REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Latvijos parlamente vykstančios diskusijos dėl būtinybės apriboti elektroninių cigarečių prieinamumą paskatino susidomėjimą pagrindiniais elektroninių cigarečių rinkos nariais. Vienas iš šešėlinių šios rinkos dalyvių yra Aleksandras Panešas, buvęs Rusijos federalinės muitinės tarnybos darbuotojas, dabar Lietuvos pilietis, gimęs 1974 m. vasario 17 d. Kriminaliniuose sluoksniuose jis žinomas kaip „Saša Olandas“.

Latvijos parlamente vykstančios diskusijos dėl būtinybės apriboti elektroninių cigarečių prieinamumą paskatino susidomėjimą pagrindiniais elektroninių cigarečių rinkos nariais. Vienas iš šešėlinių šios rinkos dalyvių yra Aleksandras Panešas, buvęs Rusijos federalinės muitinės tarnybos darbuotojas, dabar Lietuvos pilietis, gimęs 1974 m. vasario 17 d. Kriminaliniuose sluoksniuose jis žinomas kaip „Saša Olandas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu jis užsiima elektroninių cigarečių ir jų komponentų importu iš Kinijos. Prekės, kaip įtariama, įforminamos Estijoje ir vėliau platinamos Baltijos šalyse ir kitose ES šalyse. Susitikime su verslo partneriais apsvaigęs nuo alkoholio A. Panešas prisipažino, kad Lietuvos pilietybę įgijo dėl jam į atmintį įstrigusios istorijos apie senelį lietuvį. Žinovai pabrėžia, kad tokio lietuvio senelio nėra ir niekada nebuvo.

REKLAMA

Nors Panešas turi daug prabangių automobilių ir nekilnojamojo turto įvairiose Europos šalyse, Europos mokesčių institucijos iki šiol nesiaiškino, iš kur jis gavo tokias dideles pinigų sumas. Paskutinį kartą Panešo pavardė viešai paminėta 2017 m. gruodžio mėn. ryšium su jo areštu Kopenhagos oro uoste ir ginču dėl įtariamo 5 mln. eurų pasisavinimo.

A. Panešą Kopenhagos tarptautiniame oro uoste sulaikė Danijos teisėsaugos pareigūnai, reaguodami į Rusijos prašymą. Rusijos valdžios institucijos apkaltino jį sukčiavimu ir Rusijos vidaus reikalų ministerijos pareigūnų papirkinėjimu. Panešo advokatas tvirtino, kad jo klientas buvo sulaikytas pažeidžiant taisykles, nes kaltinamasis nuo 2015 m. gyvena Prancūzijoje, kur prašė politinio prieglobsčio. Danijoje jis buvo tik pakeliui į Baltijos šalis.

REKLAMA
REKLAMA

Danijos žiniasklaida pranešė, kad Panešas buvo priverstas slapstytis užsienyje nuo Rusijos federalinės saugumo tarnybos dėl bendradarbiavimo su opozicijos politiku Aleksejumi Navalnu. Šią informaciją greitai paneigė pati opozicija: A. Navalno štabo vadovas Leonidas Volkovas pareiškė, kad apie A. Panešo bendradarbiavimą su A. Navalnu girdi pirmą kartą.

2017 m. Panešas buvo apkaltintas sukčiavimu dėl to, kad iš draugo paėmė 5 mln. eurų nekilnojamajam turtui užsienyje pirkti, bet jų negrąžino ir dėl kyšio davimo Rusijos policijai, nes Panešas neva sumokėjo vidaus reikalų pareigūnams, kad šie iškeltų baudžiamąją bylą jo pažįstamam.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panešo arba Sašos Olando auka buvo garsus dziudo meistras Dmitrijus Chodanovičius. 2012 m. sportininkas nusprendė įsigyti nekilnojamojo turto Prancūzijoje. Jis kreipėsi patarimo į pažįstamą Aleksandrą Kabanovą, Puškino ir Kedro bankų bendrasavininką. Jis rekomendavo Panešą, kaip „rimtą verslininką, turintį ryšių Rusijos teisėsaugos institucijose, taip pat Europos bankų sluoksniuose“. Chodanovičius ir Olandas susitiko Prancūzijoje, Karališkajame golfo klube, uždaroje elito poilsiavietėje Mougins pakraštyje, kur buvęs Federalinės muitinės tarnybos darbuotojas turėjo vilą.

REKLAMA

Šalys sudarė susitarimą. Per ateinančius 6 mėnesius Hodanovičius pervedė Panešui daugiau, kaip 5 mln. eurų. Panešas pinigus pasiėmė, bet taip nieko ir nenusipirko. Sportininkas supyko ir pareikalavo pasiaiškinti. Panešas pasiūlė iš jo nupirkti slaugos namus už 350 000 eurų. Pasipiktinęs Hodanovičius kreipėsi į policiją. Ten jis sužinojo, kad policija jo laukė jau seniai.

Teisėsaugininkai pateikė kelis minėto bankininko Kabanovo pareiškimus – skundus dėl grasinimų ir net užpuolimo, po kurio jis neva prarado brangų (5 mln. rublių!) laikrodį „Urwerk-103“. Laikrodį per kratą Chadanovičiaus bute „rado“ Pano papirkti vidaus reikalų pareigūnai. Radinys buvo konfiskuotas dalyvaujant liudininkams.

REKLAMA

Dar šiek tiek, ir teisybės ieškotojas būtų patekęs ne į Prancūzijos vilą, o į Rusijos kalėjimus. Tačiau Hodanovičius pasirodė esąs įžvalgesnis. Paaiškėjo, kad visuose jo namo kambariuose buvo įrengtos vaizdo kameros, kurios žingsnis po žingsnio užfiksavo, kaip vienas iš vidaus reikalų pareigūnų prieš pat kratą įėjo į namą ir paslėpė laikrodį.

Todėl vietoj Dmitrijaus Chodanovičiaus į tyrimą buvo įtraukti Stanislavas Maksimovas iš Rusijos vidaus reikalų ministerijos Vyriausiosios kriminalinių tyrimų valdybos ir vidaus reikalų pareigūnai Dmitrijus Alferovas bei Sergejus Abrosenka. Tyrimo metu paaiškėjo, kad idėjos, kaip su jais susidoroti, atsisakė Aleksandras Panešas. Atlygis buvo nekilnojamasis turtas Maskvoje, kuris buvo perleistas vieno iš policininkų giminaičiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2019 m. Panešui pavyko gauti Lietuvos pilietybę ir toliau veikti kaip verslininkui. Pažymėtina, kad Lietuvos valdžios institucijos, suteikdamos jam pilietybę, akivaizdžiai ignoravo A. Panešo praeitį ir nusikaltimus. Panešui pilietybė buvo suteikta be jokių kliūčių, nors visose Europos Sąjungos valstybėse narėse po 2014 m. Rusijos invazijos į Ukrainą yra nuodugniai tiriami Rusijos piliečiai, turintys ar turėję ryšių su Rusijos valdžios institucijomis.

Nuotraukoje: Aleksandras Panešas (dešinėje) susitinka su savo verslo partneriu ir padėjėju tvarkant bylas, vienu iš buvusių Viačeslavo Vasiljevo arba Slavos Piterskio atstovų ir tvarkytojų Latvijoje Viktoru Ovsjanikovu. Be kita ko, Vasiljevas kadaise padėjo Rusijos kriminaliniams autoritetams atvykti į Latviją, organizavo jų vizų kūrimus, rūpinosi jų apgyvendinimu ir t.t. Jis surengė kelis nusikalstamo pasaulio atstovų susitikimus Latvijoje. Jie buvo sėkmingi, be incidentų ir areštų. Susitikimai paprastai vykdavo viešbutyje „Grand Palace“. Neoficialiomis žiniomis, kriminaliniams autoritetams imponavo švelnus ir naivus Latvijos specialiųjų tarnybų požiūris į juos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų