REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Koronavirusas pasaulyje sustabdė ne tik verslų veiklą, bet ir švietimą. Visame pasaulyje uždaromos mokyklos neaplenkė ir Lietuvos. Jaunimo ugdymas persikėlė į namų aplinką, o mokiniai didžiąją šių mokslo metų dalį praleido prie kompiuterių ekranų. Tai – stresas ne tik brandos egzaminams besiruošiantiems abiturientams, bet ir 10-okams.

Koronavirusas pasaulyje sustabdė ne tik verslų veiklą, bet ir švietimą. Visame pasaulyje uždaromos mokyklos neaplenkė ir Lietuvos. Jaunimo ugdymas persikėlė į namų aplinką, o mokiniai didžiąją šių mokslo metų dalį praleido prie kompiuterių ekranų. Tai – stresas ne tik brandos egzaminams besiruošiantiems abiturientams, bet ir 10-okams.

REKLAMA

Sutrikus elektroninei sistemai nuotoliniu būdu besimokantys aštuntų klasių mokiniai ketvirtadienį, gegužės 13 d., negalėjo prisijungti ir atlikti standartizuoto matematikos pasiekimų patikrinimo, todėl testas perkeltas į šią savaitę.

Šiais mokslo metais nuspręsta pirmą kartą pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimą (PUPP) vykdyti nuotoliniu būdu. 10-os klasės mokiniai vadinamuosius egzaminus laikys kompiuteriais. Tai, atrodytų, puiki terpė akademiniam nesąžiningumui, galimybei PUPP metu naudotis įvairiomis pagalbinėmis priemonėmis.

Nacionalinė švietimo agentūra tikina, kad pasiruošimas šių metų PUPP prasidėjo labai anksti, bus pasitelktos įvairios priemonės, kaip užtikrinti, kad šių patikrinimų metu mokiniai negalėtų sukčiauti.

REKLAMA
REKLAMA

„Nacionalinė švietimo agentūra pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimui (PUPP) pradėjo ruoštis gerokai anksčiau. Prieš mėnesį buvo vykdomas bandomasis testavimas, kuris leido pamatyti testavimo sistemos ir vykdymo instrukcijų trūkumus ir nesklandumus bei paruošti rekomendacijas mokiniams ir vykdytojams, kad procesas vyktų sklandžiai“, – pasakoja Nacionalinės švietimo agentūros direktorės pavaduotoja Asta Ranonytė.

REKLAMA

Egzaminuojami mokiniai bus stebimi įvairiais būdais

Nacionalinė švietimo agentūra neslepia, kad geras mokinių kompiuterinis raštingumas, gudrumas verčia atsakingai ruoštis būsimiems patikrinimams. Bus pasitelkti įvairūs mokinių stebėjimo būdai, kad mokiniai turėtų kuo mažiau galimybių sukčiauti:

„Mokiniams, vykdytojams ir moksleivių tėvams paruošėme atmintinę ir instrukciją. Akcentuojame, jog užduotis mokiniai turi atlikti savarankiškai neišeidami (neatsijungdami) iš elektroninės testavimo sistemos lango, nesinaudodami jokia neleistina pašaline pagalba.“

REKLAMA
REKLAMA

Bus pasitelktos sistemos, kurios automatiškai fiksuos, jei patikrinimo metu mokiniai užsiims ne tuo, kuo turėtų.

„Atliekant patikrinimo užduotis užduočių atlikimo sistemoje automatiškai fiksuojama, jei paliekamas testavimo aplinkos langas, bandoma atverti kitus kompiuterio langus, daromos ekrano nuotraukos ar naudojamasi kitu monitoriumi. <...> Be to, dirbs daugiau nei 1000 vykdytojų, kurie prižiūrės tvarką ir akylai stebės mokinius bei fiksuos visus trikdžius ir atliekamus draudžiamus veiksmus“, – sako A. Ranonytė.

Ne dėl pažymio, o dėl išsilavinimo ir gebėjimų

Nors švietimo sistemoje dirbantys specialistai, mokytojai savo auklėtiniams akcentuoja šio patikrinimo svarbą, Nacionalinė švietimo agentūra atkreipia dėmesį, kad tai vykdoma ne dėl konkretaus įvertinimo, kaip brandos egzaminai, bet dėl išsilavinimo ir gebėjimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mokinių pasiekimų patikrinimus vertiname kaip poreikį įsivertinti, kur yra mokinys, radus jo spragas, su jomis labai tikslingai dirbti, ypač ruošiantis abitūros egzaminams. Tuo pačiu visą laiką stengiamės pabrėžti ir akcentuoti, jog mokomasi ne dėl pažymio, o išsilavinimo ir gebėjimų, kurie tampa lemiamu sėkmingo gyvenimo veiksniu“, – aiškino agentūros direktorės pavaduotoja.

Anot jos, šis atvejis, kuomet PUPP bus vykdomas nuotoliniu būdu, yra puiki proga ugdyti pasitikėjimo ir sąžiningumo kultūrą: „Technologinės galimybės leidžia fiksuoti minėtus veiksmus, tačiau vis dėlto akcentuojame, jog turime ugdyti pasitikėjimo ir sąžiningumo kultūrą.“

REKLAMA

Atmintinė mokiniams

Nacionalinė švietimo agentūra, besiruošdama PUPP, paruošė atmintinę mokiniams ir mokytojams.

– Dieną prieš užduočių atlikimą įsitikink, kad esi gavęs iš mokyklos prisijungimo prie elektroninės užduočių atlikimo sistemos duomenis ir prisijungimo adresą prie pokalbių ir vaizdo programos.

– Būk atsakingas už prisijungimą prie elektroninės užduočių atlikimo sistemos, užtikrink, kad pokalbių ir vaizdo duomenų perdavimo programa būtų įjungta, vaizdo kamera nukreipta į tave, atliekantį užduotis. Jei atsirastų problemų, kuo detaliau informuok vykdytoją.

– Atsiradus techniniams nesklandumams, vienu metu turi spausti klavišus „Ctrl“ ir „F5“, jeigu užduočių atlikimo sistema nustotų reaguoti į komandas, atnaujink naršyklės langą arba atsijunk nuo sistemos, tuomet bandyk prisijungti iš naujo.

REKLAMA

– Jei testavimo aplinkos langas buvo kelis kartus paliktas, bandyta atverti ar buvo atverti kiti kompiuterio langai, darytos ekrano nuotraukos ar naudotasi programomis kitame monitoriuje, vertinant užduotis gali kilti pagrįstų abejonių dėl savarankiškumo atliekant testą ir rezultatų objektyvumo.

– Atlikęs pasiekimų patikrinimo užduotis, būtinai paspausk mygtuką „Baigti darbą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų