Policininkai teigia, kad pastaruoju metu padaugėjo pasipriešinimo policijai atvejų, ir svarsto, kur slypi to priežastys. Šiaip ar taip, tikrai niekada nebus to, kad teisės pažeidėjai, išvydę policininkus, paklusniai sugultų ant žemės ir lauktų uždedamų antrankių.
Smurtas prieš pareigūnus – kasdienybė
Kelis Kauno patrulius, pagal iškvietimą atvykusius drausminti siautusio 25 metų vyro, šis pasitiko mosuodamas kirviu. Įsiutėlis jau buvo išdaužęs buto langus, o pamatęs pareigūnus skubiai kirviu nukirto prie dujų baliono pritvirtintą žarną, ir į virtuvę ėmė veržtis dujos. Pareigūnai greitai atėmė iš chuligano kirvį, bet tada jis stvėrėsi dalgio, mosuodamas išgujo policininkus už durų, užsirakino ir įžiebė degtuką. Bute kilo gaisras, kurio auka vos netapo pats nuo narkotikų apsvaigęs padegėjas. Jį išgelbėjo tie patys policininkai, skubiai išvertę liepsnojančio buto duris.
Keturiems Marijampolės policijos nuovados pareigūnams, atėjusiems į vieną butą daryti sankcionuotą kratą dėl nelegalaus alkoholio „taško“, teko ne tik grumtis bei raičiotis po koridorių su įtariamos pilstukininkės 23 metų sūnumi, bet ir gintis nuo užpjudyto šuns. Keturkojis įkando vienam policininkui į koją.
Kalvarijos policijos patruliai, vidurnaktį Lietuvos ir Lenkijos pasienyje sustabdę įtartinai važiavusį automobilį, kurį vairavo jauna moteris, neturinti vairuotojo pažymėjimo, akimirksniu sulaukė aršaus dviejų girtų mašinos keleivių išpuolio. Šie, užtardami vairuotoją, šoko patruliams į atlapus, apsmūgiavo, suplėšė tarnybinę uniformą. Du broliai (31 ir 36 m.) buvo numalšinti tik atvykus pastiprinimui.
O dviem Vilkaviškio policininkams teko „paragauti“... pamazgų. Jų pilnu kibiru naktį iškviestus pareigūnus pasitiko buto duris pravėręs girtas 32 metų vyras, ką tik kumščiais švaistęsis prieš savo žmoną ir rikdęs mažamečius vaikus. Maža to, kai vyras buvo vedamas į policijos tarnybinį automobilį, žmona puolė jo ginti, iškoneveikė pareigūnus, kibo draskytis nagais, suplėšė uniformą.
Tai – tik keli pastarojo mėnesio atvejai, kuriuos vadiname pasipriešinimu policijai.
Priešintis skatina alkoholis
„Akistatos“ kalbinti keleto Lietuvos rajonų policininkai teigė, kad pasipriešinimo policijai atvejų visada buvo.
Tačiau pastaruoju metu tokių atvejų padaugėjo ir, kaip prognozuojama, dar daugės. Lyg susitarę pareigūnai tvirtino, jog tai pirmiausia reikėtų sieti su vis blogėjančia ekonomine situacija. „Žmonės nuolat liūdinami ir bauginami iš TV ekranų, jų ramybė išderinta, patys yra blogos nuotaikos, suirzę, išsekinti, viskuo nusivylę, todėl ir įsiutę, – kalbėjo Kalvarijos policijos Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Gintaras Zavistauskas. – Be to, labai sparčiai didėja bedarbių gretos, o šie puola „relaksuotis“ – į alkoholį. Na, o girtas žmogus – tai nenuspėjamas drąsuolis, kovotojas! Tokiam drausminantis policininkas – didžiausias priešas“.
G. Zavistauskas pateikė statistiką: per 10 šių metų mėnesių Kalvarijos policijoje buvo užfiksuoti 24 atvejai, kai kuo nors prasižengę piliečiai nevykdė pareigūnų nurodymų ir aršiai tam priešinosi. Pernai per tokį patį laikotarpį buvo 14 atvejų.
Panaši situacija ir kitame Suvalkijos krašte – Šakių policijoje. Jos atstovas Jonas Merčaitis teigė, kad žmonės nepatenkinti valdininkais, o policininkus irgi laiko šiokia tokia valdžia, tai ir demonstruoja tą nepasitenkinimą. „Pastebėjau tik vieną detalę: blaivus pažeidėjas niekada nekimba policininkui į atlapus – priešinasi tik girti. Ir, neduok Dieve, jeigu tai – moteris...“ – sakė J. Merčaitis.
Anot kalbintųjų, neblaivią moterį, nusiteikusią agresyviai, vengiama ir netgi varžomasi drausminti kitaip nei žodžiu: nei ją ant žemės parmesi, nei rankas užlauši, o apglėbsi per krūtinę ar dar kur nors paliesi, tai, žiūrėk, apkaltins seksualiniu priekabiavimu!
Menkinamas policijos autoritetas
Marijampolės policijos nuovados vyresnysis tyrėjas Ramūnas Mėčius, kuriam jau minėtos pilstukininkės sūnus, stumdamas pareigūnus iš buto, per grumtynes suplėšė striukę, linkęs teigti, kad kilti prieš policininkus skatina visuomenės nepagarba šiai profesijai. O nepagarba auga dėl to, kad policijos autoritetas nuolat menkinamas. „Policijos darbuotojas nuvertinamas jau iš valdžios aukštybių“, – lakoniškai pratarė 16 metų policijoje dirbantis R. Mėčius.
Policininkai mano, kad blogą policijos įvaizdį, dėl kurio piliečiai negerbia policininkų ir nebijo priešintis, padeda formuoti ir žiniasklaidos priemonės. Esą nusitveria juodžiausių faktų ir juos kartoja per visas TV laidas, vis primena ir primena laikraščiuose.
„Manau, kad garsieji Kauno įvykiai spalio 5-ąją, kuriuos dabar trumpai vadinama pedofilijos skandalu, irgi turi įtakos pasipriešinimo policijai tendencijai, – sakė Kalvarijos policijos pareigūnas G. Zavistauskas. – Pagal vieną ar antrą konkretų pavyzdį žmonėms kalama į galvą, kad policininkai nenori arba nesugeba atlikti savo darbo. Vadinasi, galima policininkų neklausyti, net reikia jiems priešintis... Tik taip pasiekiama „tiesa ir tvarka”.
Pašnekovai taip pat vardino Lietuvoje išgarsintus atvejus, kai policijos pareigūnai buvo nubausti, nes, sulaikydami pažeidėją ar priversti su juo grumtis, net nuo jo gintis, viršijo savo tarnybinius įgaliojimus ir dėl to buvo tampomi po teismus.
„Gali ateiti toks laikas, kai policininkai padės į lentynas ir „bananus“, ir antrankius, nes baiminsis, kad, juos panaudojus, padvelks teismu. Juk tarnybinius ginklus jau privengiame išsitraukti net tada, kai užkluptas įtariamasis tiesiai ant tavęs važiuoja automobiliu ar artėja su kokiu nors laužtuvu, – iš savo patirties pasakojo Kalvarijos kriminalinės policijos viršininkas Gintaras Čekanavičius. – Laukiame, ką gruodį nuspręs Aukščiausiasis Teismas, išnagrinėjęs buvusio Tauragės policijos patrulio Ruslano Motko bylą“.
Klaipėdos apygardos teismas Ruslaną Motko nuteisė 1 metams laisvės atėmimo už tarnybinių įgaliojimų viršijimą – už tai, kad sunkiai sužalojo vyrą, kuris važiavo neblaivaus vairuotojo valdomame automobilyje. Vairuotoją reikėjo sulaikyti, nes jis sprukdamas vos nepartrenkė kito policininko. R. Motko iššovė...
„Jeigu Motko bus nuteistas, visi policininkai padės tarnybinius ginklus į seifus – bijos rizikuoti“, – nukirto G. Čekanavičius.
Šakietis J. Merčaitis dar akcentavo, kad policininkai dirba ne su angelais, be to, ir patys yra paprasti žmonės, todėl ir kyla konfliktų, grumtynių, nes gaudytojai ir bėgliai atsiduria priešingose barikadų pusėse.
„Apspjaudyti, apiplėšyti, apdraskyti – vis tiek einame į darbą ir esame visada pasiruošę sutikti nepasitenkinimą ir priešpriešą“, – tarsi apibendrino marijampolietis R. Mėčius.
Tik faktai:
Per 10 šių metų mėnesių Lietuvoje pradėtos 244 baudžiamosios bylos dėl pasipriešinimo policijos pareigūnams
Baudžiamasis kodeksas už tokį nusikaltimą numato viešuosius darbus arba baudą, arba laisvės atėmimą iki 3 metų.
Kas dešimtas (10 proc.) Lietuvos gyventojas mano, kad santykiai su policija jų gyvenamojoje vietovėje yra blogi, ir nepasitiki policija, ypač – jaunimas iki 30 metų (15 proc.) ir bedarbiai (15 proc.)
Irena Zubrickienė