Daugiabučių namų modernizavimas Panevėžyje įsibėgėja, skelbia "Sekundė".
Namų savininkų bendrijos skuba rengti investicinius projektus, kad galėtų pasinaudoti penkiasdešimt procentų numatyta valstybės parama. Skubant modernizuoti namus kol kas labiausiai baiminamasi ne dėl galimo valstybinių lėšų stygiaus, bet dėl statybinių organizacijų trūkumo. Tai šiuo metu yra didžiausias stabdys įgyvendinant mūsų mieste Daugiabučių namų modernizavimo programą.
Kompensaciją padidino
Pasak Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros (BUPA) Panevėžio regiono padalinio vadovo Gražvydo Gaidamavičiaus, panevėžiečiai šioje srityje nedaug atsilieka nuo didžiausias investicijas (83,5 mln. Lt) į daugiabučių atnaujinimą numačiusių skirti vilniečių. Agentūros patvirtintų ir šiuo metu įgyvendinamų investicijų projektų suma Panevėžyje siekia daugiau kaip 47 mln. Lt. Kitų Lietuvos miestų daugiabučių modernizavimo tempai gerokai lėtesni.
Nors Daugiabučių namų modernizavimo programa realiai įgyvendinama dar tik antrus metus, BUPA Panevėžio regiono padaliniui pristatyti 145 parengti investicijų projektai už 77 mln. Lt. Jiems planuojama skirti parama sudaro 34 mln. Lt.
Kaip teigia G.Gaidamavičius, jau atliekama 106 namų renovacija. Pagal pasirašytas sutartis bus atlikta 36 mln. Lt vertės darbų. 95 Panevėžio daugiabučiai jau gavo valstybės paramą. Juose atliktų darbų apimtis šiek tiek viršija 20 mln. Lt.
BUPA Panevėžio regiono padalinio vadovo tvirtinimu, riba, už kokią didžiausią sumą galima modernizuoti senus daugiabučius namus, Vyriausybės, kuri šiais metais skyrė 20 milijonų, o kitąmet planuoja skirti 52 mln. Lt, nėra numatyta. Iki šių metų vasario didžiausia valstybės parama buvo 30 proc., o nuo vasario mėnesio ji priklauso nuo to, ar visas namas šiltinamas, ar jame tik keičiami langai, ar atliekama stogų, šilumos punktų, laiptinių, langų renovacija. Dabar, pasirinkus renovaciją su sienų šiltinimu, Vyriausybė kompensuoja 50 proc. jos išlaidų.
Skolinasi iš bankų
G.Gaidamavičius teigia, kad mažesnės apimties daugiabučių modernizavimą, neįtraukiant sienų šiltinimo, renkasi tik viena iš dešimties Panevėžio namų savininkų bendrijų. Kitos apsisprendžia visiškai modernizuoti namą, tuo labiau kad ir miesto Savivaldybė yra pažadėjusi savo paramą pavyzdingai modernizuotiems namams. Ji, anot pašnekovo, pasirengusi kompensuoti 20 proc. bendrijos mokamos sumos, kuri numatyta sienoms ir balkonams šiltinti, liftams atnaujinti. Į Savivaldybės paramą jau gruodžio mėnesį pretenduoja 3-4 miesto daugiabučiai.
G.Gaidamavičius tvirtina, kad anksčiau tokių namų renovacija vidutiniškai atsiėjo apie 200 tūkst. Lt, o dabar kainos yra pakilusios kelis kartus. Jei reikėtų rinkti brangiausiai planuojamą modernizuoti miesto daugiabutį, juo taptų J.Basanavičiaus g. 3-iasis namas. Pastato renovacijai numatyta skirti apie 3 mln. Lt investicijų. Kitų daugiabučių atnaujinimas, kaip teigia specialistas, pigesnis perpus, tačiau nereikia pamiršti, kad ir kiti namai kur kas mažesni.
Agentūros padalinio vadovas pabrėžia: paprastai bendrijos lėšų dalį, kurią turi sumokėti pačios, skolinasi iš bankų. Dar yra numatyta valstybės parama mažas pajamas gaunančioms šeimoms, turinčioms teisę į kompensaciją už būsto šildymą. Joms valstybė iki 100 proc. kompensuoja pradinį įnašą, kredito draudimo ir grąžinamo kredito įmokas.
Norinčiųjų – daug
BUPA Panevėžio regiono padalinio vadovas mano, kad daugiabučių modernizavimas Panevėžyje sparčiai pradėtas vykdyti tik todėl, kad 80 proc. jų yra susibūrę į bendrijas. Tačiau problemų kyla ir pastarosioms, kai jose atsiranda žmonių, nenorinčių prisidėti prie kokybiškos ir patrauklios namo išvaizdos. Ypač nelengva pirmininkams įtikinti balkonus anksčiau įsistiklinusius asmenis, kad juos reikia išardyti tam, kad būtų galima renovuoti pastatą pagal techninį projektą. Dėl tokių užsispyrėlių statybos darbai stringa ne viename name.
Angelė Valentinavičienė