Parduodama vis mažiau cigarečių, tačiau specialistai nesidžiaugia – daugėja kontrabandos

Vis griežtėjantys tabako gaminių reikalavimai ir draudimai rūkantiems, panašu, veikia kiek kitaip, nei planuota. Daugiau lietuvių pradeda rūkyti kitokius tabako gaminius, o ne rūkyti meta. Valstybinė mokesčių inspekcija ir prekybos centrai pastebi mažėjančius cigarečių pardavimus, tačiau specialistai džiaugtis neskuba. Auga kitokių tabako produktų pardavimai, taip pat sulaikoma vis daugiau cigarečių kontrabandos.

Besikeičiančius lietuvių rūkymo įpročius pastebi ir prekybos centrai, ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Tačiau Nacionalinė tabako gamintojų asociacija sako, kad tai tėra viena medalio pusė.

Tabako akcizais surenkama daugiau pajamų

VMI skelbia, kad cigarečių, išvežamų iš didmenos sandėlių, šiemet, lyginant su ankstesniais metais, sumažėjo beveik 8 proc.

Tačiau stipriai išaugo kaitinamo tabako pardavimai. Šiemet per pirmus devynis metų mėnesius iš didmenos sandėlių išvežta beveik 79 proc. daugiau kaitinamo tabako nei pernai.

Augo ir iš sandėlių išvežamų elektroninių cigarečių skysčių kiekis – šiemet iki spalio iš didmenos sandėlių išvežta beveik 14 proc. daugiau. Cigarų ir cigarilių išvežta virš 22 proc. daugiau nei pernai tokiu pačiu laiku.

Bendrai iš tabako gaminių akcizų šiemet per pirmus devynis mėnesius surinkta beveik dviem procentais daugiau pajamų nei pernai.

Sumažėjo pardavimai

Kai kurie didieji Lietuvos prekybos centrai sako pastebėję smukusius cigarečių pardavimus, tačiau kiti sako jokių žymių pokyčių nepastebintys.

Prekybos tinklo „Maxima“ atstovai pasakoja fiksuojantys išaugusius tabako gaminių pardavimus, tačiau taip pat pastebi dešimtadaliu smukusį susidomėjimą cigaretėmis.

„Cigarečių ir kitų tabako gaminių pardavimai bendrai šįmet yra 4 proc. išaugę lyginant su praėjusiais metais. Matome tendencijas, kad tradicinių cigarečių paklausa krenta, o kitų tabako gaminių, kurie tampa naujomis rūkymo alternatyvomis, pardavimai didėja“, – tv3.lt komentuoja „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

REKLAMA

„Maximoje“ stipriai augo susidomėjimas kaitinamo tabako gaminiais, jų pardavimai, E. Dapkienės teigimu, šoktelėjo 68 proc. Šio prekybos tinklo parduotuvėse taip pat augo cigarų ir cigarilių paklausa, populiarėja tabakas, rūkymo reikmenys.

Prekybos tinklas „Rimi“ sako pastebintis cigarečių pardavimų mažėjimą, tačiau neženklų. Šiose parduotuvėse taip pat šoktelėjo kaitinamojo tabako pardavimai.

„Tai lėmė didelis pirkėjų susidomėjimas naujovėmis, siekis išbandyti, noras sekti naujausias tendencijas“, – tv3.lt sako „Rimi“ Viešųjų ryšių vadovė Renata Keršienė.

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė sako, kad jų parduotuvėse visi tabako pardavimai krito 3 proc. Išskirti pardavimų rūšimis V. Budrienė sako negalinti.

Padidėjo kontrabandos kiekis

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos (NTGA) vykdomasis direktorius Arnas Neverauskas apžvelgęs VMI pateiktus skaičius sako, kad duomenyse galima įžvelgti ryškėjančią problemą – didėja cigarečių kontrabandos mastas.

„Nėra didelių netikėtumų, kad yra pastebimas cigarečių kategorijos susitraukimas, ypač surenkamų akcizo mokesčių prasme, kurį didžiausia apimtimi lemia bendras cigarečių kontrabandos šalyje mastas“, – tv3.lt sako A. Neverauskas.

Paklaustas, ar dar šiemet įsigaliojęs mėtinių ir mentolio skonio cigarečių draudimas turėjo įtakos kritusiems cigarečių pardavimams, NTGA vykdomasis direktorius tuo nė neabejoja. Tačiau specialisto teigimu, yra ir kita medalio pusė – Muitinė sako sulaikanti dvigubai daugiau mėtinių cigarečių kontrabandos.

Naujausiais rinkos tyrimų bendrovės „Nielsen“ duomenimis, kaip sako A. Neverauskas, 2019 m. IV ketvirtį, cigarečių kontrabandos lygis Lietuvoje sudarė 21,3 proc. A. Neverausko teigimu, šiuo metu bendrovė atlieka dar vieną tyrimą.

„Šiuo metu yra atliekamas ir artimiausiu metu bus paviešintas 2020 m. IV ketvirčio tuščių pakelių tyrimas, preliminariai galima teigti, kad bendras šešėlinės cigarečių rinkos mastas tikrai nesitraukia ir išlieka stabiliai augančioje tendencijoje“, – komentuoja NTGA vykdomasis direktorius.

REKLAMA

Tuščių pakelių tyrimas yra atliekamas gatvėse ir šiukšlinėse renkant senus cigarečių pakelius.

Tabakas sukelia priklausomybę. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, dėl tabako vartojimo kasmet miršta daugiau nei 8 mln. žmonių: 7 mln. miršta dėl tiesioginio tabako vartojimo, o 1,2 mln miršta nuo pasyvaus rūkymo.


Rašyti komentarą...
1
123
2020-11-24 17:11:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Taip kontrabanda ir ka darysit sustabdykit ja jus niekada jis nesustabdysit nes piniguukai eina belekokie
Atsakyti
0

N
Nerukantis
2020-11-24 16:59:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Matomai,kad musu salyje yra platinamos is muitiniu konfiskuotos sigaretes.Bet kuriame miestelyje galima ju isigyti kiek tyk norima.
Atsakyti
-4

N
Nuomonė
2020-11-24 17:10:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kai pripūstą balioną spausi iš vieno galo, pūsis daugiau kita pusė, pakol sprogs. Taip ir čia - vieną galą spaudžia, kitas pučiasi, o galop sprogsta visai.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (13)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų