Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paskutinieji pranešimai apie Kristinos Brazauskienės, Vytauto Šustausko bei Liberalų ir Centro Sąjungos (LiCS) ir Tautos prisikėlimo partijos (TPP) planus nelabai kuo papildys politinį meniu, – mano politologai.

REKLAMA

Aiškumai ir neaiškumai

Didžiųjų partijų lyderių sąrašas lyg ir aiškus – 2012 metais vyksiančiuose Seimo rinkimuose dominuos įprasti veidai. Atsitiktiniams naujadarams politologai prognozuoja ribotas galimybes. Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS–LKD) jau lyg ir nutarė, kad į rinkimus juos ves premjeras Andrius Kubilus. Liberalų ir Centro Sąjunga (LiCS) tam pasirinko Algį Čapliką. Lietuvos socialdemokratų partijoje (LSDP) ženkliai sustiprėjo pirmininko Algirdo Butkevičiaus pozicijos. Darbo partija (DP) bei Tvarka ir teisingumas (TT) turi nepakeičiamus lyderius – Viktorą Uspaskichą ir Rolandą Paksą. Net jei DP sąrašo pirmas numeris bus V. Gapšys, o TT V. Mazuronis, ar bus sugalvota dar kitų naujovių, būtent R. Paksas ir V. Uspaskichas bus tie lyderiai, kurių charizmatinį bagažą reikės eksploatuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) irgi gali turėti nebent nominaliai kitą sąrašo lyderį, nei Valdemaras Tomaševskis.

Iš parlamentinių partijų lyderių kaita teoriškai įmanoma nebent Liberalų Sąjūdyje (LS), tačiau ir čia nėra labai ryškių konkurentų pirmininkui, susisiekimo ministrui Eligijui Masiuliui. Jo perrinkimu mažai kas abejoja.

Nėra iki galo aišku, kur save padės nuo TS–LKD atsiskyrusi Tautininkų frakcijos dalis, vadovaujama Gintaro Songailos.

Vis dėlto, visa tai nereiškia, kad rinkėjai negali išvysti pakankamai netikėtų konfigūracijų. Tam dar yra numatomos partijų jungtuvės, neparlamentiniai žaidėjai ir naujų ar neva naujų veikėjų žaidimai.

Neparlamentiniai ir koalicijos

Kiek labiau „įvairovės“ galima tikėtis neparlamentinių partijų stovykloje. Tiesa, Lietuvos socialdemokratų sąjungą (LSDS) vėl pirmu numeriu ves Arvydas Akstinavičius. Stasys Buškevičius vargu ar kam užleis lyderystę „Jaunojoje Lietuvoje“. Kaip jau skelbta, kitados įtakinga pabuvusi Artūro Paulausko (ėjusio ir Seimo pirmininko pareigas) Naujoji Sąjunga pabaigia savo egzistavimą po nesėkmingų Seimo (2008 m.) ir savivaldos (2011 m.) rinkimų. Pats lyderis paprašė V. Uspaskicho malonės, o nesutinkantieji ar nepriimtieji pasiprašė įšventinami į LiCS.

REKLAMA
REKLAMA

Save tautai vienaip ar kitaip dar kartą įpiršti mėgins ir Lietuvos liaudies partijai dabar vadovaujanti Kazimiera Danutė Prunskienė.

Kaip, kas ir su kuo čia grupuosis bei šliesis – nuspėti sunku. Kol kas žinoma tik tiek, kad K. D. Prunskienės suvažiavimą sveikinęs ir prisidėti žadėjęs Vytautas Šustauskas (buvęs Lietuvos laisvės sąjungos lyderis, Kauno meras ir Seimo narys) kuria naują partiją, kurioje nori būti kartu su velionio prezidento Algirdo Mykolo Brazausko žmona Kristina. Kas ten pas ką eis ir dėl ko – neaišku. Žinoma, kad V. Šustauskas nori greito Europos Sąjungos žlugimo ir svajoja apie dyzelinį kurą už  du litus iš draugiškos Rusijos, o K. Brazauskienė nori rentos bei kitokių privilegijų. Galimą politinę abejų programą Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) docentas Lauras Bielinis nusako paprastai: bandys išnaudoti palaidoto prezidento autoritetą.

REKLAMA
REKLAMA

Arūno Valinsko vadovaujamos Tautos prisikėlimo partijos (TPP) sumanymą šlietis prie LiCS L. Bielinis vertina kaip vienintelę išeitį ir iššūkį A. Čapliko kompanijai. „TPP niekas rimtos  ilgalaikės ateities ir neprognozavo, bandymai sukurti kažkokią struktūrą – nepavyko, tad sprendimas yra pakankamai logiškas. LiCS iškyla užduočių ir iššūkių. Jei TPP ir A. Valinsko veikėjai užims daug atsakingų pareigų ir ims dominuoti, tai gali pakenkti pakankamai rimtos partijos veidui, kurį galima „sucirkinti“. Jei liberalcentristams pavyks sutramdyti „valinskininkus“, tai ką gi... Jie irgi piliečiai, kurie turi teisę dalyvauti politikoje“, – atsidūsta L. Bielinis.

Sielos nerimsta

Istorikas, politologas, humanitarinių mokslų daktaras Antanas Kulakauskas perspėja, kad nerimstančių sielų yra dar daug. „V. Šustauskas nekviečia K. Brazauskienės į jau esamą partiją, o bandys kurti naują. Nelabai tikiu, kad kas nors išeis, bet manau, kad bus ir daugiau tokių kūrimų. Dar yra laiko ir daug nerimstančių sielų“, – juokauja jis.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas nematyti ryškios kylančios „naujo ir nesusitepusio gelbėtojo“ žvaigždės. A. Kulakauskas siūlo palaukti. „Situacija dabar nėra labai palanki, tačiau kartoju – dar yra laiko. Gali kas nors pasikeisti, bet kol kas nesimato, kad kokie nauji ateiviai skelbtųsi ir šoktų“, – teigia jis.

A.Kulakauskas pabrėžia, kad bet kuriai partijai, artėjant rinkimams, būtų labai ne pro šalį gauti populiarios prezidentės Dalios Grybauskaitės paramą. „Visi turbūt norėtų, bet pagal šiandieninę situaciją neįsivaizduoju, kad ji imtų ir atvirai ką nors paremtų. Ji kaip tiki laikosi pozicijos – pateikti save kaip visiškai nepriklausomą. Nebent kas nors kardinaliai pasikeistų partinėje rinkoje. Pagal dabartinę situaciją, kai pagrindiniai konkurentai bus TS–LKD ir LSDP, ji tikrai nereikš kam nors paramos“, – sakė A. Kulakauskas.

A. Zuoko galimybės

Kur kas rimčiau, nei naujus „ateivius gelbėtojus“ politologai vertina dabartinio Vilniaus mero Artūro Zuoko ambicijas. LiCS ir LS lyderiai oficialiai teigia visiškai nebiją A. Zuoko, nušlavusio juo savivaldos rinkimuose Vilniuje planų kurti naują partiją. A. Zuoko autoritetas nelabai siekia toliau sostinės ribų ir susiskaldžiusių liberalų lyderių pasidrąsinimai skamba logiškai. Visgi, neoficialiai pripažįstama, kad problemų minėtoms partijoms gali iškilti ir dėl šios asmenybės veiklos.

REKLAMA
REKLAMA

A. Kulakauskas pabrėžia, kad didžiuosiuose miestuose A. Zuokas yra žinomas ir turi tam tikrų šansų, o patys liberalai ir liberalcentristai ne į mikrofoną pasakoja, kad Vilniaus mero galimybės slypi jų pačių ir kitų partijų narių galimose ambicijose. Juolab, kad LiCS ir LS susitarimai dėl ko nors daugiau, nei konkurencijos vienmandatėse apygardose apribojimo – vis mažiau tikėtini.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų