„Mėgstate aštrius pojūčius? – kartą paklausė vienas dabar jau buvęs pataisos namų pareigūnas. – Eikite dirbti į įkalinimo įstaigas! Ekstremalių situacijų netrūks. Jei ne kiekvieną dieną, tai bent kas antrą patirsite tokių situacijų!.. Svarbiausia – teks valdyti savo emocijas ir bet kokiu atveju elgtis pagal įstatymus.“
Užsimiršti nevalia
Suintriguota tokių kalbų, kalbinau ne vieną pataisos namų pareigūną, bandydama išsiaiškinti, su kokiomis ekstremaliomis situacijomis jie susiduria. Ar tikrai pareigūnai, dirbantys už spygliuotų vielų, apsupti žmogžudžių, prievartautojų ir vagių, yra nesaugūs?
„Visi žinome, kur einame dirbti, – sakė ne vienas Kalėjimų departamentui pavaldžiose įstaigose dirbantis pareigūnas. – Tam būtinas ir psichologinis, ir fizinis pasirengimas. Laisvėje, rodos, ir padorūs žmonės iškelia baisias smurto scenas, tad ką bekalbėti apie mažoje erdvėje uždarytus nusikaltėlius... Tai žmonės, kurie nenori paklusti jokioms taisyklėms ar tvarkai.“
Pareigūnai neslepia, jog dirbant pataisos namuose nevalia nė akimirkai prarasti budrumo, sugebėti žaibiškai orientuotis situacijoje. „Gali būti ir apspjautas, ir iškeiktas, – tvirtina dirbantieji įkalinimo įstaigose. – O ir visokių nerealių reikalavimų ar pasiūlymų gali išgirsti. Nesugebėsi atsispirti, būsi „supančiotas“ – ramybės neturėsi.“
Pasitaiko ir tokių atvejų, kai nuteistieji pasipriešina prižiūrėtojams, net sužaloja juos.
Nepakluso reikalavimams
Kybartų pataisos namuose atliekantis bausmę jau septintą kartą nuteistas V. Jegorovas praėjusių metų pabaigoje pareigūnui, pareikalavusiam laikytis tvarkos, smogė į krūtinę. Nuteistajam sutramdyti buvo panaudoti net koviniai imtynių veiksmai. Dėl šio atvejo ikiteisminį tyrimą dabar atlieka policija. V. Jegorovas išvežtas į tardymo izoliatorių. Tikėtina, jog nelaisvės metai jam pailgės.
Kybartų pataisos namų direktorius Edmundas Žalys sako, jog per metus panašių atvejų pasitaiko maždaug 3 ar 4. „Visi, pakėlę ranką prieš pareigūną, yra vėl teisiami ir pas mus jau negrįžta, – paaiškina direktorius. – Dažniausiai rimti konfliktai kyla tuomet, kai prižiūrėtojai aptinka draudžiamų daiktų. Ypač brangus daiktas yra telefonas. O pastarieji paprastai „atskrieja“ per tvoras“.
„Kroviniai“, kuriuos per tvoras permeta laisvėje esantys sėbrai, kaliniams būna, matyt, labai brangūs. Kartą dėl per tvorą permesto paketo nuteistieji A. Vlasovas bei R. Stasiulis apspardė vieną Kybartų pataisos namų prižiūrėtoją. Kitą sykį nukentėjo kitas šios įstaigos pareigūnas – kalinys jį bandė prismaugti, kad tik galėtų pasiimti draugų „atsiųstą“ paketą. Visi smurtautojai savo bausmės laiką prailgino.
„Kad visiems būtų lengviau, paprastai nuteistieji skirtomi į grupes, – sako direktorius. – Tie, kurie laikosi nustatytos tvarkos ir jos nepažeidinėja – vienoje grupėje, kiti, nesugebantys ar nenorintys normaliai gyventi, keliauja į drausminę grupę. Atskiruose būriuose gyvena ir nenorintieji dirbti.“
Norėjo pasirodyti besąs „šustriakas“
Panašių incidentų pasitaiko ir kituose šalies įkalinimo įstaigose. Štai neseniai Marijampolės pataisos namuose apie pusę 7 ryto du pareigūnai, užėję į drausmės grupės gyvenamąsias patalpas, pastebėjo, jog vienas nuteistasis skubiai paslėpė mobilųjį telefoną. Prižiūrėtojui jį paėmus nuteistasis M. Mockus užšoko pareigūnui ant nugaros, išmušė iš rankų telefoną, bloškė prižiūrėtoją į šoną. Patalpoje buvę kiti nuteistieji ėmė triukšmauti. Prižiūrėtojams pavyko suvaldyti konfliktinę situaciją.
Marijampolės pataisos namų direktorius Tomas Klusevičius nelinkęs sureikšminti šio konflikto. „Jau vien tai, kad nuteistasis M. Mockus paskirtas į drausminę grupę, rodo, jog tai konfliktiškas ir nelinkęs laikytis nustatytos tvarkos nuteistasis, – paaiškino direktorius. – Kita vertus, pats nuteistasis jau gailisi, kad nesusivaldė, ir nežino, kaip paaiškinti savo elgesį. Tebevyksta tyrimas. Kuo baigsis, kol kas nežinau.“
Direktorius tvirtina, jog jų įstaigoje, nors čia kali 1100 nuteistųjų, tokie konfliktai, kai nuteistieji smurtu priešinasi pareigūnams, yra reti. „Kartais nuteistieji nepaklūsta pareigūnams, norėdami prieš kitus pademonstruoti savo „vyriškumą“, – teigia direktorius. – Arba tiesiog iš kvailumo. Juk nuteistieji visi puikiai supranta, kad tik pablogins savo padėtį: teks sėdėti 15 parų, praleisti tam tikrą laiką baudos izoliatoriuje ar net pailgės nelaisvės metai“.
Lūžo žandikaulis
Pravieniškių gydymo ir pataisos namų darbuotojai gali pasidžiaugti nors tuo, kad jiems tenka „ganyti“ tik 187 nuteistuosius. O ir tie patys bėdžiai – sergantys įvairiausiomis ligomis.
Ne kartą iš kalinių yra tekę išgirsti, jog šioje kolonijoje atlikti bausmę yra geriausia. Ir maistas, ir vaistai, ir aplinka – viskas čia žymiai geriau nei kitose tokiose įstaigose.
„Beveik visi į mūsų pataisos namus pakliūvantys nuteistieji pareigūnams gerai pažįstami, – sako direktoriaus pavaduotojas Virginijus Lukauskas. – Vieni čia praleidžia ilgus bausmės metus, kiti vis grįžta – paliegę, su įsisenėjusiomis ligomis. Tad dažnai net vartyti bylos ir gilintis, koks žmogus atliks bausmę, nebereikia.“
Nors direktoriaus pavaduotojas tvirtina, jog gydymo ir pataisos namuose incidentų nebūna, „Akistatos“ duomenimis, prieš porą metų šioje įkalinimo įstaigoje buvo sunkiai sužalotas vienas direktoriaus pavaduotojas. Išrikiavus rytiniam patikrinimui kalinius, vienas „šustriakas“ staiga pribėgo ir iš visų jėgų smogė atokiau stovėjusiam pareigūnui. Lūžo nosis, sutrupėjo žandikaulis. Žmogui teko ilgokai gydytis. Kaip vėliau paaiškėjo, į skolas įklimpusiam nuteistajam buvo iškelta sąlyga: „Duodi į snukį kuriam nors pareigūnui – skolos nurašomos.“
Su moterimis nė kiek ne lengviau
Panevėžio centre esančiuose pataisos namuose kali moterys. Kaip ir kitur, konfliktai čia dažniausiai kyla dėl draudžiamų daiktų laikymo ar tvarkos nesilaikymo.
Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Regina Stankuvienė sako, jog didžiausia bėda ir yra kvaišalai. „Iš 259 šiuo metu bausmę atliekančių moterų net 97 turi priklausomybę nuo narkotikų. – sako R. Stankuvienė. – Maždaug prieš penketą metų to nė įsivaizduoti negalėjome.“ Direktoriaus pavaduotoja tvirtina, jog tokios nuteistosios, pajutusios vadinamąsias „lomkes“, pasiryžusios padaryti bet ką, kad tik gautų dozę narkotikų, ir dažnai net nesugeba blaiviai mąstyti.
Šią savaitę buvo užklupta nuteistoji, kuri ketino „praskaidrinti sau nuotaiką“. Prižiūrėtoja pastebėjo, kad moteris kažką paslėpė po megztiniu, ir paprašė parodyti. Tačiau nuteistoji nepakluso. Prižiūrėtoja, pakėlusi megztinį, pamatė šaukštą su rudos spalvos skysčiu. Supratusi, kad įkliuvo, nuteistoji ėmė daužyti pareigūnei per rankas ir ją stumdyti, taip stengdamasi išmušti šaukštą ir išlieti, kaip įtariama, kvaišalus. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Netoleruos netinkamo elgesio
Kalėjimų departamentas pripažįsta, jog pastaruoju metu padažnėjo nuteistųjų pasipriešinimas pareigūnams. „Bus išnagrinėtas kiekvienas atvejis, susijęs su pasipriešinimu pareigūnui ar kitokiu nuteistųjų ir suimtųjų netinkamu elgesiu. Baudžiamasis kodeksas galioja ir jau nuteistam asmeniui. Kalėjimų departamentas teikia ir teiks reikiamą pagalbą pavaldžioms įstaigoms, kad nuteistųjų ar suimtųjų neteisėti veiksmai personalo atžvilgiu susilauktų tinkamo įvertinimo. Dažniausiai už tokius neteisėtus veiksmus nusikaltusiam asmeniui yra pratęsiamas bausmės atlikimo laikas“, – teigia Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas Remigijus Gliaudelis.
TIK FAKTAI:
Per vienuolika 2009 metų mėnesių laisvės atėmimo vietose užregistruotos 6 nusikalstamos veikos dėl pasipriešinimo pareigūnams ir 2 nusikalstamos veikos dėl prižiūrėtojų įžeidimo.
2009 metų gruodžio 30 dieną Lietuvos laisvės atėmimo vietose buvo laikoma 8619 asmenų (7439 nuteistieji ir 1180 suimtųjų).
Aurelija Žutautienė