REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nelegalūs migrantai ir toliau plūsta į Lietuvą iš Baltarusijos. Pasieniečiai stebisi nelegalų vedlių iš Baltarusios pusės taktika – migrantai pristatomi ten, kur Lietuvos pareigūnai juos greit išgaudo. Vis tik vietomis siena su Baltarusija yra kone kiaura – nėra nei vaizdo kamerų, nei tvoros, o šiemet sulaikytas rekordinis nelegalų skaičius mums kainuos šimtus tūkstančių eurų, mat Lukašenkos režimas panoro susigrąžinti vos keletą, įtartinų piliečių.

Nelegalūs migrantai ir toliau plūsta į Lietuvą iš Baltarusijos. Pasieniečiai stebisi nelegalų vedlių iš Baltarusios pusės taktika – migrantai pristatomi ten, kur Lietuvos pareigūnai juos greit išgaudo. Vis tik vietomis siena su Baltarusija yra kone kiaura – nėra nei vaizdo kamerų, nei tvoros, o šiemet sulaikytas rekordinis nelegalų skaičius mums kainuos šimtus tūkstančių eurų, mat Lukašenkos režimas panoro susigrąžinti vos keletą, įtartinų piliečių.

REKLAMA

Vadinamoji Dieveniškių kilpa – Lietuvos teritorija, kuri iš 3-ijų pusių apsupta Baltarusios. Pastaruoju metu kilusi migrantų krizė šią vietą padarė viena karščiausių visame pasienyje, mat padaugėjo per čia į Lietuvą ir tuo pačiukartu Europos Sąjungą plūstančių nelegalų.

„Šiuo atveju šitoje užkardoje dirba apie 20–30 pareigūnų. Šiuo momentu. Paprastuoju metu, kai siena nebuvo stiprinama, dirbo apie 10–15 pareigūnų. Čia visas yra ruožas apie 100 kilometrų“, – sakė VSAT vadas Rustamas Liubajevas.

REKLAMA
REKLAMA

Viso labo tik tvora skiria Lietuvą ir Baltarusiją, Europos Sąjungą ir Lukašenkos režimą, tačiau, kaip matome, ji dengia pasienį ne visur, iš beveik 700 kilometrų bendro Lietuvos ir Baltarusios pasienio tik 38 procentai sienos dengiama tvora arba moderniomis stebėjimo sistemomis. Jeigu nelegalai iš Baltarusios ir pasiektų Lietuvą, patys pasieniečiai sako, kad taiko net 4 skirtingus apsaugos lygius, tad tikėtina, kad jie ir bus sulaikyti.

REKLAMA

„Keičiasi ta situacija ne dienom, o valandom, per savaitgalį mes turėjome 3 nelegalių migrantų grupes, iš viso prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos per savaitgalį buvo sulaikyta virš 30 nelegalių migrantų“, – kalbėjo R. Liubajevas.

Iš viso nuo metų pradžios į mūsų šalį pateko 273 nelegalai. Pernai jų buvo 81, o 2019-aisiais tik 46.

Į Lietuvą patekę, tačiau mūsų pasieniečių pareigūnų sulaikyti nelegalai migrantai iš karto pasiprašo politinio prieglobsčio. Tuomet pasieniečiai tuos visus žmones veža į Pabradėje esantį Užsieniečių registracijos centrą, kur jie leidžia laiką tol, kol sulaukia mūsų tarnybų ir institucijų sprendimo, ar suteikti politinį prieglobstį, ar deportuoti juos į kilmės šalį. Vis dėlto, tas laikas prailgsta, ir Pabradėje esančiame centre jie gali praleisti net iki pusės metų.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu pasieniečių sulaikyti yra apie 180 migrantų, centras Pabradėje jau pilnas. Kiekvieno nelegalo išlaikymas Lietuvai kainuoja apie 25 eurus į dieną, tad jeigu 180 migrantų Lietuvoje vidutiniškai praleis apie pusmetį, mokesčių mokėtojams tai kainuos virš 800 tūkstančių eurų.

Pasieniečiai įtaria, kad migrantus jų vedliai atveža į konkrečias vietas, nors ten didesnė mūsų pareigūnų koncentracija.

„Čia yra Čiževsko kaimas, ir visur yra privažiavimas arba asfaltas, arba rajoninis žvyrkelio kelias. Reiškia, jiems svarbu yra privažiavimas prie čia“, –  teigė G. Žagunio užkardos vadas Žydrūnas Vaikasas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnai svarsto, kad vedlių vienas iš tikslų – pasiimti migrantų pinigus ir kartu apsunkinti darbą mūsų pasieniečiams. Parodyti, kad Lukašenkos žodžiai apie migrantų antplūdį netušti. Tuo tarpu patys nelegalai turėdami tikslą papulti į Vakarų Europą, imasi gudrybių, kad pasieniečių išvengtų.

„Jeigu eina grupė, sakykim, 19, mes matysime pėdsakų 7–6, per pačią kontrolinę pėdsakų juostą ant pečių vienas kitą neša, bando visokių gudrybių“, – sakė Ž. Vaikasas.

Baltarusiai pastaruoju metu lietuvius pasieniečius ignoruoja, neigia sienos kirtimo faktus, nebendradarbiauja. Mūsiškiai net pastebi, kad iš Baltarusijos pusės neaiškūs žmonės fotografuoja ir filmuoja mūsų pusėje įrengtas vaizdo kameras, pasieniečių objektus. Tiesa, praėjusią savaitę buvo vienas keistas atvejis, kai baltarusiai panoro susigrąžinti nelegalus iš mūsų šalies. Bet ne musulmonus iš Artimųjų Rytų.

REKLAMA

„Praeitą savaitę 4 Baltarusijos ir vieną Rusijos pilietį, kuris turėjo desantininko beretę ir tatuiruotas buvo, tarnavęs spec. pajėgose, ir baltarusiai, kaip nekeista šiuo metu, paprašė juos visus grąžinti. Tai sakome, kodėl jūs neprašote kitų visų grąžinti ir nepripažįstate nieko?“, – klasė VSAT vado pavaduotojas Vidas Mačaitis.

Pasienį apžiūrėjęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas pareiškė, kad politinė valia skirti finansavimą sienos stebėjimo modernizavimui yra. Bet pabrėžė, kad reikia ne tik stebėti, bet ir apsunkinti migrantų kelią į Lietuvą.

„Mes turime turėti tvoros elementus visoje sienos apsaugoje, ir tas yra akivaizdu. Nenoriu dabar eiti į detales, kokia tai galėtų būti tvora, bet tai yra barjeras, kuris galėtų padėti spręsti problemą. Tai būtų fizinis barjeras, apie fizinio barjero atsiradimą reikia kalbėti, ir tai turėtų būti integrali visos sienos stebėjimo modernizacijos dalis“, – sakė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Vis dėlto, praktiškai visų nelegalų kelionės, už kurią jiems tenka pakloti iki keliolikos tūkstančių dolerių, tikslas – Vakarų Europa, Vokietija. Mūsų pasieniečiams ne kartą pavyko sučiupti ir vairuotojų, atvykusių į Lietuvą pasiimti  nelegalų. Dažniausiai tai būdavo Ukrainos piliečiai, vairuojantys automobilius su lenkiškais numeriais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų