Vilniaus ir Kauno bendruomenės atstovai ketvirtadienį piketavo prie prezidentūros, reikalaudami šalies vadovės neleisti sostinėje statyti didžiulio pajėgumo atliekų deginimo gamyklos ir dar kartą paaiškinti Seimui ir Vyriausybei, jog Europos Sąjungos lėšos turėtų būti panaudotos ne atliekų deginimui, o jų perdirbimui.
Prie prezidentūros surengtame pikete apie 100 vilniečių ir kauniečių, rankose laikydami plakatus, kuriuose mirgėjo tokie užrašai kaip „Atliekų deginimui – NE!“, „Nesudeginkit Lietuvos. Mes už žaliąjį Kauną“, „Prezidente, gelbėkit vaikus nuo dioksinais užteršto oro“, „Mes prieš šiukšlių deginimą Vilniuje“, kreipėsi į šalies vadovę, reikalaudami užkirsti kelią Regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos statybų planams sostinėje.
Anot vieno piketo organizatorių Lazdynų bendruomenės pirmininko pavaduotojo Algimanto Bružo, Vilniaus ir Kauno gyventojai nepritaria komunalinių atliekų deginimo gamyklos statyboms, nes pastarasis objektas bus itin didelio galingumo ir aplinkos tarša bei neigiamas išmetamų kenksmingų medžiagų poveikis sostinės žmonės bus neabejotinai didelis. A. Bružo teigimu, visų pirma atliekas reikia rūšiuoti ir perdirbti, o po šio etapo likusias šiukšles deginti. „Šiukšles naikinti reikia ne tokiu barbarišku būdu kaip deginimas. Atliekos privalo būti rūšiuojamos, perdirbamos, o tik tada sudeginamos. Toks šiukšlių naikinimo būdas yra ir ekonomiškesnis, ir ekologiškesnis“, – kalbėjo piketo organizatorius.
Nesenai Regioninis aplinkos apsaugos departamentas vilniečiams pristatė šveicarų įmonės CSD INGENIEURE UND GEOLOGEN AG, Lietuvos filialo atliktą Regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ekspertizę, tačiau Vilniaus ir Kauno bendruomenių atstovai ją laiko nepatikima ir savo iniciatyva subūrę nepriklausomus mokslininkus, ekologus ir kitus specialistus pateikė kitas išvadas.
„Siūlome Prezidentei ir kitoms institucijoms atkreipti dėmesį, kad atliekas reikia rūšiuoti ir perdirbti. Tuomet jau nebereikia tokio galingumo gamyklos. O pasitelkus pažangiausias technologijas galima iš vis apsieiti be atliekų deginimo“, – aiškino A. Bružas.
Į šalies vadovę dėl esą neskaidriai vykdomos komunalinių atliekų tvarkymo politikos kreipėsi ir būrys Seimo narių. Išvardiję pagrindines problemas jie siūlo Prezidentei sudaryti specialią darbo grupę prie prezidentūros, kuri išsamiai išanalizuotų susidariusią padėtį ir pateiktų konkrečius pasiūlymus.
Piketo metu prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovams buvo įteiktas atviras Vilniaus miesto gyventojų bendruomenės kreipimasis, kuriame šalies vadovės prašoma paisyti piliečių interesų, atsižvelgti į Europos Sąjungos dokumentuose ir Atliekų tvarkymo planuose numatytus prioritetus, kurių pagrindiniai yra atliekų prevencija, pirminis ir antrinis atliekų rūšiavimas, antrinis atliekų panaudojimas, perdirbimas ir šalinimas (pavertimas biodujomis, kompostavimas ir pan.).