REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį įsigaliojo saviizoliacijos reikalavimų pakeitimai. Saviizoliacija, turėjusiems aukštos rizikos kontaktą su COVID-19 sergančiu asmeniu, sutrumpinta iki 10 dienų. Izoliaciją galima dar labiau sutrumpinti po savaitės pasidarius koronaviruso testą. Sąlygų palengvinimai numatyti ir moksleiviams. Nuo šiol jie, net ir turėję kontaktą su sergančiuoju, gali nebesiizoliuoti. Dėl naujienų sutaria ne visi specialistai – vieni džiaugiasi, kiti bijo, kad tai neprišauktų daugiau bėdos.

Ketvirtadienį įsigaliojo saviizoliacijos reikalavimų pakeitimai. Saviizoliacija, turėjusiems aukštos rizikos kontaktą su COVID-19 sergančiu asmeniu, sutrumpinta iki 10 dienų. Izoliaciją galima dar labiau sutrumpinti po savaitės pasidarius koronaviruso testą. Sąlygų palengvinimai numatyti ir moksleiviams. Nuo šiol jie, net ir turėję kontaktą su sergančiuoju, gali nebesiizoliuoti. Dėl naujienų sutaria ne visi specialistai – vieni džiaugiasi, kiti bijo, kad tai neprišauktų daugiau bėdos.

REKLAMA

Kai kurie sveikatos priežiūros specialistai svarsto, kad sutrumpintas saviizoliacijos laikotarpis gali atnešti daugiau žalos nei naudos.

Klausimų taip pat kyla ir dėl naujos moksleivių izoliacijos tvarkos. Kontaktą turėję moksleiviai gali rinktis nesiizoliuoti, o testuotis. Tokiu atveju jiems reikės ministerijos nustatytais intervalais atlikti  tris koronaviruso testus. Kai kurie specialistai dvejoja, ar ministerijos nustatyti intervalai nėra per trumpi.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl izoliacijos trumpinimo diskutavo anksčiau

Seimo Sveikatos reikalų komiteto nartys Linas Slušnys sako, kad komitete diskusijų dėl saviizoliacijos laikotarpio trumpinimo buvo anksčiau. Vis dėlto oficialaus siūlymo trumpinti izoliacijos laikotarpį komitetas neteikė.

REKLAMA

L. Slušnio vertinimu, kalbėti apie dar trumpesnį saviizoliacijos laikotarpį pagrindo nėra.

„Įlendame į ligos pasireiškimo simptomus. Daugelis sako, kad tai yra minimum 10 dienų. Septynios paros yra daromos dėl to, kad nesustotų mechanizmai. Dauguma viruso pasireiškimų įvyksta per pirmas penkias paras. Mažinti praktiškai yra nelogiška dėl biologijos, tai ne politika, tai paprastoji viruso biologija“, – tv3.lt komentuoja L. Slušnys.

Parlamentaras pastebi, kad septynių parų slenkstis yra minimalus, per kurį virusas pasireiškia.

„Tai darome dėl to, kad vaikai kuo daugiau šansų turėtų kontaktiniam ugdymui. Dauguma vaikų yra net nesergantys, turi užsikrėtimą, neserga, bet rizika, deja, yra. Praeitais metais 100 vaikų buvo reanimacijoje atsidūrę“, – sako L. Slušnys.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo narys sako labiausiai pergyvenantis dėl vaikų sveikatos ir baiminasi, kad ugdymo procesas vėl nepersikeltų į nuotolį.

Izoliaciją galima trumpinti tik iki septynių dienų

„Euromonitor International“ duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius sako, kad nepriklausomi sveikatos ekspertai sprendimą dėl moksleivių izoliacijos siūlė priimti dar pavasarį.

„Buvo siūlomi sutrumpinimo, testavimo algoritmai nepriklausomoje ekspertų taryboje prie Vyriausybės. Tumas Beinortas buvo tuos algoritmus padaręs, jie jau buvo pasiūlyti. Užtruko pusę metų, kol jie buvo įgyvendinti, viskas gerai“, – tv3.lt sako V. Zemlys-Balevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panaši tvarka, kokia buvo ketvirtadienį įsigaliojo Lietuvoje, galioja ir Jungtinėje Karalystėje.

