Šiauliai nuo seno prisistato kaip dviračių miestas – jame daugiau nei penkiasdešimt metų veikia dviračių gamykla, bulvare yra įsikūręs Dviračių muziejus. Tačiau šio titulo savo miestui nori Panevėžys, rudenį organizuosiantis Europos dviračių treko čempionatą.Panevėžio valdininkai jau viešai prabilo, kad tokį statusą miestui oficialiai turėtų patvirtinti kokios nors tarptautinės organizacijos. Ir ne tik dėl čempionato, bet ir dėl miesto infrastruktūros, kuri yra puikiai pritaikyta dviratininkams.
Tuo tarpu Šiauliai kol kas nelabai turi kuo pasigirti – dviračių trasos mieste nėra iki galo sutvarkytos, nėra įrengta pakankamai dviračių stovėjimo punktų, nors ir vyksta įvairūs dviračius populiarinantys renginiai, bet mieste dviratininkai dar negali jaustis visiškai saugūs. Tą pripažįsta ne tik aktyvūs dviratininkai, bet ir Savivaldybės nariai, mėgstantys keliauti dviračiu į darbą ir laisvalaikiu. Situacija, pasak Savivaldybės atstovų, turėtų greitu metu keistis, bet ar viskas bus padaryta laiku?
Numatoma tvarkyti dviračių trasas
Šiaulių miesto savivaldybės atstovės spaudai Jūratės Rauduvienės duomenimis, Šiauliuose dviračių infrastruktūra daugiausia yra tvarkoma iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Miesto biudžete atskiro finansavimo dviračių infrastruktūrai atnaujinti 2012 metams nėra skirta, tačiau yra numatyta įgyvendinti viešojo transporto infrastruktūros modernizavimo projektą, kurio dalis – 5,3 milijono litų – bus skirta įrengti 5,5 kilometro dviračių takams su visa reikiama įranga. „Jau šįmet bus pradėta įrenginėti dviračių taką Vyturių gatvėje ir projektuoti taką Tilžės gatvėje nuo Gegužių iki Ragainės gatvių. Įrengimo darbai planuojami 2013 metais.
Panaudojus Europos Sąjungos finansavimą Šiauliuose buvo vietomis įrengti takai, šešiose mokyklose – stoginės mokinių dviračiams laikyti ir pan. Pasak J. Rauduvienės, vieno projekto metu buvo išleisti žemėlapiai su pažymėtomis dviračių trasomis, šiuo metu platinami Turizmo informacijos centre. Centras rengia lankstinukus su naujais turistiniais dviračių maršrutais. Patys šiauliečiai ir miesto svečiai Turizmo informacijos centre, atšilus orams, gali išsinuomoti dviračius. Tačiau ar jais įmanoma kur nors nuvažiuoti?
Siūlomi penki maršrutai
Turizmo informacijos centro išleistuose žemėlapiuose yra sudaryti penki maršrutai: siūloma aplankyti Kairių miestelį, Rėkyvos ežerą, Kurtuvėnų regioninį parką ar Kryžių kalną, pasivažinėti po Talšos pakrantę bei Salduvės parką.
„Šiaulių naujienų“ kalbinta Turizmo informacijos centro direktorė Giedrė Brazlauskaitė sakė, kad pastarojo maršruto nerekomenduoja rinktis, kadangi takai palei Talšos pakrantę ir po Salduvės parką yra skirti tik pėstiesiems. Todėl ten dviratininkai turėtų būti itin atsargūs ir laikytis taisyklių.
Nuomodami dviračius centro darbuotojai dviratininkams pirmiausia siūlo nukeliauti į kitas prieš tai minėtas vietas. Direktorė pripažino, kad dviračių trasos šiuo metu yra sutvarkytos tik užmiestyje, tačiau viliasi, jog reikalai šią vasarą pasitaisys ir dviračiais bus galima saugiai važiuoti ir mieste.
Išsinuomoti dviračius galima dviejuose punktuose: Beržynėlio parke (pietiniame rajone) ir pačiame Turizmo informacijos centre. Pirmajame punkte, pasak direktorės, dviračius nuomojasi šiauliečiai, o centre dažniau apsilanko miesto svečiai ir turistai.
Statistikos, kiek kartų buvo išnuomoti dviračiai per metus, centras nefiksuoja, tačiau G. Brazlauskaitė sakė, jog aktyviau teirautis žmonės pradeda nutirpus sniegui arba esant geram orui.
Dviratininkų yra žymiai mažiau nei seniau
„Šiaulių naujienų“ kalbintas šiaulietis, aktyvus dviratininkas Viktoras (pavardė redakcijai žinoma) beveik kiekvieną dieną į Šiaulius atvyksta iš priemiesčio, nuvažiuodamas daugiau nei dešimt kilometrų kelio į vieną pusę. Tokį keliavimo būdą vaikinas pasirinko dėl taupumo ir dėl sveikatos. Esant aukštoms kuro kainoms tampa pernelyg prabangu dažnai važinėti automobiliu. Tuo tarpu važiuojant dviračiu dar ir nemokama mankšta prisideda.
Paklaustas, ar jis atvažiavęs į miestą netvarkingose gatvėse gali jaustis saugus, vaikinas komentavo, kad Šiauliuose nėra tiek daug dviratininkų, todėl ir pravažiuoti netrukdomam bei nesukeliant problemos pėstiesiems įmanoma. „Skųstis negaliu. Žinoma, dviračių takai Šiauliuose nėra tokie, kaip Olandijoje ar Švedijoje, bet nereikia būti naiviems – juk Lietuvoje gyvename, - juokiasi dviratininkas. - Kažkada sovietmečiu Šiauliai buvo dviračių miestas. Šiuo metu, akivaizdu, kad Šiauliai yra metalinių „vabzdžių“ miestas. Žmogų gatvėje sunku pamatyti, vien tik vabzdžiai įvairiausi. Teko matyti sovietinį filmą apie Šiaulius kaip dviračių miestą – dviratininkų ir dviračių buvo tikrai begalės, visos gatvės buvo pilnos dviračių, kad ir kur reikėdavo nuvykti, visi važiuodavo dviračiais, visur buvo pilna stovėjimo vietų jiems. Dabar žmonės, kad ir kur jiems reikia nukeliauti, važiuoja mašina. Optimistas aš, tikiuosi, kad praėjus kuriam laikui, paspaudus benzino kainoms, žmonės persės ant dviračių, ypač tie, kurie gyvena mieste ir gali apsieiti be automobilio.“
Dviračiui nereikia benzino
J. Rauduvienė teigia, kad Savivaldybė organizuoja kasmetines tradicines dviračių populiarinimo akcijas: „Judriąją savaitę“, „Laisvę dviračiui“ ir kt. „Judriosios savaitės“ metu dalijami lankstinukai, komunikacijos priemonėmis skleidžiama informacija apie aplinkos užterštumą ir kviečiama dažniau naudotis visuomeniniu transportu bei dviračiais, skelbiama – diena be automobilio.
Akcijos „Laisvė dviračiui“ metu pernai net devyni šimtai miestiečių su dviračiais važiavo maršrutu miesto gatvėmis, dalyvavo estafetėse, baigiamajame renginyje. Nugalėtojams padovanota 15 dviračių. Savivaldybės darbuotojai taip pat dalyvauja akcijose, o atskiri darbuotojai šiltuoju metų laiku važiuoja į darbą dviračiu.
Galbūt greitai vairuotojai tiesiog bus priversti palikti automobilius garažuose ir sėsti ant dviračių: benzino kainos jau beveik pasiekė penkių litų už litrą ribą, brangsta maisto produktai, atlyginimai nedidėja, tuo tarpu ir pavasaris jau čia pat – tik sėsk ant dviračio ir keliauk. Juo labiau, kad Šiauliai nėra tokie dideli. Bet ar nebus šiauliečiai pavėlavę ir per neapdairumą jiems iš panosės kaimynai panevėžiečiai nenugvelbs ilgus metus turėtą, nors ir ne visai oficialų titulą?
Mindaugas LAURINAITIS