Rusija, ratifikavusi vadinamąsias „draugystės, bendradarbiavimo ir savitarpio pagalbos sutartis“ su separatistinias Gruzijos Abchazijos ir Pietų Osetijos regionais, pažeidžia tarptautinę teisę ir kelia susirūpinimą dėl Maskvos ketinimų laikytis tarptautinių įsipareigojimų, teigia Lietuvos užsienio reikalų ministerija.
„Rusijos Dūmos sprendimas (...) prasilenkia su 1969 metų Vienos konvencijos dėl tarptautinių sutarčių teisės nuostatomis ir šiurkščiai pažeidžia Jungtinių Tautų Chartijos principus. Šiurkštūs ir nesiliaujantys nusižengimai tarptautinei teisei suverenios kaimyninės Gruzijos atžvilgiu kelia rimtą susirūpinimą dėl Rusijos ketinimų laikytis tarptautinių įsipareigojimų santykiuose su kitais partneriais, taip pat ir su Europos Sąjunga“, - sakoma penktadienį paskelbtame URM pareiškime.
Rusijos žemieji parlamento rūmai trečiadienį ratifikavo sutartis su nuo Gruzijos atsiskyrusiomis Pietų Osetijos ir Abchazijos respublikomis, kurios įteisins tūkstančių Rusijos karių dislokavimą šiose separatistiniuose regionuose.
Maskva pripažino abu regionus nepriklausomomis valstybėmis po rugpjūtį vykusio trumpo Rusijos karo su Gruzija. Šį sprendimą pasmerkė Vakarų šalys, kurios teigia, jog jis pažeidžia Gruzijos suverenumą ir teritorinį vientisumą.
Rusijos Valstybės Dūmos nariai vienbalsiai patvirtino sutartis, nustatančias formalius karinius, diplomatiniu ir ekonominius ryšius su Pietų Osetija ir Abchazija.
Maskva pareiškė dislokuosianti abiejuose regionuose 7,6 tūkst. karių. Šis sprendimas grindžiamas separatistų vyriausybių prašymais apsaugoti jas nuo bet kokių Gruzijos atakų.
Be bendradarbiavimo saugumo srityje, ratifikuotos trečiadienį sutartys numato ekonominę kooperaciją ir paramą užsienio politikai, kurią Rusija pasiryžusi suteikti šios respublikoms, kurias kol kas pripažino tik Nikaragva.
Gruzija ir Rusija jau daugiau nei dešimtmetį nesutaria dėl Gruzijai priklausančių separatistinių teritorijų - Pietų Osetijos ir Abchazijos - kontrolės. Rusija taip pat priešinasi Gruzijos siekiui tapti NATO nare. Šis konfliktas kulminaciją pasiekė rugpjūčio pradžioje, kai Pietų Osetijoje prasidėjo kariniai veiksmai, kurie netrukus apėmė ir kitus Gruzijos regionus. Pietų Osetija ir Abchazija pasiskelbė nepriklausomomis, tačiau jų nepriklausomybę pripažino tik Rusija ir Nikaragva.
Lietuva remia demokratinius pokyčius Gruzijoje ir jos euroatlantinę integraciją bei teritorinį vientisumą.