Efektyviai perauklėjant nuteistuosius tikimasi ne tik užtikrinti didesnį visuomenės saugumą, sumažinti nusikalstamų veikų skaičių, bet ir palengvinti teismų darbą. Tokios galimybės atsivertų priėmus Teisingumo ministerijos parengtą Probacijos įstatymo projektą.
Šiuo metu bausmės vykdymo atidėjimas, lygtinis atleidimas nuo bausmės prieš terminą ir lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigų nėra sistemiškai reglamentuotas ir neužtikrina tinkamos nusikaltusių asmenų resocializacijos.
Projektu siūloma, kad nuteistiesiems, atsižvelgiant į jų socialinę charakteristiką, socialinės integracijos poreikius ir elgesį probacijos metu, būtų taikoma adekvati priežiūra ir teikiama reikalinga socialinė pagalba, vykdant specialias pataisos programas, orientuotas į jų elgesio ir mąstymo keitimą, darbinių įgūdžių lavinimą. Projekte numatoma, kad nuteistiesiems reabilituotis padėti galėtų ir įvairios visuomeninės organizacijos bei savanoriai, kurių pagalbą nuteistasis galėtų pasirinkti ir savo nuožiūra.
Daugiau įpareigojimų, kurie darytų teigiamą poveikį nuteistojo elgesiui siūloma taikyti ir teismui, skiriančiam bausmės atidėjimą: įpareigoti nuteistąjį dalyvauti elgesio pataisos programoje, auklėti ir prižiūrėti savo nepilnamečius vaikus, rūpintis jų sveikata, išlaikyti juos, drausti vartoti psichiką veikiančias medžiagas ir kt.
Be šių priemonių, teismas taip pat galės nurodyti taikyti elektroninį nuteistojo stebėjimą. Ši priemonė leis visą parą specialia įranga sekti, kur yra nuteistasis, ar jis nepažeidžia draudimo išeiti iš namų tam tikru laiku, lankytis tam tikrose vietose arba bendrauti su tam tikrais asmenimis ar asmenų grupėmis ir pan.
Patvirtinus šį įstatymo projektą, sumažėtų ir teismų darbo krūvis, nes būtų atsisakyta teismo funkcijos atleidžiant asmenį nuo bausmės pasibaigus bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiui. Dabar per metus teismai nuo bausmės atleidžia per 2100 nuteistųjų, kai jiems pasibaigia bausmės vykdymo atidėjimas.
Tinkamai įgyvendinus numatytas priemones, sumažėtų ir kalinčiųjų skaičius laisvės atėmimo įstaigose bei būtų sutaupyta nemažai valstybės biudžeto lėšų. Lietuva vis dar yra viena pirmaujančių valstybių Europos Sąjungoje pagal jai tenkančių kalinių skaičių 100 000 tūkst. gyventojų.
Parengtas įstatymo projektas šiuo metu pateiktas derinti visuomenei ir suinteresuotoms institucijoms. Patikslintas po pastabų, jis bus teikiamas svarstyti Vyriausybei.