viso pašoko 16 procentų. Dabar Šiauliuose gyventojai moka 28,12 cento už kilovatvalandę (su 9 procentų PVM).
Č. Kasputis neslepia, „dar teks šilumą branginti“. Rugsėjį dujų kaina didėjusi 8 procentais, todėl nuo lapkričio šilumos kainą vėl rengiamasi didinti — dar apie 5 procentus. Vien dėl dujų kainų šuolio palyginti su praėjusiu šildymo sezonu šiauliečiams šiluma brangs jau 20 procentų.
„Buvo prognozuota, kad dujų kaina nuo praėjusio sezono didės 30 procentų, taip ir atsitiko, — sakė Č. Kasputis. — Kai dujos brangsta, brangsta ir šiluma, nes dujų kaina šilumos kainoje sudaro apie 70 procentų.“
Nuo praeito šildymo sezono vartotojai „Šiaulių energijai skolingi milijonus: biudžetinės įstaigos — per 18 milijonų litų, gyventojai — 5 milijonus litų.
Statoma biojėgainė turėtų įtakos tik kitam šildymo sezonui. Č. Kaspučio teigimu, jėgainę pastačius šilumos kaina nemažėtų, bet bent būtų stabilizuota.
Skuba vykdyti
„Bandome sukti galvas dėl to Šilumos ūkio įstatymo, dar šią savaitę kviesimės ir šilumos tiekėjus, ir namų administratorius ir bendrijų atstovus“, — sakė “Šiaulių kraštui“ Vaclovas Vingras, Šiaulių miesto administracijos direktoriaus pavaduotojas.
V. Vingras kritikuoja įstatymo leidėjus: „Vykdyti laiko duota per mažai. Vakar priėmė, šiandien — daryk.“ Seimas turėjęs įstatymą priimti pavasarį, o ne prieš šildymo sezoną.
Anot jo, ne vien šilumos punktų aptarnavimo kaina svarbi — baisu, kad neatsitiktų kokių avarijų per tą laiką, kai šilumos punktus reikės perduoti.
Savivaldybėje skubama šilumos punktų aptarnavimo tarifą nustatyti dar šį mėnesį. Jeigu atsiras poįstatyminiai aktai, Tarybai projektas būtų teikiamas tvirtinti spalio 28 dieną.
Koks bus aptarnavimo mokestis? V. Vingras negali pasakyti: „Šilumos tiekėjai skaičiavo 10 centų, o mes dar žiūrėsime. Bus nustatomas maksimalus galimas tarifo dydis, o prižiūrėtojai turės varžytis.“
V. Vingro nuomone, įstatymas svarbus, nes šilumos tiekėjai buvo įtariami, jog padidina šilumos kiekius, o dabar gyventojai tuos kiekius galės patys stebėti ir reguliuoti. Bet patys turės ir geriau tvarkytis ar reikalauti iš administratorių.
„Žinau, kad bent jau Vilniuje nuo gyvatuko ranką galima buvo nudegti, tuo tarpu namo durys buvo atlapos, suirusios“, — palygino V. Vingras.
Rūta JANKUVIENĖ