Teisingumo ministras Remigijus Šimašius abejoja, ar siūlymas 2 procentiniais punktais didinti socialinio draudimo įmokas gali būti laikytinas išeitimi ir siūlo mažinti socialines išmokas.
"Pasiuntus į rinką žinią, kad didinamos socialinio draudimo įmokos, daliai mokesčių mokėtojų neabejotinai kils mintis, kad "jeigu jūs taip, tai mes irgi taip". Kitaip tariant, šis įmokų padidinimas, deja, pasitarnaus tarsi akstinas ar netgi moralinis pateisinimas vokeliams plėstis (o jie jau ir taip plečiasi)", - savo internetiniame tinklaraštyje rašo ministras.
R. Šimašiaus teigimu, suma sumarum biudžetas gaus papildomai 2 proc., tačiau kiekvienas (ne iš 2, o iš visų 35 procentų) bus mažesnės vertės. Pavyzdžiui, ne 200 milijonų, o 195. Tokiu atveju planuojamas tiesioginis padidinimo efektas biudžetui sumažėtų beveik per pusę. Įvertinkim netiesioginį - ir gali būti, kad priartėsime prie nulio.
Pasak ministro, rezervų taupymui dar tikrai yra - kad ir tos pačios, pirmą kartą mažinamos, tačiau pastaruosius keletą metų nuosekliai augintos socialinės išmokos.
Tarkime, pensijos per kelerius metus užaugo beveik 80 proc. "Kodėl konservatorių premjerui ir socialinės apsaugos ministrui atrodo, kad pensijų nedirbantiems pensininkams negalima sumažinti daugiau nei penkiais? Suprantama, kad pensininkams nuo to tikrai bus gerokai sunkiau. Tačiau ar ne apie solidarumą ir vienodą diržų veržimąsi mes taip gražiai iš valdžios tribūnų kalbame?" - retoriškai klausia ministras.
Jo teigimu, kita sritis, kurios taupymas nepalietė tiek, kiek kitų (jei iš viso palietė) - žemės ūkis. "Jei nevertinsime planuojamo darbo užmokesčio fondo mažinimo (kuris šią sritį palies bene mažiausiai), tai kartu su ES parama (dėl pastarosios padidėjimo) finansavimas žemės ūkiui palyginus su pernai išaugs beveik 14 procentų. Nejaugi tai irgi atitinka solidarumo principą?.." - klausia ministras.
Jis pažymi, kad kitos galimybės irgi turi būti išnaudotos. "Tai ir geresnių sąlygų ūkinei veiklai sudarymas (tik kur tas darbo santykių liberalizavimas?), ir geresnės sąlygos investicijoms pritraukti (tik vėlgi - žemės rinkos ir statybų liberalizavimas kol kas tik planuose).
Sutikčiau, kad prie ekonomikos skatinimo gali prisidėti ir viešos - privačios partnerystės produktai, kuriuos šiandien realizuoti yra puikiausias metas. Tačiau neramu, kad viešos - privačios partnerystės projektai netaptų tiesiog pinigų leidimo mašina, kuri skatina kažką, bet labiausiai - išlaidavimą", - tinklaraštyje rašo ministras R. Šimašius.