Vyriausybė šiandien ketina atmesti siūlymą nebeplėšti mokesčių iš žmonių už artimųjų palikto turto pardavimą. Ministrų kabineto nuomone, žmonės turi džiaugtis jau vien tuo, kad valstybė neima mokesčių vos tą turtą gavus dovanų.
Valstybės pelnas iš nelaimių
Vyriausybė iš Seimo valdybos gavo užklausimą, ar kartais nevertėtų nuo gyventojų pajamų mokesčio atleisti žmonių, greičiau nei per 3 metus nuo palikimo iš artimų giminaičių gavimo jį pardavusiems. Seime apsižiūrėta, kad toks mokestis – visiškai nelogiškas: kodėl žmogus privalo mokėti už viską, ką turi?
Projektą, kuriuo raginama neapmokestinamosiomis pajamomis pripažinti už parduotą palikimą gautas lėšas, registravo parlamentarė Dangutė Mikutienė.
„Kodėl žmonėms, kuriuos ištiko nelaimė, tai yra mirus sutuoktiniui, vaikui, tėvams ar seneliams reikia sumokėti 15 proc. mokestį nuo pardavimo pajamų, gautų iš minėtų asmenų ne individualios veiklos nekilnojamąjį turtą?“ - stebėjosi D.Mikutienė.
Anot seimūnės, priėmus pataisą žmonėms nebereikėtų 3 metus laukti, kol jie galės be mokesčių parduoti paveldėtą turtą.
„Tai pagerins šeimų finansinę padėtį, paskatins nekilnojamojo turto judėjimą arba suteiks galimybę asmenims gautas lėšas investuoti Lietuvoje į kitą veiklą“, – tvirtino D. Mikutienė.
Su lengvatomis neskuba
Tačiau finansų ministrė Ingrida Šimonytė mano kitaip. Anot jos, jei paveldėtojai būtų atleisti nuo mokesčių, tai jiems būtų jau antra mokesčio lengvata. Pasak jos, jau ir taip jokiu mokesčiu neapmokestinamas paveldimas turtas iki jo pardavimo.
Viena iš Vyriausybė projekto, kuriuo siūloma D.Mikutienės siūlymui nepritarti, autorių Finansų ministerijos Tiesioginių mokesčių ir tarptautinio apmokestinimo skyriaus vedėja Audronė Misiūnaitė “Vakaro žinioms" priminė, kokia dabar tvarka egzistuoja.
„Šiuo metu joks turtas, gautas palikimu iš artimų giminaičių, neapmokestinamas - nei nekilnojamasis turtas, nei pinigai. Tačiau jei turtas parduodamas nepraėjus 3 metams, reikia mokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį nuo turto vertės“, – paaiškino A. Misiūnaitė.
Anot ministerijos atstovės, turto verte laikoma jo vertė dovanojimo laikotarpiu.
Beje, finansų ministrė I.Šimonytė Vyriausybei siūlo nepritarti minėtų lengvatų įteisinimui dar ir dėl to, kad jis įsigaliotų per greitai. Anot jos, mokesčių pataisos negali įsigalioti greičiau nei po pusės metų nuo jų paskelbimo dienos. Kažkodėl Vyriausybė ir Seimas į tai nekreipė jokio dėmesio 2008-ųjų pabaigoje, kai patvirtino daugybę naujų mokesčių, įsigaliojusių vos po kelių dienų. Tačiau, pasak A.Misiūnaitės, tokia nuostata mokesčių naujovėms negalioja, jei jos pateikiamos kartu su ateinančių metų biudžetu.
Logikos nė su žiburiu nematyti
Kęstutis Jaskelevičius – ekonomistas, socialinių mokslų daktaras:
Dėl visų pajamų, gaunamų natūra, apmokestinimo sprendimas visiškai nepasiteisino. Kaip ir sakė verslininkai, taip ir atsitiko: numota į tai ranka, nes kontrolės jokios nėra, sistemos nėra, neįmanoma sužiūrėti, kas kiek gauna ir kiek turi mokėti. Tas pats ir su artimųjų žmonių palikimu. Nelogiškas jau pats termino nustatymas: susimokėti, jei palikimas parduodamas greičiau nei per 3 metus. Kodėl per 3 metus?
Pavyzdžiui, palieka sodybą kaime. Tai ją reikia ir prižiūrėti, ir išlaikyti, ir saugoti, nes neprižiūrimas turtas grobstomas. O visa tai kainuoja.
Danas Nagelė