Praėjusį savaitgalį Metelių ežero (Lazdijų r.) pakrantėje poilsiautojai stebėjosi sovietine karine uniforma pasidabinusių pusamžių vyrų gausa ir garsiai skambančia rusiška karine-patriotine muzika. Čia vyko 5-asis tarptautinis Afganistano ir kitų karinių konfliktų veteranų sąskrydis, rašo pirmadienio „Respublika“.
Iš aštuonių šalių susirinkusius karo veteranus vėl suvienijo ta pati sovietinė maskuojamoji karinė uniforma ir rusų kalba. Visi jie - rusai, moldavai, latviai, estai, ukrainiečiai ir kitų tautybių atstovai - su ta pačia raudona vėliava buvo mesti į svetimas šalis ginti menamų vertybių, aukoti savo geriausių metų, sveikatos, šeimų ir net gyvybės.
„Mes buvome ir liksime karo, ginklo, jeigu norite - ir kraujo broliai. Nes būtent šie dalykai mus ir susiejo iki gyvenimo pabaigos. Kad ir kur gyvename, kad ir kokia kalba kalbame. Netgi ir dabar, kai kai kurių mūsų šalys priklauso skirtingiems kariniams blokams, mums neegzistuoja jokios valstybinės sienos. Mūsų vyriausybės nemato mūsų, nemato mūsų problemų, tad bene vienintelė tikra šventė mums - tokie susitikimai“, - sakė Latvijos atstovas Sergejus Ivanas.
Sąskrydžio išvakarėse karinių konfliktų veteranai pagerbė Alytuje, prie Švč.Mergelės Marijos bažnyčios, įkurtą parką ir paminklą, skirtus 96 karių iš Lietuvos, žuvusių Afganistane, atminimui. Taip pat buvo pagerbtas ir šių metų pavasarį tarptautinėje taikos rėmimo misijoje Afganistane žuvęs Didžiosios kunigaikštienės Birutės bataliono karys Arūnas Jarmalavičius.
Sąskrydyje buvo daug kalbėta apie tai, kad, subyrėjus Tarybų Sąjungos imperijai, bene visų posovietinių šalių Afganistano karo dalyviai buvo palikti likimo valiai. Atkūrus Nepriklausomybę Lietuvoje karo veteranams panaikintos visos anksčiau turėtos socialinės garantijos, lengvatos, kompensacijos. Tik neseniai pasiekta, kad Seimas priimtų įstatymo pataisas, kad minėto karo veteranai galėtų gauti nukentėjusiųjų nuo okupacijos statusą.
Valdas SVILAS