Pastaruoju metu padažnėjo atvejų kai ginklai prarandami ar pavagiami. Per 9 šių metų mėnesius užregistruoti 26 atvejai kai buvo pagrobti ginklai. Viena iš dažniausių priežasčių - ginklų savininkų nerūpestingumas laikant, gabenant ginklus.
Pasitaiko atvejų, kai ginklai laikomi neužrakintame ar nepritvirtintame seife, raktai nuo seifo laikomi visiems pastebimoje vietoje, ginklai po medžioklės paliekami pas pažįstamus ar tiesiog automobilyje.
Todėl primename, kad asmenys šaunamuosius ginklus ir šaudmenis turi laikyti gyvenamojoje patalpoje, metalinėje vidine spyna užrakinamoje dėžėje (seife), pritvirtintoje prie sienos ar grindų taip, kad ja negalėtų pasinaudoti pašaliniai asmenys. Metalinės dėžės (seifo) sienelės turi būti ne plonesnės kaip 3 milimetrai. Nustačius ginklų laikymo tvarkos pažeidimus, teisės aktų nustatyta tvarka, yra taikomos administracinio poveikio priemones. Primename, kad vadovaujantis Administracinių teisės pažeidimų kodeksu už tokius pažeidimus gali būti skiriamos baudos nuo vieno šimto iki dviejų šimtų litų ir sprendžiamas leidimo panaikinimo klausimas.
Primename, kad asmenims, turintiems šaunamuosius ginklus, draudžiama:
- ginklą nešiotis neturint su savimi leidimo jį nešiotis;
- ginklą gabenti neturint su savimi leidimo jį nešiotis ar leidimo laikyti;
- ginklą nešiotis, gabenti neblaiviam (0,4 promilės ir daugiau), apsvaigusiam nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų;
- vartoti alkoholinius gėrimus, narkotines, psichotropines ar kitas svaigiąsias medžiagas panaudojus ginklą, kol bus patikrintas blaivumas ar apsvaigimas arba bus atsisakyta tai atlikti;
- nešiotis parengtą šaudyti ginklą (šovinys yra įleistas į šovinio lizdą, revolveris - atlaužtu gaiduku, templinis ginklas - su įdėta strėle ir įtempta temple).
Taip pat pastaruoju metu padaugėjo atvejų, kai asmenys panaudoja šaunamuosius ginklus prieš asmenį. Vadovaujantis Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nuostatomis ginklo panaudojimas nelaikomas prieštaraujančiu žmogaus teisėms, jeigu tai įvyko neviršijant tokio jėgos panaudojimo, kai tai buvo neišvengiamai būtina. Bet kurį ginklą asmuo gali panaudoti gindamasis ar gindamas kitą asmenį, nuosavybę, būsto neliečiamybę, kitas teises, visuomenės ar valstybės interesus nuo pradėto ar tiesiogiai gresiančio pavojingo kėsinimosi, nepaisydamas to, ar galėjo išvengti kėsinimosi arba kreiptis pagalbos į kitus asmenis ar valdžios institucijas, taip pat siekdamas pašalinti jam pačiam, kitiems asmenims ar jų teisėms, visuomenės ar valstybės interesams gresiantį pavojų, jeigu šis pavojus negalėjo būti pašalintas kitomis priemonėmis ir padaryta žala yra mažesnė už tą, kurios siekta išvengti.
Prieš panaudojant ginklą, būtina įspėti asmenį, prieš kurį jis bus panaudotas. Ši nuostata netaikoma, kai įspėti dėl susidariusios situacijos neįmanoma arba kai delsimas kelia tiesioginį pavojų ginklo naudotojui ar kito asmens gyvybei ir sveikatai. Ginklo panaudojimo pasekmės neturi padaryti žalos trečiųjų asmenų sveikatai.
Siekiant užtikrinti tinkamas sąlygas ginklams laikyti bei užkardyti padažnėjusias šaunamųjų ginklų vagystes nuo š.m. lapkričio 15 d. iki gruodžio 15 d. bus vykdoma prevencinė priemonė ,,Ginklai", kurios metu bus tikrinama, ar asmenys, turintys ginklus, nepažeidžia teisės aktuose nustatytos ginklų laikymo tvarkos.
Priemonės metu bus tikrinami asmenys, turintys šaunamuosius ginklus bei šių ginklų laikymo sąlygos, ypatingas dėmesys bus kreipiamas į tuos asmenis, kurių leidimas laikyti (nešiotis) ginklus yra pasibaigęs ar jie išvykę į užsienį, ar kyla kitų pagrįstų abejonių dėl ginklų laikymo tvarkos pažeidimų. Prevencinės priemonės vykdymo metu taip pat bus organizuojami susitikimai su medžiotojų būrelių vadovais dėl teisės aktų nuostatų laikymosi bei taikymo, informacijos keitimosi.