REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Spalio 1 d. duomenimis, oro tarša ir kietųjų dalelių kiekis ore visoje Lietuvoje normas viršija beveik 3 kartus. Aplinkosaugos ekspertai teigia, kad šios dienos yra vienos labiausiai užterštų per pastaruosius penkerius metus bei ragina saugotis ir, jei tik įmanoma, iš namų nekelti nė kojos. 

Spalio 1 d. duomenimis, oro tarša ir kietųjų dalelių kiekis ore visoje Lietuvoje normas viršija beveik 3 kartus. Aplinkosaugos ekspertai teigia, kad šios dienos yra vienos labiausiai užterštų per pastaruosius penkerius metus bei ragina saugotis ir, jei tik įmanoma, iš namų nekelti nė kojos. 

REKLAMA

Ketvirtadienį visoje Lietuvoje dangų aptraukė rūką primenanti migla, o ore buvo juntamos dulkės, kai kur netgi skleidžiančios šiek tiek nemalonų kvapą.

Nors Lietuvoje tokių padidėjusios taršos atvejų dažnai nebūna, aplinkos apsaugos specialistai visgi pataria per daug neatsipalaiduoti ir artimiausiomis dienomis kaip įmanoma labiau saugoti savo sveikatą. 

Kai kuriuose darželiuose Vilniuje vaikai dėl didelės taršos nebus vedami į lauką. Vieno sostinės darželio tėvams atsiųstame laiške tarp priemonių ir rekomendacijų yra nurodymai „neleisti ugdymo įstaigos pedagogams (auklėtojams) vesti vaikus į lauką ir (ar) vykdyti veiklas lauke (atvirose erdvėse) dėl labai aukšto oro užterštumo lygio“, neatidarinėti langų ir orlaidžių bei nešioti respiratorius.

REKLAMA
REKLAMA

Aplinkos apsaugos agentūra: teršalai ateina iš Rusijos

Aplinkos apsaugos agentūros (APA) duomenimis, kietųjų dalelių KD10 koncentracijos ore paros ribinė vertė buvo viršyta 3 kartus visoje Lietuvoje. 

REKLAMA

APA Oro kokybės vertinimo skyriaus vedėjos Vilmos Bimbaitės teigimu, tokie skaičiai nėra dažnai pastebimi ir šiomis dienomis mes galime būti tikrai išskirtinio atvejo liudininkais. 

„Oro užterštumas padidėjęs dėl taršalų pernašos iš pietryčių. Atsidūrėme tokioje situacijoje, kai anticiklonas yra virš Rusijos ir oro srautai labai gražiai iš vakarų Rusijos, Ukrainos – ten kur dega miškai – neša visus degimo produktus link mūsų. Šiandien jau pasiekė ir Skandinaviją, ir Lenkiją

Situacija išskirtinė, nes ne vietiniai teršalai daro įtaką mūsų oro kokybei, bet būtent atneštiniai teršalai ir labai didelės jų koncentracijos“, – aiškina specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

APA ekspertės teigimu, tokių situacijų, kad didelis oro užterštumas būtų pastebimas ne tik didmiesčiuose, bet ir kaimo vietovėse, kur oras dažniausiai būna švarus, pasitaiko itin retai. 

Taršiausia diena šiais metais

V. Bimbaitė tv3.lt pasakoja, kad paskutinį kartą tokia tarša Lietuvoje buvo užfiksuota praėjusių metų balandžio mėnesį.

„Tarša taip pat buvo atkeliavusi iš pietryčių – Ukrainos, Baltarusijos. Tuo metu ten taip pat degė miškai ir mes visą savaitę kvėpavome tais degėsiais. Tokia situacija pasitaiko kiekvienais metais, bent 1-3 kartus per metus.

Praėjusios dienos duomenys rodo, kad ši tarša tikrai patenka į Lietuvos dvidešimtuką. Viena iš labiausiai užterštų dienų per pastaruosius penkerius metus ir pati taršiausia šiais metais“, – statistiką dėsto oro kokybės ekspertė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Bimbaitės teigimu, iš užsienio šalių oro srovių pernešama tarša yra ypatinga tuo, kad jos pasklidimas yra itin platus – toks, kokio nebūna esant lokaliems teršalų šaltiniams.

Padidėjusi kietųjų dalelių koncentracija ore dar jausis šiandien ir rytoj, tačiau kaip sako ekspertė, savaitgalio pabaigoje galėsime lengviau atsikvėpti: „Rytoj į pavakarę meteorologinė situacija šiek tiek keisis, neš vėją iš pietų, švaresnį orą. Sekmadienį numatomas lietus, sustiprės vėjas ir bus švariau bei lengviau kvėpuoti“.

Kaip elgtis, kad nepakenktume savo sveikatai?

Kaip rašoma Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atsiųstame pranešime spaudai, kietosios dalelės – tai ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairių  komponentų – rūgščių, sulfatų, nitratų, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, dulkių, suodžių, biologinių komponentų (alergenų, mikroorganizmų).

REKLAMA

Didesnės kietosios dalelės (KD10) paprastai paveikia viršutinius kvėpavimo takus, nukeliauja iki bronchų, dažniausiai sukelia kosulį ir čiaudulį, o smulkiosios (KD2,5) patenka į plaučius, kraują ir gali paveikti ne tik kvėpavimo, bet ir kraujotakos sistemos organus, pabloginti vidaus organų funkciją, apsunkinti lėtinių ligų eigą.

Dėl savo kompleksinės cheminės ir fizinės sudėties, kietosios dalelės sukelti ir specifinį poveikį sveikatai, būdingą konkrečiai cheminei medžiagai, esančiai jų sudėtyje. Pavyzdžiui, dėl suodžiuose esančių poli aromatinių angliavandenių, suodžių KD2,5 yra toksiškos ir kancerogeninės. Mokslo šaltiniuose nurodoma, tomis dienomis, kai išauga kietųjų dalelių koncentracija ore, padidėja mirtingumas.

REKLAMA

NVSC taip pat pateikia ir sąrašą atsargumo priemonių ir rekomendacijų gyventojams:

  • sergantiems lėtinėmis ligomis (pvz., astma, širdies ar plaučių ligomis) patariame likti namuose ir stebėti sveikatą;
  • dirbantiems ir sportuojantiems siūlome riboti fizinį aktyvumą lauke, būti vietose, kurios yra atokiau nuo judrių gatvių, kitų aplinkos oro taršos šaltinių;
  • dėl darbo ar kitų priežasčių ilgą laiką būnantiems užterštose vietose siūlome dėvėti kvėpavimo takų apsaugos priemones;
  • visiems rekomenduojame atsisakyti asmeninių automobilių, naudotis viešuoju transportu;
  • soduose, priemiesčiuose nekurkite laužų, nedeginkite atliekų; venkite šildyti patalpas kietu kuru kūrenamais įrenginiais;
  • blogai pasijutę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Pasitikrinkite miesto užterštumą realiu laiku

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kietųjų dalelių koncentraciją šiuo metu galima stebėti www.gamta.lt.

Labai žemas arba Žemas – oro kokybė gera, galite mėgautis švariu oru.

Vidutinis – jautrios gyventojų grupės (vaikai, vyresnio amžiaus žmonės, nėščios moterys ) turėtų vengti ilgesnių pasivaikščiojimų ar kitos aktyvesnės veiklos prie intensyvaus eismo gatvių, sankryžų.

Aukštas – aktyvia veikla atvirame ore gali užsiimti tik visiškai sveiki žmonės; siekiant išvengti dar didesnio oro užterštumo, rekomenduojama nevažiuoti savu automobiliu, patariama naudotis viešuoju transportu.

Labai aukštas – stenkitės kuo mažiau būti atvirame ore; būdami patalpose, neatidarykite langų; pajutę sveikatos sutrikimus, kreipkitės į gydytoją. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų