Tai, kad darželyje tvyro slogi atmosfera, pasakojo vienas darbuotojų, kurio vardas ir pavardė yra žinomi. 2023 m. liepą darželyje tarp administracijos ir auklėtojos kilo konfliktas, bet tuo viskas nesibaigė.
„Vasara yra sunkus laikotarpis, nes dažnai trūksta darbuotojų: didžioji dalis mokytojų ir mokytojų padėjėjų išeina atostogų, o likusios auklėtojos yra verčiamos dirbti didesniu etatu. Tad gavosi taip, kad nesutikusi dirbti didesniu etatu darbuotoja buvo atleista ir dėl šio atleidimo ji kreipėsi į darbo ginčų komisiją ir gavo maždaug kelis tūkstančius eurų“, – pasakojo pašnekovas.
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) naujienų portalui tv3.lt patvirtino, jog praėjusiais metais buvo užfiksuotas vienas darbo ginčas dėl darbuotojo atleidimo, darbuotojos prašymas tenkintas iš dalies.
Pasak Vilniaus miesto savivaldybės atstovo spaudai Gabrieliaus Grubinsko, savivaldybė buvo informuota dėl praėjusiais metais kilusio konflikto, kuomet buvo atleista auklėtoja.
„Savivaldybė yra informuota, kad praėjusių metų vasarą buvo kilęs ginčas su viena lopšelio-darželio „Žiburėlis“ darbuotoja dėl jos atleidimo bandomojo laikotarpio metu aplinkybių, ginčą sprendė Valstybinės darbo inspekcijos Darbo ginčų komisija“, – atsakyme rašė G. Grubinskas.
O darželio „Žiburėlis“ administracija paaiškino, jog 2023 m. liepos mėnesį darbuotoja nebuvo atleista, tačiau nebuvo pratęsta jos darbo sutartis po bandomojo laikotarpio.
„2023 m. su darbuotoja liepos mėn. po 3 mėn. bandomojo laikotarpio nebuvo pratęsta sutartis, nes darbuotojos bandomojo laikotarpio rezultatai buvo nepatenkami atliekant pedagogės darbo funkcijas, užtikrinant vaikų saugumą. Darbuotojai įspėjimas apie sutarties nutraukimą buvo įteiktas pagal DK 36 st. 3 d.“, – rašoma atsakyme į tv3.lt užduotus klausimus.
Kaip buvo išspręstas ginčas tarp administracijos ir darželio auklėtojos, ar buvo sumokėta išmoka, darželis nepatikslino.
Darbe jaučiasi blogai
Kita problema, kurią įvardija pašnekovas – žeminimas, psichologinis teroras, dėl to buvo pateiktas skundas VDI.
„Darbuotojai iš direktorės kabineto dažnai išeina su ašaromis akyse. Įtampa darbuotojų kolektyve kuriama ir susirinkimus pradedant fraze „nepakeičiamų darbuotojų nėra. Visi bijo kalbėti, yra pribauginti. Per susirinkimus sakoma: nepatinka – išeik, nėra reikalo teršti įstaigos vardą“, – pasakojo pašnekovas.
Tie, kurie stengiasi nenusileisti, kovoti už savo teises, jaučiasi izoliuojami.
„Yra keletas moterų, kurios nesileidžia išnaudojamos, kurios pastovi už save, tai tuomet bandoma vykdyti atskirtį skleidžiant apkalbas arba tiesiogine to žodžio prasme reikalaujant nebendrauti su tomis darbuotojomis, bauginant, kad jei darbuotojos bendraus – negaus premijų“, – nurodė šaltinis.
Dėl to šiuo metu yra pateiktas kitas skundas dėl psichologinio smurto ir kitų darbo teisės pažeidimų, kurį nagrinėja Vilniaus apskrities VDI ir VDI Psichologinio smurto darbe prevencijos skyrius (PSDP). Sausio pabaigoje darželyje buvo vykdytas VDI patikrinimas.
Vilniaus miesto savivaldybės atstovo spaudai teigimu, savivaldybė nėra gavusi skundų, susijusių su darbo teisės pažeidimais darželyje, tačiau patvirtino, jog darželyje buvo atliktas VDI patikrinimas.
„Savivaldybė nėra gavusi skundų, susijusių su galimais darbo santykių pažeidimais šiame darželyje, ir neturi faktinės informacijos apie galimus to atvejus. Žinome, kad darželyje atliktas neplaninis Darbo inspekcijos patikrinimas“, – teigė G. Grubinskas.
Nesutarimai dėl pinigų
Šiemet darželio darbuotojus neigiamai nustebino ir tai, kad administracija nusprendė daugeliui darbuotojų neskirti premijų, priežastis – tam nebuvo pinigų.
„Metų pabaigoje į elektroninius paštus gavome direktorės laišką, kuriame buvo rašoma, kad premijų nebus, nes šiais metais mokytojų atlyginimų sąmata išnaudota. Po kurio laiko išaiškėjo, kad vis dėlto keletas darbuotojų premijas gavo“, – dėstė šaltinis.
Kaip buvo skirstomos premijos darbuotojams liko neaišku.
„Įstaigos vadovės buvo paprašyta nurodyti motyvus, kodėl kai kurioms darbuotojoms buvo skirtos premijos, nes visos darbuotojos dalyvauja kvalifikaciniuose mokymuose, respublikiniuose projektuose, mėgina gerinti kolektyvo mikroklimatą. Direktorė, aiškindama savo poelgį, motyvų nenurodė“, – kalbėjo pašnekovas.
Darbuotojų taip pat netenkina, kad jie ne visuomet gauna algalapius.
„Kai kurios auklėtojos net negauna algalapių, vasarą nesudaromi darbo grafikai. O kai darbuotojos eina aiškintis dėl neatitikimų algos dydyje, vėlgi susiduria su agresija“, – nurodė šaltinis.
Darbuotojų teigimu, labiausiai liūdina tai, kad kartais už pavadavimą nesumokama visai: pasitaiko atvejų, kai dirbama „budinčioje grupėje“, pavaduojant darbo dienos pabaigoje, sujungus dvi grupes, o tai nėra įforminama raštiškai – tai yra, būna atvejų, kai darbuotojai nepasirašo sutikimo pavaduoti ir už tai negauna pinigų.
Darželis taip pat nurodė, jog neprivalo skirti auklėtojoms premijų, bet jei jas nusprendžiama skirti, nepaaiškinta, kokiais kriterijais vadovaujamasi.
„Pagal Lietuvos Respublikos biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymą darbuotojui premija gali būti skirta, tačiau nėra privaloma, neviršijant darbuotojui nustatytos pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio ir neviršijant įstaigos darbo užmokesčiui skirtų lėšų atlikus vienkartines ypač svarbias įstaigos veiklai užduotis. Premijų skyrimas įstaigos darbuotojams yra suderinamas su Įstaigos Darbo taryba“, – teigiama darželio atsakyme.
Darželio administracijos teigimu, daugelis darbuotojų dirba vienu etatu, išskyrus du darbuotojus, kurie dirba pusantro etato, o už viršvalandžius yra apmokama įstatymų numatyta tvarka.
„Visi įstaigoje dirbantys pedagogai dirba vienu etatu, išskyrus atvejus, kai reikia vaduoti sergantį ar atostogose esantį darbuotoją. Tuo atveju darbuotojas rašo sutikimą, kuriame nurodo, kad sutinka dirbti papildomai (neviršijant nustatytų leistinų darbo laiko normų), už ką yra mokamas darbo užmokestis nustatytas vadovaujantis Lietuvos Respublikos biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymu, proporcingas jo išdirbtam darbo laikui. Kadangi įstaigoje yra 2 pedagogų trūkumas, keli darbuotojai dirba 1,5 etatu (yra darbuotojų raštiškas sutikimas). Šie darbuotojai taip pat gauna darbo užmokestį proporcingą jo išdirbtam darbo laikui, kuris neviršija nustatytų leistinų darbo laiko normų“, – rašoma atsakyme.
Įstaigos atsakyme taip pat teigiama, jog darbo užmokestis darbuotojams negali būti mažinamas ir tokie teiginiai yra nepagrįsti jokiais įrodymais.
Pagarsėjo ir anksčiau
Naujienų portalas tv3.lt primena, jog šiemet darželis jau buvo pagarsėjęs kitu incidentu, apie kurį rašė žiniasklaida. Tuo metu darželyje dirbusi pedagogė viename socialiniame tinkle lietuvių kalbą pavadino „šunų kalba“.
„Aš gyvenu Lietuvoje visą gyvenimą, lankiau rusišką mokyklą ir vaikai nuėjo į rusišką. Ukrainiečių ir baltarusių pas mus nemažai, nemanau, kad jie eis į lietuvišką mokyklą mokytis šunų kalba“, – rašė pedagogė.
Visuomenėje kilus pasipiktinimui, minėta pedagogė buvo atleista.
„Socialiniuose tinkluose išplitęs darželio „Žiburėlis“ pedagogės komentaras visiškai nepriimtinas ir nepateisinamas. Šiandien lopšelio-darželio pedagogų taryboje buvo aptartas mokytojos elgesys. Darbuotoja apgailestavo dėl savo elgesio ir pripažino pažeidusi Pedagogų etikos kodeksą“, – komentare portalui nurodė ugdymo įstaiga.
„Abipusiu sutarimu nuspręsta nutraukti darbo sutartį. Sausio 19 diena yra paskutinė pedagogės darbo diena“, – pranešė darželis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!