„Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ patraukė teisėsaugos dėmesį. Panevėžio apygardos prokurorai aiškinasi, ar iš Susisiekimo ministerijos gauti 300 tūkst. Lt teisėtai nusėdo dviejų rangovų sąskaitose. Mat darbai, už kuriuos sumokėta dar gruodį, iki šiol neužbaigti.
Sumokėjo iš anksto
Ikiteisminį tyrimą dėl galimo lėšų švaistymo prokuratūra pradėjo pagal gautus skundus. Siauruką prižiūrinčios įmonės direktorius Gintaras Kerbedis tikisi išsiaiškinti skundikus.
G. Kerbedis pavaldinių nemalonę užsitraukia nebe pirmą kartą. Prieš porą metų po tuomečio jo pavaduotojo, dabartinio Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojo Žydrūno Kvedaro skundo Susisiekimo ministerijai G. Kerbedžiui buvo skirtas papeikimas.
Abejonių nekelia tik dokumentai
„Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ vienai iš savo steigėjų Susisiekimo ministerijai dar praėjusių metų gruodžio 17-ąją pateikė įmonių „Jūsų kiemas“ bei „Spalvonikos fasadai“ atliktų darbų perdavimo-priėmimo aktus. Pagal juos po poros dienų ministerija pervedė 300 tūkst. Lt. Pinigai tuojau pat buvo sumokėti rangovams: „Jūsų kiemui“ už kilometro ir 159 metrų drenažo įrengimą pervesta 115 tūkst. Lt, „Spalvonikos fasadams“ už depo krovininių vagonų cecho remontą – 107 tūkst. 210 Lt.
Žiūrint į G. Kerbedžio ir rangovų pasirašytus dokumentus neturėtų kilti abejonių, kad valstybės lėšos galėjo būti panaudotos netinkamai. Tačiau abejonių vis dėlto kyla. Nors G. Kerbedis, pasirašydamas atliktų darbų perdavimo-priėmimo aktus patvirtino, kad užsakovas neturi vykdytojams pretenzijų dėl kokybės ir įsipareigoja atsiskaityti už paslaugas, iš tikro darbai nėra iki galo užbaigti. „Jūsų kiemas“
„Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ teritorijoje Panevėžyje tebetiesia drenažo vamzdžius, tebetriūsia ir „Spalvonikos fasadų“ meistrai. Tokios informacijos sulaukusi Generalinė prokuratūra skundą perdavė tirti kolegoms Panevėžyje.
Prokuroras Kęstutis Greiciūnas patvirtino, jog pagal gautus skundus sausio 23-iąją pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo lėšų iššvaistymo. Pareigūnai aiškinasi, kodėl valstybės pinigai verslininkams buvo sumokėti už dar neatliktus darbus.
Pasak K. Greiciūno, „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ vadovas dar neapklaustas. Įtarimai irgi niekam dar nepareikšti.
Anoniminius skundikus vadina psichopatais
Kad siaurukas sudomino prokurorus, G. Kerbedis teigia sužinojęs tik praėjusią savaitę. Įmonės kelio priežiūros ir plėtros padalinio vadovas – meistras Arvydas Ucinavičius direktoriui įteikė tarnybinį pranešimą, kad prisidengiant jo vardu Generalinei prokuratūrai įteiktas skundas dėl galimo lėšų švaistymo įmonėje.
„Tik tiek ir žinau, kad prokurorai yra gavę kažkokį anoniminį, svetima pavarde pasirašytą skundą“, – „Sekundei“ teigė G. Kerbedis.
Kai Apygardos prokuratūrai įteikė prašymą ištirti, kas yra tikrasis skundo autorius, direktorius tvirtina sužinojęs, kad prokurorai yra gavę ir dar vieną pareiškimą. Jame esą užsimenama apie siauruką valdančiai įmonei gresiantį bankrotą.
„Įmonės sąskaitos pilnos pinigų, o kažkas kalba apie mūsų bankrotą! Tuo stebėtis nereikia. Psichopatų visur pilna. Žmonėms, nesugebantiems savęs realizuoti kūrybinėje veikloje, neturintiems gebėjimų, visiškiems vargšams belieka užsiiminėti tokiais dalykais, nes jie nieko daugiau nesugeba“, – skundikus įvertino G. Kerbedis.
