„Maždaug 1, 1 milijono litų (0,3 mln. eurų)“, – sumą įvardijo AAK pirmininkas, socialdemokratas Algimantas Salamakinas, paklaustas, kiek 2014 m. išleista Aplinkos ministerijos valdininkų komandiruotėms.
Anot parlamentaro, tokia suma paaiškėjo Valstybės kontrolei atlikus Aplinkos ministerijos veiklos auditą.
„Seimas išleido truputį daugiau negu 300 tūkstančių litų (87 tūkst. eurų) komandiruotėms, o ministerija – virš milijono. Žiūrint tuo rakursu, tai komiteto nariams atrodė per daug. Nagrinėjame tai, kai organizuojama privataus verslo konferencijos, pasitarimai, diskusijos, tai komiteto nariai kelia klausimą, ar būtina tiek pinigų išleisti“, – komentavo A. Salamakinas.
Parlamentaro teigimu, ministerijos klerkų kelionių kryptys pernai buvo pačios įvairiausios, tarp kurių – kelionės į Peru, į Prancūziją, į Pietų Korėją. Anot A. Salamakino, komandiruočių kainos neretai siekė 10, 20 ir daugiau tūkstančių litų.
„Sakykime, seminaras Paryžiuje – 20 tūkstančių litų (5 800 eurų). Važiuoja 4 žmonės. [...] Komandiruotė į Pietų Korėją. 2 žmonės važiuoja ir kaina – 29 tūkstančiai litų (8 405 eurų). Čia biologinės įvairovės konferencija“, – pavyzdžius vardijo AAK pirmininkas.
Paragino susiveržti diržus
Pasak AAK vadovo A. Salamakino, nuostabą kelia ir tai, kad dalis abejotinų Aplinkos ministerijos darbuotojų komandiruočių yra finansuojama Europos Sąjungos paramos pinigais.
„Kai kurios komandiruotės, tarkime, į Briuselį važiavimas, finansuojamos europinėmis lėšomis, bet jos yra kaip ir Lietuvos lėšos. Yra kelios komandiruotės, kur apmoka rengėjas, bet tokių yra labai mažai. Pasiteisinimas tas, kad tai yra Europos Sąjungos lėšos, tai manęs netenkina, nes jas gavo Lietuva ir jas galima naudoti nebūtinai komandiruotėms“, – aiškino parlamentaras.
Pasak parlamentaro, AAK nutarė paraginti Aplinkos ministeriją mažiau išlaidauti komandiruotėms.
„Komitetas priėmė sprendimą rekomenduoti ministerijai, kad žymiai taupiau būtų naudojamos lėšos komandiruotėms ir kad kai kurių komandiruočių, komiteto visų narių manymu, tikrai galima buvo atsisakyti. Nes, jeigu lyginant su Seimu, tai Seimas nuo praeitos kadencijos, kada buvo krizė, buvo įjungęs taupymo režimą komandiruotėms, tai taip jis ir išlieka. [...] Mes, Aplinkos apsaugos komitetas, kuris kuruoja ne tik Aplinkos ministeriją, bet ir dalį Energetikos ministerijos, tai yra atsinaujinančią energetiką, į metus turime 2000 eurų komandiruotėms ir turime tilpti į šią sumą“, – komentavo A. Salamakinas.
Ministras: gal čia nesveikas pavydas?
Portalo tv3.lt kalbintas Aplinkos ministras, „tvarkietis“ Kęstutis Trečiokas nustebo, kad jo vadovaujamos ministerijos darbuotojų komandiruotėms išleidžiama daugiau pinigų nei Seimo tarnybinėms kelionėms.
„Mes labai ribojame komandiruotes, bet mūsų yra darbas toks. [...] Mes iš tikrųjų neišlaidaujame ir kur galima nevykti, tai nevykstame. Toje vietoje nemanau, kad mes išsiskiriame“, – pažymėjo K. Trečiokas.
Ministras pažymėjo, kad komandiruočių organizavimas ir išlaidos joms yra atidžiai nagrinėjamos ir jis pats esą stengiasi vykti tik į tuos renginius, kur reikia atstovauti šalį.
„Galima mums iš viso uždrausti vykti bet kur, bet kaip mums tada dalyvauti? Susirenka ministrai aptarti ir nėra, kas atstovauja šalį? Mes vykstame tik ten, kur mes privalome atstovauti. Į rekomendacijas atsižvelgiame visas, dar griežčiau pažiūrėsime į tai“, – kalbėjo K. Trečiokas.
„Yra kita problema, kai darbuotojai nenori vykti, nes tai yra iš tikrųjų papildomas laikas, niekas už jį neatlygina. [...] Aš asmeniškai, jeigu tik galėčiau nevykti, tai tikrai nevykčiau, nes čia [...] nulis ir išvažiuoji iš šalies, jos nematęs: lėktuvas, darbas, konferencija, atgal lėktuvas, savaitgaliai sugadinti. Žodžiu, čia tikrai nesveiko pavydo gal esama? Realiai tikrai į kiekvieną išleistą eurą žiūrime atsakingai“, – savo ruožtu komentavo Aplinkos ministerijos vadovas.