Seimas sutiko svarstyti konservatoriaus Kęstučio Čilinsko Seimo statuto pataisas, kuriomis parlamentarams, pasirodžiusiems Seime neblaiviems arba pažeidusiems Viešųjų ir privačiųjų interesų valstybės tarnyboje derinimo įstatymą, siūloma trečdaliu sumažinti atlyginimą.
Seimas po pateikimo pritarė K.Čilinsko parengtoms pataisoms: už balsavo 23 Seimo nariai, prieš - 4, o susilaikė 6 parlamentarai.
Pasak K.Čilinsko, Seimo Etikos ir procedūrų komisija turėtų nustatyti kriterijus, kuriais remiantis būtų išaiškinama, kad parlamentaras yra neblaivus.
Iki šiol, pasak K.Čilinsko, Seimo nario negalima rimtai nubausti už tai, kad jis padaro grubius etikos ir įstatymų pažeidimus - pasirodo darbe neblaivus arba supainioja viešuosius ir privačius interesus.
K.Čilinskas taip pat siūlo šalinti iš posėdžio už parlamentaro pasirodymą Seimo posėdžių salėje neblaiviam arba už rekomendacijų nevykdymą interesų konflikto atveju.
Į Statutą siūloma įrašyti ir nuostatą, kad Seimo narys negali pasirodyti neblaivus ne tik Seime, bet ir kitoje viešoje vietoje.
K.Čilinskas siūlo Statute numatyti, kad Seime neprekiaujama alkoholiniais gėrimais, o Seimo narys negali darbo metu vartoti alkoholinių gėrimų, išskyrus tarptautinio diplomatinio protokolo numatytus atvejus.
Seimo etikos sargai gegužę buvo pasmerkę, kaip įtariama, po parlamentą Seimo posėdžio metu neblaivų besišlaisčiusį socialdemokratą Gintautą Mikolaitį. Socialdemokratai savo ruožtu nubaudė G.Mikolaitį išbraukdami jį iš partijos rinkimų sąrašo, taip pat atsisakydami jį remti per rinkimus.
K.Čilinskas taip pat siūlo, jog Seimo Etikos ir procedūrų komisiją sudarytų ne tik parlamentarai, bet ir visuomenės veikėjai, iš kurių ne mažiau nei pusė būtų kvalifikuoti teisininkai.
Pasak K.Čilinsko, patys Seimo nariai negali vertinti savo ar savo kolegų elgesio.
Dabar Etikos ir procedūrų komisiją sudaro 12 parlamentarų, skiriamų pagal proporcinio atstovavimo principą - tai yra joje atstovaujama kiekvienai parlamentinei frakcijai.
K.Čilinskas atkreipė dėmesį, jog Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), vertinanti valstybės tarnautojų elgesį, yra depolitizuota, joje dirba kvalifikuoti teisininkai.
„Susidaro neadekvati situacija: žemesnio lygio institucijų politikų ir pareigūnų elgesį vertina kvalifikuota, nuo politikų nepriklausoma institucija, o pačios aukščiausios institucijos - Seimo - politikų elgesį vertina jie patys“, - teigia parlamentaras.
Todėl konservatorių frakcijos narys siūlo, jog Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, šalia politinių partijų frakcijų deleguotų asmenų, sudarytų ir visuomenės veikėjai, iš kurių apie pusė turėtų aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą. Komisijos pirmininko postas, pagal K.Čilinsko sumanymą, turėtų priklausyti opozicinei frakcijai, kaip kad yra ir dabar.
Nepasitenkinimą, jog komisija, vertinanti parlamentarų etiką, sudaroma proporcinio partinio atstovavimo principu yra išreiškę tiek dabartinės, tiek buvusių komisijų nariai. Kalbama, jog etikos sargų komanda neturėtų būti formuojama remiantis priklausomybe partijai. Jie skatina grįžti prie ankstesnės tvarkos, kai kiekvienas Etikos komisijos kandidatas turėdavo surinkti 15-kos jį remiančių parlamentarų parašus ir tuomet jį jau galėjo tvirtinti visas Seimas.