Prieš galimą atlyginimų mažinimą protestuojančių teisėsaugos, muitinės, pasienio pareigūnų profsąjungos protesto akcijoms rengti telkiasi ir viešųjų ryšių bei reklamos specialistus. Už jų paslaugas jos moka tūkstantines sumas. Tiesa, šių išlaidų dydžio ir konkrečių samdomų bendrovių pavadinimų pareigūnų organizacijų atstovai nelinkę atskleisti.
Protesto akcijas rengiančių organizacijų atstovai "investuoja" ne tik į scenarijų rengimą, bet atseikėja lėšų ir žaidimams internete ar vaizdo klipas kurti.
Muitinės darbuotojų profesinė sąjunga užsisakė reklamos agentūros "AD dizainas" paslaugas.
Agentūra, kaip nurodoma jos parengtoje medžiagoje, muitininkų profsąjungų užsakymu parengė pareigūnų protesto akcijų "komunikacijos koncepciją, planą, scenarijų ir vizualinį sprendimą".
Minėtoje medžiagoje apibrėžiamas ketvirtadienį planuojamos rengti pareigūnų protesto akcijos tikslas - "ne mažesnis teisėsaugos sistemos finansavimas (darbo užmokesčiui), nei tai buvo 2008 metais".
Reklamos specialistai prezentacijoje siūlo pareigūnams formuluoti pagrindinę žinią - "valstybė taupo piliečių saugumo sąskaita".
"Pagrindinis akcentas - Lietuvos žmonių kasdienis saugumas, o ne tragiška padėtis teisėsaugos įstaigose. Tai leidžia: išsiskirti iš kitų visuomenės grupių, (pinigų trūksta visiems - mokytojams, gydytojams, bedarbiams, Vilniaus ir Kauno "Žalgiriui"). Tai leidžia užsitikrinti visuomenės, žiniasklaidos dėmesį akcijoms", - rašoma prezentacijoje.
Akcijos strategai siūlo formuoti ir akcijoms palankų emocinį foną bauginant visuomenę.
"Emocinis fonas: visuomenės bauginimas. Fonas kuriamas pasitelkiant faktus, rodančius neigiamus kriminogeninės situacijos pokyčius, ekspertų prognozes ir tikras rezonansines istorijas. Pagrindiniai akcentai: valdžios sprendimų pasekmės (nesaugi Lietuva), tokios Lietuvos atsiradimo priežastys (valdžios sprendimai, situacija teisėsaugos sistemoje)", - rašo muitininkų profsąjungos užsakymu parengtos strategijos autoriai.
Emocinį foną reklamos ir viešųjų ryšių specialistai protestuojantiesiems siūlo pasitelkiant pasirinktą simbolį - basas kojas.
"Simbolis - basas žmogus, basa koja, basumas - simbolizuoja visišką dugną, absoliučiai beviltišką situaciją, skurdą, nelaimę (visų pirma finansinę). Tinkamas simbolis, nes leidžia paprastai ir suprantamai konstruoti komunikacijos grandinę, aprėpiančią ne tik teisėsaugos sistemą ir čia dirbančius žmones, bet ir valdžios politikos poveikį kiekvieno žmogaus saugumui", - rašo specialistai.
Jie čia pat pateikia ir vizualinės simbolikos sprendimus - akcijos logotipą - basą pėdą, su žmogaus "kaukolės motyvais".
Taip pat išvardijama gausa galimų akcijos šūkių: "Ne aukštos Turniškių tvoros gina žmones, o policija", "Lėšos tarnyboms = saugumas žmonėms", "Valdžia taupo, vagys džiaugiasi", "Angelai sargai valgyt taip pat nori", "Kuo tuštesnis Kubilas, tuo smarkiau dunda", "Mafijos Saulėtekio Planas 2009" ir pan.
Strategijoje numatomos kelios akcijos - viena įspėjamoji, rengiama balandžio 2 dieną, antroji - visuotinė protesto akcija, rengiama balandžio 25 dieną.
"Idėja: dėl valdžios sprendimų pareigūnai jau yra beveik basi. Pasirinktą dieną skirtinguose Lietuvos miestuose esantys skirtingų tarnybų pareigūnai 5 minutėms nusiauna batus. Teigiama, kad labai greitai dėl Vyriausybės priimamų sprendimų basi bus visi Lietuvos pareigūnai. Būdami tokie jie negalės vykdyti tiesioginių pareigų, todėl Lietuvoje bus nebesaugu. Norint iliustruoti šį faktą basi pareigūnai Vilniuje į LRV priimamąjį nuneša gesintuvą ir bananą. Regionuose šie daiktai įteikiami Vyriausybės atstovams apskrityse. Komunikacija: įteikimo vietose vyksta susitikimai su žurnalistais, kuriems dalijama informacija apie susiklosčiusią padėtį", - aprašomas ketvirtadienio akcijos scenarijus.
Čia pat nurodomos ir kitos akcijos priemonės - internetinis žaidimas bei vaizdo klipas, kurį siūloma platinti ne tik internete, bet ir regioninėse televizijose.
"Internetinis žaidimas, kuriame A.Kubilius, A.Šemeta ir R.Palaitis (premjeras, finansų ir vidaus reikalų ministrai - BNS)mėto batus į policininkus, ugniagesius, pasienio tarnybos pareigūnus, muitininkus ir pan. Žaidėjui taip pat pateikiami konkretūs faktai apie kriminogeninės situacijos blogėjimą ir prognozės. Nuoroda platinama el. paštu, soc. tinklapiuose", - rašo priemonių sumanytojai.
Balandžio 25 dieną prie Vyriausybės rūmų Vilniuje planuojamos visuotinės akcijos metu numatomas "įvairiose teisėsaugos sistemos įstaigose ir įvairiuose Lietuvos miestuose tarnaujančių pareigūnų ir jų šeimų narių visuotinis susirinkimas Vilniuje".
"Sutartu laiku visi pareigūnai 5-ioms minutėms nusiauna batus ir basi atiduoda pagarbą teisėsaugos sistemą sugriovusiai valdžiai. Ministrui pirmininkui ir vidaus reikalų ministrui įteikiami rašytiniai reikalavimai (kartu su suplyšusiu "tarnybiniu" batu)", - rašo scenarijaus autoriai.
Vienas akcijų organizatorių Muitinės darbuotojų profesinės sąjungos valdybos pirmininkas Jūrius Bruklys BNS trečiadienį tikino, jog akciją rengia ne reklamos agentūra, o patys profsąjungų atstovai.
"Rengdami šias akcijas mes tik rėmėmės kai kuriais specialistų patarimais. Visos idėjos yra mūsų pačių", - sakė J.Bruklys.
Iš pradžių jis teigė, kad muitininkų profsąjunga bendradarbiauja tik su pavieniais konsultantais. Pasiteiravus, kaip su jais atsiskaitoma - patikslino, kad pasirašyta sutartis su konkrečia reklamos agentūra.
J.Bruklys neatskleidė, kiek profsąjungai kainuoja minėtos reklamos agentūros paslaugos, tačiau užtikrino, jog kalbama apie tūkstančius, bet ne apie dešimtis tūkstančių litų. Paklaustas, ar konkrečios akcijos strategijos parengimas kainavo daugiau nei 10 tūkst. litų, pareigūnas atsakė, kad "kol kas ne".
Profsąjungos atstovas teigė, kad žaidimai internete bei vaizdo klipai esą kainavę "labai nebrangiai", juos rengę akcijoms prijaučiantys specialistai.
J.Bruklio teigimu, vienas pagrindinių jų tikslų - kovoti dėl savo narių interesų, tad pasitelkiant specialistus siekiama tai daryti efektyviai. Profsąjungos veiklai vykdyti renkami narių mokesčiai, siekiantys 1 proc. atlyginimo.
Anot jo, profsąjungos lėšos kauptos ne vienerius metus. Būtent tokioms akcijoms jos ir naudojamos, siekiant kuo geriau atstovauti profsąjungos narių interesams.
J.Bruklys patikino, kad jei Vyriausybė atsižvelgs į ketvirtadienį rengiamos pirmosios akcijos dalyvių reikalavimus, kurių pagrindinis - pareigūnų darbo užmokesčio finansavimas negali būti mažesnis nei 2008 metais, antrosios akcijos, numatytos balandžio pabaigoje, bus atsisakyta.
Paklaustas apie savo gaunamą atlyginimą, J.Bruklys teigė gaunantis kiek didesnį nei 4000 litų atlyginimą, kuris dėl sumažėjusio bazinio dydžio pastaruoju metu sumažėjo maždaug 300 litų. Pareigūnas čia pat pridūrė, gaunąs palyginti nemažas pajamas, nes yra "vidurinės grandies vadovas" - užima skyriaus vadovo pareigas.
Ketvirtadienį visoje šalyje rengiama įspėjamoji protesto akcija "Basas pareigūnas - nesaugūs žmonės", kurioje, pasak organizatorių, ketina dalyvauti beveik tūkstantis pareigūnų iš skirtingų Lietuvos teisėsaugos įstaigų.
Vilniuje ir visuose apskričių centruose susibursiantys ugniagesiai, muitininkai, pasieniečiai, policininkai ir viešojo saugumo tarnybos pareigūnai sieks dar kartą atkreipti Vyriausybės dėmesį į, pasak jų, katastrofišką teisėsaugos sistemos įstaigų padėtį.
Ketvirtadienio akciją organizuoja Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas, Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų susivienijimas ir Muitinės darbuotojų profesinė sąjunga.
Lietuvos policijos biudžetui šiemet numatyta skirti 766,612 mln. litų asignavimų. Palyginti su 2008 m., šiemet asignavimai sumažėjo 7,8 procento.