Prasidėjus naujiems mokslo metams, tėvai prakalbo apie stomatologijos kabinetų, kur pagalbos sulauktų jaunieji biržiečiai, stygių. Medikai pritaria, jog problema tikrai yra, nes stinga odontologų, tačiau kartais pritrūksta jų ir tėvų noro rūpintis atžalų sveikata.
Nepilnamečiai sugedusiais dantimis
Odontologijos kabinetai vaikų ugdymo įstaigose jau tampa praeitimi. Iš visų Biržų rajono vidurinių ir pagrindinių mokyklų tik „Aušros" patalpose yra įrengtas kabinetas, kuriame dirba bendrosios praktikos gydytoja odontologė. Jauni žmonės beldžiasi ir į J. Janonio gatvėje įsikūrusio savivaldybės poliklinikos Odontologijos skyriaus gydytojų duris. Kaime gyvenantys vaikai kreipiasi į ambulatorijose dirbančius specialistus. Tačiau visi - tėvai, medikai, mokytojai - pripažįsta, jog situacija kasdien prastėja dėl gydytojų stokos. Daug tėvelių pasigenda kadaise buvusio profilaktinio mokinių dantų tikrinimo, po kurio gydytis vaikai būdavo kviečiami pagal sąrašą. Kiti kalba apie jų atžaloms gresiančią bedantystę, nes mokykloje ar kaimo ambulatorijoje nebėra gydytojo odontologo, o toliau vežioti vaiką tėvai neturintys lėšų.
Kol kas į kaimo ambulatorijas dar gali kreiptis Vabalninko ir Pabiržės moksleiviai. Nemunėlio Radviliškio ambulatorijos bendruomenės slaugytoja Rimvyda Jonikienė džiaugėsi, kad į jų odontologijos kabinetą atvažiavo gydytojas Leopoldas Latkauskas. Pasak medikės, jis priima visus besikreipiančius moksleivius. Vaikų dantys prieš mokslo metus atidžiai patikrinami, vengiančių gydytis vaikų mamoms primenama, kad jų atžala į odontologijos kabinetą neateina. Kur kas liūdniau papiliečiams. Pasak miestelio ambulatorijoje dirbančio bendrosios praktikos gydytojo Romualdo Rupkaus, nebėra kam dirbti puikiai įrengtame kabinete. Kol gydytojo rasti nepavyksta, žmonėms tenka paslaugų ieškoti Biržuose, Pandėlyje ar Rokiškyje.
Apie problemas šneka ir miestiečiai, nes savivaldybės poliklinikos Odontologijos skyriuje dėl medikų stygiaus nepilnamečiai turėtų laukti bendroje eilėje keletą mėnesių.
Dantys genda net pirmokams
„Atžalyno" vidurinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Jurgita Skujienė dažnai sulaukia moksleivių, aimanuojančių, jog skauda dantį. Vaikai siunčiami į poliklinikos Odontologijos skyrių. Pirmą kartą jiems suteikiama skubi pagalba, bet vėliau jau reikia ieškoti, kas gydytų Anot J. Skujienės, labai trūksta anksčiau buvusio profilaktinio dantų tikrinimo.
Pasak specialistės, jau į pirmą klasę ateinantys mokiniai turi problemų. Odontologų pažymose rašoma apie netaisyklingai dygstančius, ėduonies pažeistus dantis, nenormalų sukandimą. Vyresnių moksleivių sveikatos pažymėjime, kurį jie kasmet pristato visuomenės sveikatos priežiūros specialistei, grafoje „dantys" paprastai būna pažymėtas pliusas. Neįtikėtina, kad visų dantys sveiki. Praėjusiais mokslo metais „Atžalyną" lankė apie penkis šimtus mokinių. Peržvelgusi vaikų pateiktus sveikatos pažymėjimus, J. Skujienė tik dvidešimtyje rado pažymėtus dantų pažeidimus.
Ne visi nepilnamečių tėvai gali tinkamai pasirūpinti savo atžalų dantimis. Medikei tenka dažnai girdėti kalbų apie pinigų stygių. Kai kurie tėveliai tvirtina, jog ištraukti vaiko dantuką kainuoja kur kas pigiau, nei jį gydyti. Dėl to kai kurios mamos teigia galinčios vieną kartą kelias dešimtis litų ir pasiskolinti.
Problema socialinė
„Tai ne medicinos, o socialinė problema. Mūsų valstybė nepajėgi išlaikyti valstybinės stomatologijos," - kalbėjo poliklinikos Odontologijos skyriaus vedėjas Giedrius Umantas. Biržuose kasmet mažėja ir gydytojų odontologų, todėl vis sudėtingesnis tampa profilaktinis moksleivių tikrinimas. „Jei per dieną pas mane atves penkiasdešimt vaikų, kada aš dirbsiu?" - klausė gydytojas, už kurio kabineto durų visada pilna suaugusių pacientų. G. Umantas sakė patikrinantis tiek mokinių, kiek spėjantis. Skyriaus vedėjas apgailestavo, jog į Biržus dirbti negrįžta čia gimę ir vidurines mokyklas baigę bei odontologų specialybę didmiesčiuose įsigiję jauni specialistai. Šių metų rudenį į pensiją išėjus vienai gydytojai, o dviem susirgus, situacija tapo ypač sudėtinga. „Tragedija," - trumpai ir aiškiai kalbėjo gydytojas Giedrius Umantas. Pasak jo, šiandien reikia kalbėti ne apie profilaktinio tikrinimo būtinybę, bet apie gydytojų stygių, dėl kurio jauniems žmonėms tikrai gali grėsti bedantystė. Pasak gydytojo, panašių problemų patiria visų aplinkinių rajonų gyventojai. Kiek geriau, pasak jo, sekasi rokiškėnams.
Gydytojas G. Umantas pastebėjo, jog į specialistus kreipiasi daug dešimtmečių, kurių visi nuolatiniai dantys jau yra sugedę. „Vaikų gydymas yra sudėtingas, reikalaujantis daug laiko. Vaikų odontologas yra tik Panevėžyje ir didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Jei tėvai nesirūpina, išeities nėra. Tačiau visi, kurie rūpinasi savo vaikais, išeitį suranda," - teigė vedėjas. Gydytojas stebėjosi, jog kai kurie biržiečiai prašo ištraukti dantį, kurį dar galima gydyti. Medikas viliasi, jog situacija rajone galbūt pagerės, kai pradės dirbti naujai išrinkti poliklinikos vadovai.
Stinga ne galimybių, bet noro
„Aušros" vidurinės mokyklos patalpose įrengtame poliklinikos odontologijos kabinete dirbanti bendrosios praktikos gydytoja odontologė Eleonora Trasevskienė ir jai padedanti felčerė Zita Lekoveckienė rūpinasi daugelio miesto ir rajono mokyklų moksleivių sveikata. Laukti eilėje jiems tenka nuo poros savaičių iki vieno mėnesio. Medikė sakė, jog mokinių iki aštuoniolikos metų gydymas yra nemokamas. Didelių problemų jaunimui, anot gydytojos nekyla, jei yra noro rūpintis savo dantimis. Atėjusiajam ne tik suteikiama būtinoji pagalba, bet ir visi dantys patikrinami profilaktiškai. „Vaizdelis liūdnas," - pastebėjo gydytoja. Jau penktokams, šeštokams nuo dantų tenka nuiminėti akmenukus, kurie susidaro dėl dantų nevalymo.
Odontologė vaikams aiškina, jog valgyti traškučius ir kitokius jų pamėgtus gardumynus, kuriuose gausu krakmolo bei maisto priedų, yra nesveika. O jei jau atsisakyti šių produktų nenorima, po valgio dantis reikia apie tris minutes valyti bei gerai išskalauti. Gydytoja vaikams ir jų tėvams dažnai aiškina, jog jauniems žmonėms nereikalingas šiuo metu ypač madingas dantų balinimas. „Tėvai savo vaikų sveikatą turi sekti iki pat jų pilnametystės. Jiems turi rūpėti ne tik tai, kaip vaikas apsirengęs, ar jis pavalgęs, bet ir kokia jo sveikata," - teigė medikė.