• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo Užsienio reikalų komitetas (URK) patobulino nutarimo projektą dėl Kosovo nepriklausomybės pripažinimo - jame atsirado nuorodos į Lietuvos vadovų išreikštą paramą naujai valstybei bei siūlymas Vyriausybei užmegzti diplomatinius santykius.

REKLAMA
REKLAMA

Balandžio 1 dieną Seime žlugo nuo Serbijos atskilusio Kosovo nepriklausomybės pripažinimo procedūra, nes dauguma parlamentarų suabejojo, ar tikslinga remti antros albanų valstybės kūrimąsi. Balkanuose šalia Kosovo, kurio etninę daugumą sudaro albanai, egzistuoja ir Albanija.

REKLAMA

Lietuvos Seimo nariai taip pat kėlė klausimą, kuo Kosovo albanai skiriasi nuo kitų nepriklausomybės siekiančių tautų - kurdų Turkijoje, baskų Ispanijoje, Abchazijos bei Pietų Osetijos gyventojų Gruzijoje.

Nutarimo projektas grąžintas tobulinti, todėl dabar jame atsirado nuoroda į Kosovo Asamblėjos nepriklausmybės deklaraciją, Lietuvos prezidento Valdo Adamkaus pareiškimą, kuriuo remiamas Kosovo apsisprendimas, taip pat į Lietuvos užsienio reikalų ministro Petro Vaitiekūno išsakytą poziciją, jog „Kosovo nepriklausomybė yra vienintelis tvarus sprendimas, atveriantis saugumo ir stabilumo perspektyvą regione“.

REKLAMA
REKLAMA

Dokumente, be kita ko, atkreipiamas dėmesys ir į Europos Sąjungos (ES) Bendrųjų reikalų ir išorinių santykių tarybos (BRIST) priimtas išvadas dėl Kosovo, kuriose patvirtinamas įsipareigojimas remti Vakarų Balkanų šalių europeizaciją bei pažymima, kad Kosovo atvejis yra unikalus ir negali būti naudojamas kaip precedentas „įšaldytiems konfliktams“ spręsti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas nežinoma, kada Lietuvos Seimas grįš prie Kosovo nepriklausomybės pripažinimo klausimo.

Nepriklausomybę Kosovo parlamentas paskelbė vasarį ir naujoji valstybė ėmėsi siekti tarptautinio pripažinimo. Kosovo nepriklausomybę jau pripažino JAV, 18 Europos Sąjungos valstybių.

REKLAMA

Dar 6 ES narės - Malta, Rumunija, Slovakija, Ispanija, Graikija, Kipras - pripažinti naujosios valstybės neketina, o Čekija ir Portugalija laikosi švelnesnės pozicijos ir Kosovo pripažinimui kelio neužkerta.

Naujos valstybės nepriklausomybei priešinasi Serbija, kuri Kosovą laiko savo kultūros ir religijos lopšiu, taip pat Rusija, Kinija. Pastarosios yra nuolatinės Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narės.

Kosovo nepriklausomybei daugiausia priešinasi šalys, kuriose esama separatistinių judėjimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų