„Šiandien baisi diena man, o dar baisesnė naktis mano avims“, – teigia ūkininkas Mantas Jančiukas, kuris socialinėje erdvėje išplatino vaizdo įrašą, kaip naktį atbėgęs vilkas tvarte draskė avis.
Ūkininkas savo „Facebook“ paskyroje tvirtino, kad net aptvarai, skirti apsisaugojimui nuo vilkų, nepadėjo, nes vilkas tiesiog jį peršoko.
„Kalbėti apie tai yra būtina, nes tai yra avininkystės ūkių naikinimas ir gyvulių kankinimas. Ar vilkai turi tvartuose draskyti mūsų gyvulius? Tikrai ne. Ar sakysite naktį reikia uždaryti, tikrai ne, nes avys irgi turi turėti galimybę mėgautis grynu oru. O ką kalbėti apie ganymąsi ir gyvūno gerovę.
O prie viso to reikia paminėti, kad buvau pirmasis kuris prieš 4 metus pasinaudojo parama įsigyti aptvarus saugotis nuo vilkų. Ir dabar naktį buvo būtent pajungtas prie namų 1,23 m elektrifikuotas tinklas. Panašu, kad jis labai lengvai buvo peršoktas vilko, kuris 2 valandas draskė gyvulius tiesiog tvarte arba aplink jį, ir po to pasišalino“, – rašė M. Jančiukas.
Ūkininkas: „Taip negali tęstis, reikia išvadų ir geresnės kontrolės dėl vilkų“
Jis pridūrė, kad mirtinai vilkas sudraskė 3 avis ir ėriuką.
„O kiek apkramtytų ir visaip išvaikytų ar iškankintų. Labai gaila, kad priėjome prie tokių dalykų kada plėšrūnai drasko gyvulius tvartuose, neša žmonių augintinius nuo kiemo“, – apgailestavo ūkininkas.
M. Jančiukas kirto ir Aplinkos ministerijai, mat šiemet nebuvo išnaudotas vilkų medžioklės limitas. Aplinkos ministerijos duomenimis, 2023–2024 metų vilkų medžioklės sezono metu buvo sumedžiota 280 vilkų, dar 9 buvo partrenkti automobilių arba sumedžioti pagal išduotus specialius leidimus ne medžioklės sezono metu mažinant vilkų daromą žalą avims ir kitiems ūkiniams gyvūnams. Paminėtina, kad medžioklės sezono metu buvo nustatytas 341 vilko sumedžiojimo limitas.
„Vilko apsaugos planas nežiūrimas nors yra apskaičiuota, kad jis yra viršintas. Bet žinoma, kol nekyla joks didelis nepasitenkinimas, tol niekam nesvarbu“, – rašė M. Jančiukas.
Jis pridėjo ir vaizdo medžiagą, kurioje matosi, kaip vilkas puola avis.
„Taip negali tęstis, reikia išvadų ir geresnės kontrolės dėl vilkų“, – sakė ūkininkas.
Po šiuo vaizdo įrašu netrūko piktų reakcijų ir komentarų.
„Vilkus tiesiog reikia naikinti, nes jie yra plėšrūnai, kurie pavojingi ir žmonėms, ir ūkiams“, – rašoma komentaruose.
„Labai gaila gyvuliukų, šiąnakt mano brolio kieme taip pat įvyko skerdynės.... Labai gaila, kad valdžia saugo vilkus o ne žmones,nes tik laiko klausimas, manau, kada jie pradės ir žmogų puldinėt“, – teigė kita moteris.
Netrūko ir priešingų nuomonių.
„Siaubas kažkoks. Jeigu žinot, kad vilkai yra, kaip šitaip palikti gyvūnus likimo valiai. Mes net dieną namų duris užsidarom, o naktį ir užsirakinam. Gal jūs savo namų duris palikit atviras nakčiai. Nesuprantu aš čia tokios jūsų kuriamos gerovės. Ar jūsų tikslas, kad būtų išnaikinti visi vilkai?“ – piktinosi internautė.
„Skaudu, bet tokia gamta“, – rašė kitas.
Aplinkos ministerija: „Taip buvo per amžius“
Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vadovas Algirdas Klimavičius naujienų portalui tv3.lt teigė, kad situacija – liūdna, bet tokių situacijų būdavo visada.
„Baisus video, bet taip buvo per amžius, kai nebuvo jokių video, bet buvo vilkai ir buvo ūkininkų ūkiai, išsibarstę po visas pamiškes, ir vilkai pjovė tvartuose blogai saugomus gyvūnus.
Žmogiškomis akimis žiūrint, tai labai liūdnas vaizdas, gaila gyvūnų, kurie patyrė didelį stresą. Sunku net įsivaizduoti, koks gailestis graužė tų gyvūnų savininką“, – komentavo A. Klimavičius.
Jis pridūrė, kad pašaliniai žmonės samprotauja neobjektyviai ir skuba nubausti vilkus.
„Vilkų limitas praėjusiame medžioklės sezone buvo rekordinis, net 341 vilkas. Truko iki pat sezono pabaigos, numatytos medžioklės taisyklėmis, iki kovo 31 d.
Sumedžioti 289 individai, t.y. neišmedžiota iki galo tiek kiek limito buvo suteikta, nors vis tiek laimikis šiemet buvo rekordinis.
Limito nepilnam išnaudojimui paaiškinti gali būti dvi priežastys – arba vilkų yra realiai mažiau, kad tokio dydžio limito nesugebėta išnaudoti, arba žiema su sniego danga baigėsi per anksti, todėl sumedžioti buvo per sunku“, – aiškino A. Klimavičius.
Jis pridūrė, kad medžioklės sezonas toliau tęstis nebegali, nes vilkės netrukus ves jauniklius, o embrionai yra tokiio dydžio, kad medžioklė peržengtų padoraus elgesio su laukine fauna ribą.
„Net labai smarkiai apnaikinus populiaciją, pavieniai atvejai gali pasitaikyti ir panašūs vaizdo įrašai gali būti nufilmuoti ir paviešinti, bet tai neturi reikšti dar vienos baudžiamosios akcijos prieš vilkus.
Probleminius vilkus leidžiama paimti iš gamtos individualių leidimų pagrindu, kuriuos išduoda AAA konkrečioje savivaldybėse paaiškėjus serijai žalos atvejų. Kasmet tokių išduodama iki 5 vienetų, tačiau profesionaliai juo paimti iš gamtos reikia ir kantrybės ir specifinių žinių, pagal išduotus leidimus ne visada pavyksta „išimti“ iš gamtos probleminius vilkus“, – sakė A. Klimavičius.
Vilkų populiacija ženkliai išaugusi
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad pagal patvirtintą Vilko apsaugos planą Lietuvoje galėtų gyventi 32–62 vilkų šeimos. Jeigu vilkų yra daugiau kaip 62 šeimos (visa populiacija 500 ar daugiau vilkų žiemos pabaigoje), populiaciją planuojama tolygiai mažinti ir išlaikyti 32–62 šeimų ribose.
2023 metais suskaičiuota 91 vilkų šeima ir pirmą kartą Vilkų tyrimų 2023 metų ataskaitoje skaičiuojant vidutinį metinį prieaugį koeficientas iš 3,25 padidintas iki 3,75.
Nepaisant to, Aplinkos ministerija vilkų medžioklės limitą 2023–2024 metams nustatė lygų vidutiniam prieaugiui, nors prieaugis pernai buvo ženkliai didesnis.
Medžioklės taisyklėse nustatyta, kad vilkus medžioti galima nuo spalio 15 dienos iki kovo 31 dienos, tačiau išnaudojus nustatytą vilkų sumedžiojimo limitą, sezonas nutraukiamas anksčiau.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!