Seimas žengė pirmą žingsnį: pritarė prezidento siūlymui dėl išmokų šeimoms su vaikais

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė vadovo Gitano Nausėdos siūlymui papildomai paremti šeimas su vaikais. Už tai Seime balsavo 80 Seimo narių, prieš buvo 4, susilaikė devyni. Prezidentas prašė įstatymą priimti ypatingos skubos tvarka, bet Seimas tai atmetė, prašo Vyriausybės išvados. Šis įstatymas toliau bus svarstomas Seime birželio 2 dieną po Vyriausybės išvadų.

Jei Seimas galutinai pritartų prezidento siūlymui, būtų skiriama vienkartinė papildoma išmoka šeimoms su vaikais. Ji siektų 120 eurų už vaiką, o nepasiturinčioms šeimoms ir vaikams su negalia – 200 eurų. Išmoka būtų skiriama liepos mėnesį. Gyventojams nereikėtų nieko daryti, parama būtų pervesta be atskiro prašymo.

„Prezidentas pabrėžia, kad ši išmoka yra ne tik tiesioginė finansinė pagalba vaikus auginančioms šeimoms, bet yra labai reikšminga priemonė, daranti teigiamą poveikį gyventojų lūkesčiams, kurie krizės akivaizdoje ženkliai pablogėjo“, – Seime teigė prezidento patarėjas ekonomikai Simonas Krėpšta ir pažymėjo, kad papildoma parama dirbantiesiems ir šeimoms padės skatinti ekonomiką krizės metu.

Prezidento patarėjo teigimu, šis siūlymas atsieis 72 mln. eurų, kurie būtų išmokami iš valstybės biudžete pasiskolintų lėšų, kaip ir kitos valstybės subsidijos ir išmokos COVID-19 pandemijos metu.

„120 eurų vienkartinę išmoką gautų daugiau kaip 507 tūkst vaikų arba 330 tūkst, šeimų, 200 eurų vienkartinę išmoką gautų vaikai su negalia, augantys daugiavaikėse ir nepasiturinčiose šeimose, tai pagerintų 134 tūkst. vaikų arba 60 tūkst. šeimų padėtį“, – sakė S. Krėpšta.

Dauguma politikų rėmė papildomus vaiko pinigus, nors kai kurie kritikai teigė, kad jie nebūtinai sugrįš į ekonomiką per vartojimą, be to, papildomus pinigus gaus ir dideles pajamas turintys žmonės, kuriems tokio poreikio nėra.

„Politiškai labai patrauklu dalinti valdiškas dovanas, tačiau valstybiškai turime labai atidžiai skaičiuoti mokesčių mokėtojų pinigus. Matome, kad valstybės pajamos krenta ir dramatiškai, o valstybės skola auga“, – teigė konservatorių narys Mykolas Majauskas.

REKLAMA

„Neabejotinai tokios išmokos prisidės prie vidaus vartojimo skatinimo ir tokios priemonės greitai pasieks šeimas ir vaikus“, – teigė Seimo narė Rasa Budbergytė.

Ekonomistas išvardijo privalumus ir trūkumus

„Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas savo socialinio profilio „Facebook“ paskyroje teigiamai įvertino prezidento pasiūlytus didesnius pinigus šeimoms su vaikais.

„Tai padidintų vaikus auginančių šeimų pajamas ir perkamąją galią. Didintų vaikus auginančių šeimų savarankiškumą ir neiškraipytų rinkos, nes pinigus šeimos galėtų panaudoti savo nuožiūra t.y. toms prekėms ir produktams, kurių šeimai labiausiai reikia.

Kadangi skiriama suma visoms šeimoms yra vienoda (šiek tiek didesnė nepasiturinčioms ir gausioms šeimoms), tad, priešingai nei PVM lengvatos atveju, pasiturinčios šeimos absoliučia reikšme daugiau paramos negautų nei nepasiturinčios (santykine reikšme gautų mažiau).

Tokią paramą itin lengva administruoti, nes paramos gavimo kriterijai yra aiškūs ir suprantami t.y. yra vaikas – yra parama, nėra vaiko – nėra paramos (tiesa, gali kilti iššūkių nustatant kurios šeimos yra pasiturinčios, o kurios jau nepasiturinčios, tad idealiu atveju visoms šeimoms skiriama suma turėtų būti vienoda)“, – skelbė ekonomistas.

Pasak Ž. Maurico, šiame įstatymo siūlyme taip pat yra ir keletas trūkumų. „Vaiko pinigai nebūtinai gali būti panaudoti prekių vaikui pirkimui, o, pavyzdžiui, žalingiems tėvų įpročiams tenkinti (alkoholiui, tabakui), tad norint, kad vaiko pinigų sistema funkcionuotų efektyviai, yra itin svarbus aukštas visuomenės sąmoningumo lygis ir didesnė socialinės rizikos šeimų kontrolė.

Dosnūs vaiko pinigai gali sumažinti kai kurių namų ūkių paskatas grįžti į darbo rinką (pvz. Lenkijoje įvedus dosnius vaiko pinigus, moterų užimtumo lygis sumažėjo) “, – dalinosi ekonomistas.


Rašyti komentarą...
T
Tulla
2020-05-21 12:03:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kas jums neleidžia turėti daugiau vaikų? Turiu tris vaikus, bet pinigai kuriuos gaunam iš valstybės, kaupiasi vaikų sąskaitose. Pilnametystės sulaukę turės mokslams ar pan.pinigų... ne visi, kurie turi tris ar daugiau vaikų yra asocialios šeimos
Atsakyti
-5

J
Jergus
2020-05-21 11:54:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Daugiau vaiku daugiau ir reikia! Ko cia nesuprast! Ar tau is algos 800€ 2 vaikus aprupint menesiuj , ar 5 gal paskaiciuok proto bokste.
Atsakyti
-8

B
Baisu del aviu
2020-05-21 11:57:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesuprantu ar ant tiek durniai zmones, kad nemato skirtumo tarp 5 ir vieno vaiko auginancio! Skirtumas didziulis ir esminis, nes tavo baikas tik tau, du irgi ant lygiuju, 3 vaikai jau popului i pliusa, o 4/5 ir daugiau tiesiog demografijos ir populo kylimas! Svieskites biski, nes atrodot batu aulai neskiriantys vieno ir 5 vaiku auginimo! I mokslus isleist 5 ar 1 vien tai pakrapstykit smegenine! Siaubas siaubas....
Atsakyti
-14

SKAITYTI KOMENTARUS (44)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų