Dvigubas bakas
Bylos duomenimis, 2012 metų liepos 17-osios naktį tuometiniame Smėlynės kelio poste, Zarasų rajone, operatyvinės informacijos turėję muitinės pareigūnai, patikrinimui sulaikė į Latviją vykstantį D. Šakėno vairuojamą mikroautobusą. Kadangi pareigūnai žinojo, kad automobiliu „Peugeot Boxer“ gali būti gabenami narkotikai, detaliam patikrinimui šį automobilį nugabeno į Medininkų kelio postą, kur buvo tam reikalinga technika.
Specialiu zondu peržiūrėjus automobilio degalų baką buvo aptikta pertvara, dalijanti jį į dvi dalis. Vienoje pusėje buvo degalai, o kitoje – kažkokie paketai. Pertvara buvo įrengta mėgėjiškai, nesandari, tad dalis pakelių tiesiog mirko dyzeliniame kure. Beje, paketai buvo labai gerai apsaugoti – po kelis kartus apvynioti vakuminiais polietileno maišeliais ir keliolika sluoksnių maistine pakavimo plėvele. Tad ir būdami dizeline jie nesušlapo.
Prašė bausti abu
Išmontavus kuro talpą buvo rasti 32 paketai. Vėliau ekspertai nustatė, kad tai marihuana. Iš viso – 8,12 kg šio augalinio narkotiko, kurio vertė nelegalioje rinkoje gali siekti apie 150 000 litų.
Vairuotojas, o tai buvo vienos įmonės direktorius D. Šakėnas sakė, kad apie narkotikus nieko nežino, o pats verslo reikalais važiuoja į Sankt Peterburgą Rusijoje. Anot jo, mikroautobusą jis buvo nusipirkęs vos prieš keturias dienas.
Pareigūnai nepatikėjo šiais vyro žodžiais, nes kuris laikas jį sekė, klausėsi telefoninių pokalbių. Kaip tik jų klausantis buvo išsiaiškintas ir D. Šakėno bendrininkas verslininkas Saulius Maciulevičius. Jį tyrėjai ir laikė narkotikų pervežimo organizatoriumi. Tačiau, kaip ir vairuotojas, taip ir S. Maciulevičius tvirtino, kad jis irgi nieko apie narkotikus nežino.
Muitinės kriminalinės tarnybos ir Generalinė prokuratūros pareigūnai manė, kad jie surinko pakankamai duomenų, pagrindžiančių kaltinamųjų kaltę dėl disponavimo marihuana ir kaltinimus pateikė abiems vyrams. Byloje valstybinį kaltinimą palaikanti prokurorė Aida Japertienė teisme prašė kaltinamuosius pripažinti kaltais ir D. Šakėnui skirti 13, o S. Maciulevičiui – 14 metų laisvės atėmimo bausmes.
Tik prielaidos
Teismas nusprendė kitaip.Teisėja Laureta Ulbienė paskelbė, kad pasitvirtino tik D. Šakėnui pateikti kaltinimai. Įkalinimo bausmę nuteistajam skyrusi teisėja taip pat nutarė sunaikinti rastus 8 kg marihuanos, o mikroautobusą, kuriuo buvo gabenami narkotikai, konfiskuoti.
Pasak teismo, S. Maciulevičiaus galimas kaltumas buvo grindžiamas tik prielaidomis, „dirbtinai susiejus tam tikrus faktinius duomenis, kurių priežastinio ryšio kiti įrodymai nepatvirtina“.
„Kaltu dėl nusikalstamos veikos padarymo asmuo gali būti pripažintas tik surinkus pakankamai neabejotinų to asmens kaltės įrodymų, – rašoma paskelbtame nuosprendyje. – Duomenų, kuriais remiantis galima tik manyti, kad nusikalstama veika galėjo būti padaryta, nepakanka išvadoms apie asmens kaltumą padaryti ir apkaltinamajam nuosprendžiui priimti“.
Neužuodė net šuo
Dar vienas narkotikų kurjeris teismo nuosprendį išklausė Klaipėdoje. Kaunietis Aismanas Bervingas (31 m.), iš Čilės į Lietuvą atgabenęs beveik 3 kilogramus kokaino, įkliuvo Palangos oro uoste. Iš Santjago į Palangą narkokurjeris skrido su keliais persėdimais ir labai nervinosi sužinojęs, kad jo bagažas vėluoja. Tą jo nervinimąsi pastebėjo muitinės kriminalistai ir pamatę, kad vyras atskrido iš Čilės įtarė, kad jis gali būti prarijęs narkotikų. Jie A. Bervingą nuvežė į ligoninę, tačiau medikai vyro skrandyje nieko įtartino nepastebėjo. Po apklausos vyras buvo išleistas į namus ir jam buvo paaiškinta, kad, kai tik atsiras bagažas, jis bus atvežtas į namus.
Tačiau namuose bagažo A. Bervingas taip ir nesulaukė. Kai jo lagaminas pasiekė Palangą, buvo atidžiai patikrintas. Pirmiausiai jį apuostė narkotikus išmokintas surasti šuo, tačiau nieko neužuodė. Užtat surado muitininkai. Narkotikai buvo paslėpti nešiojamų kompiuterių dėkluose. Jie buvo suvynioti į plastiko plėvelę ir dar aptepti keliais dervos sluoksniais. Ekspertai nustatė, kad lietuvis pargabeno 2,9 kilogramo kokaino, kurio kaina juodojoje rinkoje siekė apie milijoną litų.
Prašė švelnesnės bausmės
Prasidėjus ikiteisiminiam tyrimui A. Bervingas papasakojo, kad tai jau jo antrasis reisas iš Čilės. Jis prisipažino, kad ieškodamas darbo Londone, susipažino su Giedriumi Černiausku, kuris pasiūlė jam darbą, tačiau kaip atlyginimą už tai paprašė nuskristi į Čilę ir iš ten atgabenti kažkokį krovinį.
2012 metų liepos pradžioje kartu su Brigita, su kuria buvo supažindintas Kaune, iš Karmėlavos oro uosto per Rygą ir Paryžių Aismanas atskrido į Čilę. Ten su drauge laukdamas krovinio vyrukas praleido visą savaitę, o po to grįžo į Karmėlavą. Tąkart „mulai“ neįkliuvo muitinėje. Lagaminas G. Černiauskui buvo perduotas vienoje degalinėje.
Po pusmečio G. Černiauskas vėl davė užduotį skristi į Pietų Ameriką. Tik šį kartą poroje su Vitalija. Tačiau mergina į oro uostą neatėjo, tad kurjeris išskrido vienas. Santjage viskas pasikartojo. Tas pats Chavieras į viešbutį atvežė narkotikus, kuriuos A. Bervingas ir parskraidino į Lietuvą. Sulaikytas A. Bervingas nesispyriojo, atskleidė savo vizito į Santjagą aplinkybes, nurodė asmenis, su kuriais bendravo prieš kelionę.
Klaipėdos apygardos teisme jis apgaileistavo dėl savo poelgių ir maldavo švelnesnės bausmės. Valstybės kaltinimą reiškianti Klaipėdos apygardos prokurorė Vaida Vėlavičienė šį narkotikų prekeivių gaujos kurjerį siūlė įkalinti 12 metų ir skeptiškai reagavo į atgailą, nes, anot prokurorės, kaltinamasis tapo nuoširdus, kai jau nebuvo kur dingti, nes muitininkai jį sučiupo su įkalčiais.
Klaipėdos apygardos teismas A. Bervingui skyrė 10 metų nelaisvės.
Atskleistų sunkaus nusikaltimo bendrininkų bylos bus nagrinėjamos atskirai.
Keliauja po pasaulį
Lietuviai narkotikus gabena lagaminais, lengvaisiais automobiliais, krovininiais vilkikais, laivais ar tiesiog prariję savo kūne. Jų keliai driekiasi po visą pasaulį, o gabenamų kvaišalų kiekis stebina net visko mačiusius teisėsaugininkus.
Įkliuvusių tokių lietuvių istorijos – viena už kitą liūdnesnės, ir tik dalis jų tėra melas, siekiant sušvelninti gresiančias bausmes. Bet kad ir kokios priežastys pastūmėja užsiimti kvaišalų pervežimu, visų įkliuvusiųjų laukia vienodas likimas – ilgi metai kalėjime.
Dažniausiai „mulai“ kvaišalus, subertus į prezervatyvus arba kapsules, praryja, kad toks „kąsnis“ patektų į skrandį, ar susikiša į užpakalį, moterys – ir į lytinius organus. Paprastai „mulas“ gali praryti nuo 80 iki 125 kapsulių, o jose gali tilpti net iki 1,5 kilogramo kvaišalų – kokaino arba heroino.
Gabendami kvaišalus skrandyje, „mulai“ geria vaistus, kuriais mažinamas skrandžio rūgštingumas ir lėtinama medžiagų apykaita (tai apsaugo nuo prezervatyvo ar kapsulės trūkimo skrandyje). Be to, kad kelionės metu užmigtų, išgeria migdomųjų.
Dažniausiai „mulais“ tampa 30-40 metų vyrai ar moterys. Tai gan pavojingas darbas. Narkotikus gabenti pavojinga bet kokiu būdu, nes įkliuvus laukia didelės bausmės, bet gabenti savo kūne yra dar pavojingiau, nes rizikuojama savo sveikata ar net gyvybe. Užfiksuotas ne vienas atvejis, kai prezervatyvai ar kapsulės sutrūksta, ir tokiam „mului“ jau net ir medikai ne visuomet suspėja pagelbėti. Tokia mirtis Peru sostinėje Limoje ištiko mūsų tautietį Paulių G. L.
Susmuko viešbutyje
Prarijęs 100 kapsulių su kokainu, Paulius ir jo bendrakeleivis, taip pat Lietuvos pilietis, ketino sėsti į lėktuvą ir skristi į Ispaniją. Dar prieš kelionę į oro uostą Paulius pasijuto blogai ir susmuko viešbučio kambaryje. Draugas suskubo nugabenti jį į artimiausią ligoninę, o ten paaiškėjo, jog Pauliaus skrandyje trūkusi viena iš kapsulių su kokainu. Didelė kvaišalų dozė pateko į organizmą ir 21 metų vaikiną pražudė mažiau kaip per valandą.
Merdintį Paulių į ligoninę atgabenęs lietuvis buvo sulaikytas, jam buvo pareikšti kaltinimai narkotikų kontrabanda. Peru, kur kasmet įkliūva po keliolika narkotikus gabenančių Lietuvos piliečių, už šį nusikaltimą gresia laisvės atėmimas iki 6 metų. Jeigu sučiuptasis prisipažįsta ir atvirai papasakoja visą nusikaltimo eigą, po 2 metų jis gali tikėtis lygtinio paleidimo.
Susigundo bedarbiai
Gabenti narkotikus dažniausiai susigundo vos galą su galu suduriantys bedarbiai, bankrutavę verslininkai, naivuoliai, svajojantys taip pagerinti savo finansinę padėtį. „Pervešiu vieną kartą, užsidirbsiu pinigų ir ramiai gyvensiu“, – galvoja toks svajotojas, kai jį užkalbina narkotikų prekeivis, siūlydamas, atrodytų, labai pelningą darbą.
Panašiai nutiko ir Armandui N. Kai į Lietuvą atslinko ekonominė krizė ir Armandas neteko darbo, reikėjo ieškoti kito pragyvenimo šaltinio. Už apgaule išviliotus pinigus jau teisto vaikino niekas neskubėjo įdarbinti. Į valstybės socialinę paramą jis pretenduoti negalėjo dėl darbo stažo trūkumo, o sulaukti pagalbos iš ne ką lengviau besiverčiančių artimųjų irgi nesitikėjo, tad nutarė pabandyti praturtėti gabendamas narkotikus.
Skelbimą apie gerą uždarbį vyrukas rado internete ir, ilgai nesvarstęs, nuvyko į Dubliną, kur jo jau laukė lyg ir darbdaviai. Susitikimas įvyko prie Kroko parko. Armandui tiesiai šviesiai buvo paaiškinta, kad teks gabenti narkotikus. Už skrydžius ir kitas kelionės išlaidas buvo užmokėta, o už tai, kad sėkmingai skrandyje nugabens kilogramą kokaino, buvo pažadėta atseikėti 4000 eurų.
Kelionė vyko sklandžiai. Turistu apsimetęs Armandas, keletą dienų praleidęs Brazilijoje, išvyko į Boliviją, iš kurios per Paryžių turėjo grįžti į Dubliną. Atvykęs į Bolivijoje narkotikų prekeivių jam rezervuotą viešbučio kambarį, lietuvis 7 valandas rijo kapsules su kokainu. Šio grynumas, kaip vėliau nustatė ekspertai, siekė net 90 procentų.
Surijęs visas kapsules, jaunas vyras sėkmingai praėjo patikrą Bolivijos ir Prancūzijos oro uostuose, tačiau Dubline užkliuvo.
Armandas, kaip planuota, būtų prigėręs laisvinamųjų ir kapsules su narkotikais atidavęs užsakovams bei jau kitą dieną būtų skridęs atgal į Lietuvą, bet airių muitinės pareigūnams įtarimų sukėlė pernelyg „vingiuotas“ lietuvio kelionės maršrutas. Keliautojas prisipažino. „Narkotikus rizikavau gabenti tik dėl to, kad man labai reikėjo pinigų. Tiesiog neturėjau kitos išeities“, – teisinosi Armandas Dublino pareigūnams.
Vaikino skrandyje buvo 61 kapsulė su daugiau nei kilogramu skysto kokaino, kurio vertė juodojoje Airijos rinkoje – per 73 000 eurų. Armandas buvo nuteistas kalėti 3 metus. Jam beliko tik pasidžiaugti, kad su narkotikais įkliuvo ne Brazilijoje, kurioje bausmės narkokurjeriams gerokai griežtesnės, o sąlygos kalėjimuose neapsakomai blogesnės už Airijos.
Petras KURMELIS
AKISTATA