Privalėjo skubėti
„Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ dokumentus tikrino šią savaitę apsilankę apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai, apklaustas G. Kerbedžio pavaduotojas technikai Vismantas Užalinskas, pasirašęs sąskaitas faktūras. Pagal jas darbų nebaigusiems rangovams buvo sumokėti pinigai.
G. Kerbedis teisinasi, esą įmonė neturėjusi kitos išeities, kaip atsiskaityti su rangovais nelaukiant pabaigtuvių. Anot direktoriaus, jei iki sausio įmonė nebūtų pasinaudojusi Susisiekimo ministerijos papildomai skirtais 300 tūkst. Lt, juos būtų tekę grąžinti į valstybės biudžetą.
Ministerija 2012-aisiais „Aukštaitijos siaurajam geležinkeliui“ skyrė 1,25 mln. Lt. Dar apie 310 tūkst. Lt įstaiga užsidirbo pati.
Pasak G. Kerbedžio, tokio finansavimo įstaigai nepakanka. Pernai įstaiga papildomai užsiprašė 800 tūkst. Lt, tačiau gavo tik 300 tūkst. Lt.
Apie finansinę injekciją, direktoriaus teigimu, ministerija pranešė tik lapkritį. G. Kerbedis tikina, jog išleisti pinigams įstaigai bebuvo likę vos porą mėnesių.
Per tiek laiko įmonė esą turėjo suspėti paskelbti viešųjų pirkimų konkursus, juos laimėję rangovai nutiesti daugiau nei kilometro drenažą su naftos produktų gaudykle, įrengti dirbtuvėse šildymo sistemą, sudėti naujus langus, sutvarkyti avarinės būklės suskilusią cecho sieną, lubas, duris ir iki 2012-ųjų pabaigos pasiimti atlygį.
Tyrimas papiktino
Direktorius sutinka, kad gruodžio 17-ąją su abiem konkursus laimėjusiomis įmonėmis pasirašė darbų priėmimo-perdavimo aktą, nors statybininkai ir drenažo tiesėjai dar nė nesiruošė kraustytis iš siauruko teritorijos.
Kad anksčiau laiko atlygį gavę rangovai nepaspruks neužbaigę darbo ar pridarę broko, G. Kerbedis tikina apsidraudęs. Avansu sumokant pinigus, su rangovais buvo pasirašytas defektų aktas. Jame nurodytas ne tik brokas, bet ir likę darbai.
„Drenažas yra nebaigtas. Tačiau turėjome rinktis – arba pūdyti naują 450 metrų kelyną, arba sumokėti už nebaigtą tiesti drenažą. Todėl pagal anoniminį skundą pradėtas tyrimas yra cinizmo viršūnė nuoširdžiai dirbančių žmonių adresu“, – pareiškė G. Kerbedis.
Dirbti šalta arba šlapia
G. Kerbedis aiškina, kad ilgiau nei planuota darbai užsitęsė dėl įvairių nenumatytų kliūčių. Šiuo metu jie sustoję esą dėl sugedusio traktoriaus.
„Jūsų kiemo“ direktorė Kornelija Norkevičiūtė pripažįsta negalinti pasakyti, kiek dar užtruks darbai siauruke.
„Darbai užsitęsė dėl oro sąlygų. Kai buvo šalta, negalėjome atidengti kanalizacijos, kad vanduo neužšaltų. Dabar šlapia. Nežinau, kiek laiko taisysime defektus. Nežinau, ar jau iki galo su mumis atsiskaityta, ar dar bus kažkas papildomai“, – teigė K. Norkevičiūtė.
Defektus tikina taisantys ir „Spalvonikos fasadai“. Įmonės direktorius Ričardas Damašius mano, kad statybininkai užtruks dar iki poros savaičių.
„Buvome stipriai įpusėję darbus, kai mums sumokėjo. Bet būčiau sutikęs, kad būtų atsiskaityta pabaigus darbus. Mums jokio skirtumo kada“, – tvirtino R. Damašius.
Įmonėje – detektyvas
Pradėję aiškintis „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ finansinius reikalus, prokurorai netruko sulaukti ir prašymo ištirti, kas įmonę įskundė teisėsaugai.
Meistras A. Ucinavičius tikina to tikrai nedaręs – kažkas pasislėpė po jo pavarde. „Siauruko“ darbuotojas pasakoja, kad iš Generalinės prokuratūros atėjusį laišką, jog pagal jo pareiškimą pradėtas tyrimas, iš pradžių suprato kaip kažkieno klaidą.
Tačiau kai po kelių dienų tokį pat pranešimą atsiuntė ir Panevėžio apygardos prokuratūra, vyras ne juokais išsigando.
„Nuvažiavau pas prokurorus aiškintis. Man sako: rašai ir nežinai, ką rašai. Bet tas skundas ne mano“, – „Sekundei“ tvirtino A. Ucinavičius.
Meistras viliasi, kad direktorius juo patikės.
A. Ucinavičius įtaria, kad tokį skundą galėjo sukurpti irgi ne bet kas, o tik apie įmonės finansus žinantis žmogus.
„Aš, kaip ir visi kiti, girdėjau, kad „siaurukas“ papildomai gavo pinigų.
Matėme, kad vyksta darbai. Bet iš kur man žinoti, kiek ir kam pinigų pervesta? Tą galėjo žinoti tik tas, kas dirba su sąskaitomis“, – svarsto darbuotojas.
Apskųstas ne pirmąkart
Pavaldinių skundai aukštesnėms instancijoms G. Kerbedžiui kartą jau yra atsirūgę. Šalia daugybės padėkų už įdomias keliones legendiniu traukinuku „siauruko“ direktoriaus pasiekimų kolekciją 2011-ųjų pradžioje papildė papeikimas. Jį G. Kerbedžiui „uždirbusius“ pažeidimus tikrintojai iš Susisiekimo ministerijos aptiko po to, kai ją pasiekė „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ darbuotojų skundas.
Tuometis direktoriaus pavaduotojas Žydrūnas Kvedaras bei dar keletas pavaldinių kaltino vadovą, jog jam labiau rūpi užsakomieji reisai ir pramoginės kelionės nei ūkiniai reikalai.
Pagal skundą tikrinti įmonės atvykę ministerijos atstovai aptiko ne vieną pažeidimą.
G. Kerbedis tarnybiniu automobiliu naudojosi tarsi nuosavu, renginių organizatorei brolio žmonai be pateisinamų dokumentų išmokėjo 16 tūkst. Lt, be dalininkų sutikimo nustatydavo bilietų kainas, į keliones būdavo siunčiama daugiau ir ne tos klasės vagonų nei užsakydavo klientai, dėl ko įstaiga negavo dalies pajamų.
Susisiekimo ministerijos rastų klaidų nebuvo pastebėjusi paties „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ samdyta auditą atlikusi firma.
Įtaria turėjus užnugarį
G. Kerbedį tąkart įskundęs socialdemokratas Ž. Kvedaras jau metus dirba Panevėžio savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoju.
„Dviejų vadovų karas „siauruke“ baigėsi tuo, kad aš padėjau pareiškimą. Dvidešimt metų išdirbęs šioje įmonėje išėjau be jokios išeitinės. Buvau pas G. Kerbedį, prašiau skirti išeitinę tokią, kaip vertina mano ilgametį darbą. Jis ir įvertino nuliu“, – pasakojo Ž. Kvedaras.
Anot jo, įmonėje mikroklimatas niekada nebuvo geras.
„Su G. Kerbedžiu sunku sugyventi. Gal 80 proc. kolektyvo buvo mano priimti žmonėms. Aš juos užstodavau. Išeidamas sakiau: nežinau, kaip jūs dabar vaikščiosit peilio ašmenimis“, – teigė valdininkas.
Ž. Kvedaras tikina, esą jam tekdavo rūpintis kone visomis sritimis, išskyrus vadybą. Ją kuravo pats G. Kerbedis. Buvęs pavaduotojas tvirtina ne kartą prašęs įsteigti etatų, tačiau tam neatsirasdavę lėšų.
„Kai sužinojau, kad man išėjus „siauruke“ atsirado daugybė naujų etatų, jau dirbdamas Savivaldybėje kartą užsukau į Susisiekimo ministeriją aplankyti savo buvusios valdžios ir paklausiau, kodėl man nė vieno specialisto neleido priimti, o G. Kerbedžiui – kiek nori“, – aiškina Ž. Kvedaras.
Socialdemokratui įtartinai atrodo, kad praėjusių metų spalį „siauruke“ kultūros turizmo specialistu dirbti pradėjo miesto Tarybos narys liberalsąjūdininkas Gintaras Šileikis. Kaip tik tuomet įstaigos steigėjai Susisiekimo ministerijai tebevadovavo Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis.
„Kas gali paneigti, kad G. Kerbedis turėjo ministerijos užnugarį?“ – daro prielaidą Ž. Kvedaras.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