„Jeigu sprendžiant pagal Jungtinės Karalystė atliktą tyrimą, epidemiologinės situacijos tai tikriausiai nepablogins. Bus tas pats rezultatas ir išspręsime problemą su izoliacija. Reikėtų duomenų, koks procentas izoliuotų vaikų klasėse suserga po to. Manau, kad tuos duomenis SAM ir ŠMSM turi. Jeigu tas susergančių procentas yra mažas, tada reikia problemą spręsti. Sakyčiau, pasiūlymas yra protingas ir savalaikis“, – komentuoja V. Zemlys-Balevičius.

Mokslininkas pastebi, kad toks moksleivių testavimas vis tiek išlieka žaidimas su tikimybėmis, mat testai nėra 100 proc. tikslūs. Turint informaciją apie viruso užkrečiamumą, aišku, kad saviizoliacijos laikotarpį galima sutrumpinti daugiausiai septynias dienas.

REKLAMA

„Reikia atsiminti, kad kai pirmą kartą užsikrėti, skaičiuojama, kad pirmomis dienomis po užsikrėtimo ir tavo testas bus neigiamas, nerodys, kad sergi ir galėsi skleisti virusą, bet po to viruso skleidimas ženkliai krenta. Jei septintą dieną esi neigiamas, yra didelė tikimybė, kad tu nebūsi užkrėstas“, – sako V. Zemlys-Balevičius.

Usonis: reikia duomenų

Vilniaus universiteto profesorius infektologas Vytautas Usonis pabrėžia, kad norint trumpinti izoliacijos laiką, reikia turėti pakankamai duomenų.

„Labai svarbu, kad tai būtų pagrįsta ir kad neatsitiktų taip, kad per trumpesnį saviizoliacijos terminą neprarastume izoliacijos esmės“, – tv3.lt sako V. Usonis.

REKLAMA

Bendrai, pasak profesoriaus, epidemiologijoje yra taikome maksimalaus saugumo taisyklė.

„Kalbant apie izoliacijos terminus, kuo terminas yra ilgesnis, tuo saugumas aplinkiniams yra didesnis. Tačiau negali uždaryti žmogaus ir laikyti.

Didžiajai daugumai žmonių COVID-19 infekcija pasireiškia nuo užsikrėtimo praėjus iki 14 dienų. Didžiajai daliai, bet ne visiems. Inkubacinis periodas atskirais atvejais gali būti žymiai ilgesnis“, – teigia V. Usonis.

Pasak specialisto, trumpinant izoliacijos laikotarpį, galimai mažinamas ir saugumas. Inkubacinis periodas kiekvienam asmeniui gali būti skirtingas.

„Aišku, kad dažniausiai tai yra maždaug savaitė, dabar jau matome. Tai gali būti trumpiau, ilgiau, nuo dvejų–trijų dienų, dažniausiai apie savaitę. Padarius 10 dienų, balansas, kiek patikima bus ši izoliacija ir ar sutrumpėjimas nepadidins rizikos, kad potencialus infekcijos šaltinis vėl grįžtų į visuomenę“, – sako V. Usonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nustatė naują tvarką moksleiviams

SAM atnaujino tvarką ir dėl moksleivių saviizoliacijos tvarkos. Nuo šiol pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo procese nustačius COVID-19 atvejį bus izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija arba asmenys, kuriems atlikus testą kaupinių metodu, rezultatas yra teigiamas.

Pastarieji lieka izoliacijoje 10 dienų arba iki individualaus neigiamo PGR tyrimo atsakymo. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka. Kaip ir iki šiol, nebus izoliuojami vakcinuoti ir persirgę mokiniai.

Kiti ugdytiniai turi pasirinkimą – izoliuotis arba testuotis. Neizoliuojami mokiniai, kurie testuojasi savikontrolės greitaisiais antigeno testais tris kartus: iškart po atvejo nustatymo, antrą kartą – praėjus 48–72 valandoms ir pakartotinai trečią kartą – dar po 48 valandų.

REKLAMA

Jei neįmanoma išlaikyti nustatyto testavimo dažnumo, galima testuotis artimiausią darbo dieną. Jeigu mokinys yra testuotas 24 val. iki patvirtinto COVID-19 ligos atvejo ar teigiamo kaupinio nustatymo, šis testas užskaitomas, kaip pirmas testas algoritme. Testavimo algoritmas galioja ne ilgiau, nei 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos.

Įžvelgia klausimų

Profesorius V. Usonis algoritmuose įžvelgia rizikų. Kaip aiškina specialistas, užsikrėtus turime inkubacinį laikotarpį, kai virusas organizme dauginasi, nors jokių požymių nėra. Kaip sako profesorius, paprastai jis trunka apie septynias dienas.

Profesorius aiškina, kad nesvarbu, kalbame apie moksleivius, ar kitus žmones, jie visi gali platinti virusą. Ypač šiuo metu tikėtis, kad vaikai su virusu nesusiduria mokyklose, nereikėtų.

REKLAMA

Todėl profesoriui kyla klausimų dėl trijų testų, kuriuos bus reikalaujama atlikti iš testuotis ir nesiizoliuoti nusprendusių moksleivių.

„Testo iš karto po atvejo nustatymo logiką aš suprantu taip, kad tai yra testas tam, jog būtų nustatyta, galbūt tas atvejis yra ne vienintelis. Galbūt aplink jį jau šiandien yra daugiau besimptomių nešiotojų. Tai dar neturi ryšio su susirgusiu asmeniu“, – svarsto V. Usonis.

Antrą testą po pirmojo reikėtų atlikti praėjus dviem–trim dienoms.

„Dvi–trys dienos yra minimalus inkubacinis periodas. Negalima susirgti anksčiau negu praeina minimalus inkubacinis periodas. Šio testo logiką suprantu taip – jeigu užsikrėtė, po dvejų–trijų dienų pirmieji užsikrėtusieji gali susirgti arba jų organizme infekcija gali būti“, – sako V. Usonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trečiąjį testą reikėtų atlikti po antrojo praėjus 48 val. Vis dėlto šio testo logikos profesorius jau nebesupranta.

„Dar po dvejų–trijų dienų būtų penkios–šešios paros po kontakto. Tada aš labai laukčiau testo ar tai po 10 dienų ar dar kada nors. Pirmą, antrą testą suprantu. Bet kuriam iš mūsų triskart per dieną testą darykime ir ką nors turėsime, bet kur yra epidemiologinė logika, kokia prasmė, manau, turėtų paaiškinti tie, kas tokias rekomendacijas priėmė“, – teigia V. Usonis.

Be to, profesorius svarsto, ar priėmus tokius algoritmus moksleiviams, nebūtų galima jų pritaikyti ir darbuotojams, kurie šiuo metu turi periodiškai testuotis.

REKLAMA

SAM atsako į klausimus

Sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Aistė Šuksta sako, kad dar labiau trumpinti saviizoliacijos laikotarpį nebuvo svarstyta.

„Moksliniai tyrimai rodo, kad virusas aktyvus gali būti penktą–septintą dieną (nuo užsikrėtimo – aut. past.). Todėl ir pasirinktas septynių dienų laiko tarpas. Svarstymų dar labiau trumpinti nebuvo dėl to, kad tam nėra pagrįstumo“, – tv3.lt sako A. Šuksta.

Nauji kontaktą turėjusių moksleivių testavimo algoritmai buvo patvirtinti vertinant galimas rizikas. Kaip aiškina ministro atstovė, pavzydžiui, jei klasėje, kurios moksleiviai testuojasi kaupinių metodu, buvo nustatytas užsikrėtimo atvejis, galimai toje pačioje klasėje tuo metu gali būti dar vienas užsikrėtimas.

REKLAMA

Todėl atsiradus teigiamam atvejui klasėje, moksleiviai turi pasidaryti testą. Dar du tyrimai reikalingi dėl inkubacinio periodo. Jis, kaip jau minėta, yra penkios–septynios dienos.

„Taip ir sudėliotas algoritmas, kad kas kelias dienas patikrintume, ar neatsirado dar kito susirgimo klasėje, kad vaikai būtų saugūs, nes ten jau yra potenciali rizika būti užsikrėtus“, – sako A. Šuksta.

Po pirmojo testo, skaičiuojant teoriškai, trečiasis atliekamas praėjus keturioms–penkioms dienoms. Profesorius V. Usonis iškėlė abejonę, ar šis laikotarpis nėra per trumpas.

A. Šuksta sako, kad paskutinis testas nuo pirmojo bus daromas nebūtinai keturioms–penkioms dienoms praėjus.

REKLAMA
REKLAMA

„Priklausomai nuo to, ar daroma po 48–72 val. Yra skirtumas, nes gali išeiti ir savaitgalis. Kai yra atvejis klasėje, jam ir yra dedikuojamas dėmesys. Dėl to ir šitą procesą organizuoja mokykla su savivaldybe, nes kiekvieną atvejį gali įvertinti atskirai atsižvelgdama į tam tikrus rodiklius: kada padarytas pirmasis tyrimas, kada gautas atsakymas, ar į šį intervalą įeina savaitgalis ir kiti dalykai“, – teigia A. Šuksta.

Atnaujinta izoliacijos tvarka

Portalas tv3.lt primena, kad nuo ketvirtadienio izoliacijos trukmė sąlytį turėjusiems asmenims trumpėja nuo 14 iki 10 dienų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kaip ir anksčiau, suteikiama galimybė susitrumpinti izoliaciją, ne anksčiau kaip 7 izoliacijos dieną atliktus PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą, jei asmeniui nepasireiškia ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai, t. y. staiga prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas. Primename, kad anksčiau tokiu metu atlikus testą izoliacija buvo trumpinama iki 10 dienų.

Esant kontaktui ugdymo įstaigoje, sprendžiant dėl izoliacijos, patvirtintas atskiras algoritmas, leidžiantis lanksčiau vertinti susidariusią situaciją, maksimaliai išlaikant tiek ugdymo tęstinumą, tiek švietimo procese dalyvaujančių asmenų saugumą.

REKLAMA

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo procese, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka, ugdytiniai dalyvauja ugdymo procese. 

Pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo procese, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija arba asmenys, kuriems atlikus testą kaupinių metodu, rezultatas yra teigiamas. Pastarieji lieka izoliacijoje 10 dienų arba iki individualaus neigiamo PGR tyrimo atsakymo. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka.

Kaip ir iki šiol, nebus izoliuojami vakcinuoti ir persirgę mokiniai. Kiti ugdytiniai turi pasirinkimą – izoliuotis arba testuotis. Neizoliuojami mokiniai, kurie testuojasi savikontrolės greitaisiais antigeno testais tris kartus: iškart po atvejo nustatymo, antrą kartą – praėjus 48–72 valandoms ir pakartotinai trečią kartą – dar po 48 valandų.

Svarbu pažymėti, kad jei neįmanoma išlaikyti nustatyto testavimo dažnumo, galima testuotis artimiausią darbo dieną. Jeigu mokinys yra testuotas 24 val. iki patvirtinto COVID-19 ligos atvejo ar teigiamo kaupinio nustatymo, šis testas užskaitomas, kaip pirmas testas algoritme. Testavimo algoritmas galioja ne ilgiau, nei 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja sąlytį turėjusiems mokiniams, dalyvaujantiems ugdymo procese, kuriems taikomas testavimo algoritmas, 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga dienos nedalyvauti neformaliojo švietimo ar kitose veiklose, jei jose dalyvauja kitos ugdymo įstaigos vaikai, taip pat tokiems asmenims nerekomenduojama dalyvauti renginiuose, kitose žmonių susibūrimo vietose, rekomenduojama apriboti asmenų, su kuriais bendraujama, skaičių.

Bendraujant su kitais asmenimis, tokie mokiniai turi dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, laikytis saugaus atstumo ir kitų bendrųjų COVID-19 ligos prevencijos priemonių. 

Nustačius COVID-19 atvejį, vykdant profesinį mokymą ar aukštojo mokslo studijas, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Visi kitiems taikoma izoliacija įprasta tvarka.

Pažymėtina, kad visais atvejais neizoliuojami pagal pilną vakcinavimo schemą paskiepyti ir persirgę asmenys.  Visais atvejais ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus jaučiantys asmenys neturi dalyvauti ugdymo procese ir patariama atlikti PGR tyrimą.

Atkreipiame dėmesį, kad tiek 10 dienų izoliacijos trukmė, tiek naujasis algoritmas ugdymo įstaigose taikomas tik naujai izoliuojamiems asmenims, taigi, tie, kurie iki teisės akto įsigaliojimo jau yra izoliacijoje po kontakto ugdymo įstaigoje, tęsti ugdymo proceso testuojantis negalės, tačiau galės susitrumpinti izoliacijos terminą pagal naują tvarką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų