Seimas ketvirtadienį nepritarė siūlymui atstatydinti „darbietę“ Romualdą Kšanienę iš Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkės pareigų. Už tokį siūlymą balsavo 67, prieš – 12 Seimo narių, 9 biuleteniai buvo pripažinti negaliojančiais. Komisijos nariai Antanas Matulas, Antanas Napoleonas Stasiškis ir Algimantas Salamakinas nedelsdami paskelbė apie savo pasitraukimą.
Konservatoriai A. Matulas ir A. N. Stasiškis bei socialdemokratas A. Salamakinas apie ketinimus pasitraukti iš komisijos prabilo vos tik paskelbus balsavimo rezultatus. Jie pažadėjo artimiausiu metu patvirtinti tai raštu, pranešė „Žinių radijas“.
Socialliberalas Algirdas Monkevičius, anksčiau teigęs nedirbsiąs su R. Kšaniene, suskaičiavus balsavimo biuletenius BNS sakė vis dar besitikintis "darbietės" savanoriško atsistatydinimo, o jei ji to nepadarys, tai galvosiąs apie pasitraukimą.
Praėjusį ketvirtadienį "darbietės" atstatydinimui pritarė dauguma jos vadovaujamos komisijos narių.
Po balsavimo pati R. Kšanienė teigė esanti rami.
„Nei džiaugiuosi, nei nesidžiaugiu. Už vieną muštą du nemuštus duoda“, - sakė Seimo narė, pabrėžusi, kad kolegų nusistatymas prieš jos vadovavimą komisijai liko vien jų problema.
R. Kšanienė būtų netekusi posto, jei už jos atstatydinimą būtų balsavęs ne mažiau nei 71 Seimo narys.
"Aš tikrai galvojau, kad ji geriau suvokia politikos niuansus ir atsakingiau priima sprendimus. (...) Taip, žinoma, yra teisė nuvykti, yra teisė kalbėti, įtikinėt žmogų, kad jis grįžtų, bet vėlgi reikia mums, politikams, būti labai apdairiems, kaip tas žingsnis gali atrodyti. Juo labiau, kad R. Kšanienė yra Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė", - socialdemokratų poziciją svarstymo metu pristatė frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė.
Tuo metu liberaldemokratas Petras Gražulis piktinosi "dvigubais standartais", esą prieš metus su V. Uspaskichu Maskvoje susitikęs vidaus reikalų ministras nuo liberalcentristų Raimondas Šukys niekaip nenukentėjo. P. Gražulis antradienį pradėjo rinkti parlamentarų parašus dėl interpeliacijos ministrui.
Jam prieštaravo konservatoriai. Frakcijos seniūnės Irenos Degutienės teigimu, R. Šukys suklydo, tačiau jis bent jau nedalyvavo viešame susitikime, kuriame būtų buvusi šmeižiama Lietuvos valstybė.
Liberaldemokratas Egidijus Klumbys išvis teigė, esą kvaila atstatydinti R. Kšanienę iš komisijos pirmininkės posto, kai ji vis tiek liks komisijos nare ir kartu su savo kolegomis spręs apie kitų parlamentarų etiką.
R. Kšanienė rugsėjo pabaigoje nuvyko į Maskvą pas tuomet besislapsčiusį nuo Lietuvos teisėsaugos savo partijos įkūrėją V. Uspaskichą, kuris yra įtariamas finansinėmis machinacijomis, ir sudalyvavo jo spaudos konferencijoje. Šią akciją daugelis Lietuvos politikų įvertino kaip nukreiptą prieš Lietuvos valstybę.
Anot komisijos, R. Kšanienė pažeidė statutą vykdama į komandiruotę negavusi Seimo valdybos pritarimo, be to, jos kelionės tikslas buvo neetiškas ir nesuderinamas su valstybės interesais.
Tuo metu pati "darbietė" į Maskvą teigė vykusi frakcijos nutarimu ir nepažeidusi nei Seimo statuto, nei kitų įstatymų. Jos teigimu, Etikos ir procedūrų komisija pati pažeidė statutą, nes nepradėjo jokio tyrimo, nepateikė jai kaltinimų raštu ir neprašė jos paaiškinimo.
"Dėl nurodytų motyvų komisijos sprendimas laikytinas neteisėtu ir nepagrįstu, o tik politiškai angažuotu išpuoliu prieš pirmininką ir galbūt prieš Darbo partiją", - antradienį Seimo posėdyje teigė R. Kšanienė.
Jos nuomone, teiginiai, jog V. Uspaskichas spaudos konferencijoje Maskvoje "šmeižė Lietuvą ar išdavė tėvynę yra spekuliatyvūs ir niekuo nepagrįsti, nes nėra jokių duomenų, kad šalies teisėsaugos institucijos butų pradėjusios kokį nors ikiteisminį tyrimą ar įžvelgusios nusikaltimo požymius V. Uspaskicho kalboje konferencijos metu".
Rusijos sostinėje rugsėjo 21-ąją V. Uspaskichas surengė spaudos konferenciją, kurioje žadėjo įrodyti, esą lietuviai pareigūnai norėjo jį pagrobti ar net nužudyti, tačiau jokių įrodymų nepateikė. Į spaudos konferenciją nuvyko ir 14 parlamentarų "darbiečių" bei dvi europarlamentarės nuo šios partijos.
Keliautojus viešai rezoliucija pasmerkė beveik visos Seimo parlamentinės frakcijos, išskyrus liberaldemokratus ir pačius "darbiečius".