REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vieno kaimo kryžkelėje Plungės rajone pėsčiuosius ir vairuotojus pasitinka ant stulpo tupintis milžiniškas velnias. Jo kūrėjas sako, kad taip norėjo įprasminti prakeikta vadinamą sankryžą, kurioje nuolat įvyksta nelaimės. O dvasininkai įsitikinę – šėtono simbolis bėdų pritrauks tik dar daugiau.

Vieno kaimo kryžkelėje Plungės rajone pėsčiuosius ir vairuotojus pasitinka ant stulpo tupintis milžiniškas velnias. Jo kūrėjas sako, kad taip norėjo įprasminti prakeikta vadinamą sankryžą, kurioje nuolat įvyksta nelaimės. O dvasininkai įsitikinę – šėtono simbolis bėdų pritrauks tik dar daugiau.

REKLAMA

Atvykusius į Glaudžių kaimą Plungės rajone pasitinka velnias. Jį pagamino ir ant stulpo patupdė vietos gyventojas, kalvis Artūras. Šėtoną amatininkas kūrė po darbo vakarais Norvegijoje. Vėliau visą parsivežė į Lietuvą. Tiesa, vyras sako, kad nėra satanistas ir tamsiųjų jėgų negarbina. 

Buvo tokia mintis [įamžinti] materijos dievą. Visi sureikšmina, kad yra velnias, visi velnių bijo. Su velniais draugystės neturiu, bet [norėjau] išreikšti tokį baugumą“, – pasakojo A. Servetauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Skulptūra – simbolis

Velnią Artūras patupdė kryžkelėje. Sako, nors ten eismas minimalus, o ir pati sankryža nedidelė, tačiau dedasi mistiškai, velniški dalykai, tad šėtonas bus tarsi prakeiktos vietos simbolis.

REKLAMA

Ir traktorius buvo nulėkęs, greitosios, vienas vos nenumiręs buvo. Sakau, vien ta vieta tokia“, – tikino kalvis. 

Ir nors atrodo, kad velnią bet koks radikalesnis krikščionis gali nulaužti, jis tik iš pažiūros silpnas. 

„Vos ne rankos storumo armatūra, o atrodo plona vieta. Pamatas kažkur metrą dvidešimt, metrą trisdešimt įkastas“, – apie skulptūros gamybą pasakojo A. Servetauskas. 

Maža to, Artūras velniui įstatė raudonas LED lemputes bei įmontavo judesio detektorių. Tad, kas važiuos ar eis tamsoje pro šėtoną, jį pasitiks raudonos spindinčios akys. Artūras tik elektros dar neprijungė, bet per bandymus, nuotraukose, galima išvysti, kaip šiurpiai tai atrodys.

REKLAMA
REKLAMA

Netoli velnio gyventis kaimynas sako, kad skulptūra jam labai patiko. O ir jų kaimo aurai toks šėtonas pats tas.

Trys įvairūs tikėjimai yra. Aš esu pagonis, va tas su velniu bendrauja, o čia pakalnėj kaimynėlis – miško fėja laužus kūrena, vakare muzikos klausosi gražios. Labai įspūdingai“, – kalbėjo Algimantas.

Aplenkia iš tolo

Vis tik žmonės pasakoja, kad kitiems kaimo gyventojams kryžkelėje išdygęs velnias įvarė tikrą siaubą.

„Vienas, kur užsieny darbuojasi parvažiavo, sako, aš negalėjau dvi savaites užmigti“, – tikino Glaudžių kaimo gyventojas Algimantas.

„Kaimynės dukra sako, kad aplinkui, pro Užlieknį važiuoja, nes šituo keliuku jau bijo pravažiuoti“, – neslėpė skulptūros autorius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės pasakoja, kad visai šalia kaimo, prieš pusšimtį metų egzistavo Peklos duobė. Ir ji taip praminta ne atsitiktinai. Ant durpių augo neaiškūs augalai, kurių aromatas susimaišęs su durpių garais vietiniams pridarydavo velniškų bėdų. 

„Vaikinai tokie, kurie eidavo į šokius, eidavo kartais paimdavo stipresnio, kaip sakant rugių sulčių, ir norėdavo prie mergų į miestą išeiti, įeina į tą Peklos duobę ir aniems galva apsisuka, vaikščioja, vaikščioja ir pareina paryčiais tik“, – šiurpia istorija pasidalino apylinkėse gyvenantis Algimantas. 

Įspėja apie grėsmę

Anot dvasininkų, taip velnią vaizduoti nėra gerai. Klaipėdos universiteto profesorius, kunigas Saulius Stumbra įsitikinęs, kad kiekvienas žmogus turi įvertinti, kam stato paminklą. 

REKLAMA

„Šventas raštas šioje vietoje turi labai gražų atsakymą – lūpos kalba tai, ko pertekusi širdis. Tai jei žmogus imasi tokį objektą statyti viešoje vietoje, tai reikėtų labai gerai susimastyti, kokie žmogaus įsitikinimai ir kuo žmogus tiki“, – kalbėjo kunigas. 

Maža to, anot dvasininko, Artūras gali savo kaimui padaryti meškos paslaugą. Velnias vis dėlto – blogio simbolis, o tokie traukia tik negandas. 

„Nes ką šauksi, tą prisišauksi. Tai, turbūt, atsakymas būtų toks, kad nederėtų viešoje vietoje reklamuoti tokių ženklų. Blogio ženklų – pabrėžiu“, – teigė kunigas S. Stumbra.

Vis tik etnologai sako, kad lietuvių istorijoje velnias ne visada reiškia tik blogą būtybę. Piktavalis demonas jis yra tik krikščioniškoje sampratoje, o štai iki jos įsigalėjimo mūsų protėviai tikėjo į būtybę Velnią, arba Veliną. Jis buvo požemio, mirusiųjų ir net gyvulių globėjas. 

REKLAMA

„Ir dar, žinoma, turim folklorinį personažą, tai yra pasakų velnią, kuris, dažnu atveju, yra naivokas, bet jis nėra blogo linkintis ir piktas. Dažniausiai žmogus jį apgauna, įveikia, nugali ir panašiai“, – pabrėžė etnologas prof. dr. Rimantas Balsys.

Tad kiekvieno pasirinkimo reikalas, ar Artūro kūrinio bijoti, jam melstis, o gal tiesiog pasigrožėti kaip iš tiesų įspūdinga ir šiurpia menine skulptūra.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

Ne skulptūros bijot reikia,o gyvų bloga linkinčių žmonių.
Prie lenino skulptūros pragyvenom 50 metų ir nieko
Prieš velnią pastatykite didžiulį kryžių ir vėl gyvensite ramybėje,žinoma kad nesiriesite su kaimynu,ikiii...!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų