REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siūloma uždrausti partijas finansuoti juridiniams asmenims, sumažinti maksimalią fizinių asmenų aukos sumą ir supaprastinti smulkių aukų partijoms priėmimo tvarką.

REKLAMA
REKLAMA

Per Seime vykstantį posėdį, Prezidentės vyriausioji patarėja Solveiga Cirtautienė patikino, kad pagrindinė problema yra tame, kad pasitikėjimas partijomis smukęs. „Žmogus netiki, kad turi balsą politiniame gyvenime. Viską lemia pinigai, o ne jo idėjos ir pastangos. Rinkėjai yra pakankamai protingi“, - teigė ji.

REKLAMA

Paklausta, ar tikimasi, kad priėmus pataisą, gyventojų pasitikėjimas bus didesnis, S. Cirtautienė atsakė: „Prezidentės  vertinimu, kol kas viskas keitėsi nebent į blogąją pusę. Žmonių pasitikėjimas – svarbiausias. O tai ypač aktualu prieš artėjančius rinkimus“.

„Juridinis asmuo susideda iš fizinių asmenų. Savininkas vieną ar kitą partiją gali remti ar prijausti idėjoms. Norėdamas paremti X pinigų suma, jis išdalins ją darbuotojams ir jie visi partiją parems. Tai bus teisėta?“, - klausė Saulius Bucevičius.

REKLAMA
REKLAMA

„Kiekvienas asmuo laisvai apsisprendžia remti partiją ar ne. Laisvas apsisprendimas yra teisėtas“, - patikino Prezidentės patarėja.

D. Kuodytė apkaltino Prezidentę šantažavimu

Liberalų sąjūdžio narė Dalia Kuodytė kalbėjo apie D. Grybauskaitės žodžius, kad politikai ir partijos, gavusios juridinių asmenų paramą, atidirbinėja „oligarchams“. „Prašau įvardinti keletą pavyzdžių, kas kam ir už kiek? Kitaip prezidentės pastaba – šantažas“, - per Seimo posėdį išrėžė ji.

„Politinių partijų finansavimas veda prie neskaidrios politikos. Rodyti ir aiškinti pavyzdžius konkrečius nereikia dėl laiko stokos. Lietuvoje jau kelias savaites atskiruose komitetuose vyksta diskusijos, šie pavyzdžiai iškeliami. Tačiau ne tai svarbiausia. Svarbiausia - žmonių pasitikėjimas, svarbu tai, kuo tiki žmonės. Žmonių pasiklausus, kodėl nepasitiki, jie manys, kad neturi įtakos, nes didžiąją dalį sprendimų lemia pinigai“, - tikino S. Cirtautienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepatenkinta atsakymu, D. Kuodytė replikavo: „Nepasitikėjimą politinėmis partijomis sukelia tokie Prezidentės teiginiai, kai viskas sumetama į vieną puodą. Žmonių nepasitikėjimas ir ateina iš tokių teiginių. Todėl prašau įvardinti konkrečius pavyzdžius“.

Parlamentarei buvo pažadėta, kad jai bus atsakyta komitetuose.

Už įstatymo pataisą balsavo 68 parlamento nariai, 2 -  prieš. Nuo balsavimo susilaikė 16 Seimo narių. Seimas po įstatymų pataisų pateikimo pritarė, jog šis klausimas lapkričio 17 dieną bus svarstomas parlamente.

REKLAMA

Siūloma skirti 0,5% gyventojų pajamų mokesčio partijoms

Saulius Stoma pasiūlė įstatymo projekto papildymą - 0,5% gyventojų pajamų mokesčio skirti partijoms.

Naujienų portalui Balsas.lt S. Stoma sakė, kad pritaria Prezidentės siūlymui. „Mūsų grupės siūlymas panašus. Nelikus juridinių asmenų finansavimui, žmonės galėtų patys finansuoti savo mėgstamą partiją. Jie galėtų 0,5 % pajamų mokesčio skirti partijai. Kaip dabar skiriami 2% viešosioms organizacijoms, mes siūlome, kad nekonkuruojant su tomis organizacijomis papildomai prie to 0,5% gyventojų pajamų mokesčio eitų partijai. Tuomet iškart matytume, kokios partijos yra labiau remiamos gyventojų, tai būtų ir savotiška socialinė apklausa.“

REKLAMA

Taip pat S. Stoma pabrėžė, kad šis papildymas pagerintų partijų ryšį su visuomene. „Tuomet imtų veikti žmogiškasis faktorius kaip ir brandžiose Europos demokratijose, kur partijos yra finansuojamos iš narių ir rėmėjų. Kuo daugiau žmonių pasitiki partija, tuo daugiau pinigų ji turi, tuo geriau gali skleisti savo idėjas“, - komentavo jis.

Audito komiteto pirmininkės Loretos Graužinienės nuomone, skirti 0,5% gyventojų pajamų mokesčio partijoms yra per didelė prabanga, nes daugiau pusės milijono litų užtektų ugniagesius išlaikyti. O jais gyventojai pasitiki labiausiai. „ Siūloma neadekvačiai skirstyti pinigus. Tai bus ženkliai neskaidriau“, - teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant to, įstatymo projekto papildymui pritarta. Siūloma svarstyti lapkričio 17 dieną.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prezidentės teigimu, visuomenės pasitikėjimas politinėmis partijomis - žemiausias per visą nepriklausomybės laikotarpį ir tai yra grėsmė demokratijai. Viena pagrindinių žmonių nepasitikėjimo priežasčių - neskaidrus partijų finansavimas.

Prezidentės inicijuotos Partijų finansavimo pataisos - realus įrankis partijoms atsiriboti nuo atskirų grupių interesų ir galimybė tarnauti Lietuvos žmonėms, o ne rėmėjams.

REKLAMA

„Rinkėjų finansuojamos partijos bus nepriklausomos ir galės sąžiningai dirbti žmonių labui. Tai šansas visiems šalies politikams pradėti kurti vertybėmis, o ne pinigais grįstą politinę sistemą", - teigia Prezidentė.

Siekdama skaidresnio partijų finansavimo, Prezidentė siūlo, kaip ir kaimyninėse šalyse - Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje, visai atsisakyti juridinių asmenų finansavimo partijoms, o fiziniams asmenims perpus sumažinti maksimalios aukos sumą.

Valstybės vadovė siūlo supaprastinti nedidelės paramos partijoms skyrimo tvarką, kad šalies gyventojams būtų paprasčiau patiems paremti jų pasitikėjimo vertas partijas. Siūloma, kad fiziniams asmenims, aukojantiems nedidelę iki 50 litų sumą, nereikėtų deklaruoti metinių pajamų ir nurodyti asmens kodo pildant aukų lapus.

REKLAMA

Prezidentės teigimu, užtikrinus griežtesnę partijų finansavimo tvarką, skaidresnė taps ne tik partinė, bet ir viešųjų pirkimų sistema, taip pat sumažės ir užsienio valstybių įtaka Lietuvos politiniam gyvenimui.

Politinės korupcijos užkardymą šalies vadovė įvardijo trečiųjų savo kadencijos metų prioritetu.

Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo pataisas Seimui teikianti prezidentė taip pat siūlo perpus - nuo 20 iki 10 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių - sumažinti leistiną aukos dydį fiziniams asmenims.

Dar siūloma nustatyti, kad auka negalėtų viršyti 10 proc. aukotojo deklaruotų metinių pajamų, tačiau aukojantiesiems mažas sumas (iki 0,02 VMDU) leisti aukoti supaprastinta tvarka, t.y. iš jų nereikalauti pajamų deklaravimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų