• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas atmetė Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS) atstovaujančios parlamentarės Ritos Tamašunienės siūlymą asmenvardžiuose įteisinti diakritinius ženklus.

Seimas atmetė Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS) atstovaujančios parlamentarės Ritos Tamašunienės siūlymą asmenvardžiuose įteisinti diakritinius ženklus.

REKLAMA

Antradienį per opozicinę darbotvarkę jos pateikta jau ketvirta, patobulinta Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo pataisų versiją nesulaukė pritarimo po pateikimo. Projektą palaikė 12  parlamentarų, prieš balsavo 18, susilaikė 48. Seimas nesuteikė galimybės jį tobulinti, nutardamas pasiūlytą dokumentą atmesti.  

R. Tamašunienė siūlė įstatyme numatyti, kad Lietuvos Respublikos (LR) piliečio vardą ir pavardę būtų galima rašyti dokumentuose lotyniško pagrindo rašmenimis su diakritiniais ženklais. 

REKLAMA
REKLAMA

„Seimas yra priėmęs pusiau luptą, pusiau skustą įstatymą, nes tie, kurie  neturi diakritinio ženklo asmenvardžiuose, gali užrašyti pavardę originalia forma. Jie gali pasikeisti pavardę ir  tokia galimybe jau pasinaudojo, sausio 1 d. duomenimis, apie 1120 gyventojų“, – pateikdama projektą sakė Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūno pavaduotoja R. Tamašunienė. 

REKLAMA

Tačiau dalis gyventojų, anot jos, kurių asmenvardžiuose yra diakritiniai ženklai, pvz. raidė „ł“ (Jarosław, Czesław, Stanisława), neturi galimybės užrašyti vardą ir pavarde originalia forma ir dėl to yra priversti kreiptis į teismus. 

Kritikuodamas projektą Seimo narys Vytautas Sinica pastebėjo, kad Konstitucinis teismas (KT) jau kelis kartus pasisakė, kad bet kokie įrašai dokumentuose nevalstybine kalba prieštarautų Konstitucijai.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, Seimo narys konservatorius Valdas Rakutis siūlė spręsti problemą, pvz. rašant pavardę lietuvių kalba pirmajame dokumento  puslapyje, o antrame – originalia forma. 

ELTA primena, kad Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas socialdemokratas Laurynas Šedvydis kartu su grupe frakcijos kolegų ir Liberalų sąjūdžio vadove Viktorija Čmilytė-Nielsen šių metų vasario mėnesį irgi yra įregistravęs  įstatymo pataisas dėl asmenvardžių rašymo su diakritiniais ženklais. Jos  dar nebuvo pateiktos Seimo plenariniame posėdyje. 

2022 m. pradžioje Seimas įteisino originalią vardų ir pavardžių rašybą lotyniško pagrindo rašmenimis asmens dokumentuose. Įstatymas numato, kad dokumentuose gali būti įrašytos W, X, Q raidės.Tačiau galimybės įrašyti asmenvardžius originalia forma, t. y. lotyniško pagrindo rašmenimis su diakritiniais ženklais įstatymas šiuo metu nenumato. 

REKLAMA
Laikytis Lietuvos Konstitucijos privalu
Laikytis Lietuvos Konstitucijos privalu
Pagarba Seimo nariui Vytautui Sinicai už Lietuvos Konstitucijos ir valstybinės lietuvių kalbos statuso gynimą."Kritikuodamas projektą Seimo narys Vytautas Sinica pastebėjo, kad Konstitucinis teismas (KT) jau kelis kartus pasisakė, kad bet kokie įrašai dokumentuose nevalstybine kalba prieštarautų Konstitucijai.".tv 3.lt/naujiena/lietuva/seimas-atmete-siulyma-iteisinti-diakritinius-zenklus-asmenvardziuose-n1421925
visi vietovardziai,vandenvardziai,miskai,pelkes pietryciu Lietuvoje lietuviski.Rusu enciklopedijoje rasoma,kad iki slavu atejimo nuo Vislos iki Rusijos Okos tai buvo baltu krastas.Slavu cia nei kvapo nera,kokia rasyba po velniu.
atmetė tos ponios su lūpyte apatine išpūsta projektą,dar ko, atmetė ir Narkevič projektą-standyti mokyklų pertvarką,kokie juokingi tie lenkai su klchizu,bet niekas šiandien jų neklausė
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų