Portalą tv3.lt pasiekė susirūpinusių pacientų skundai, kad jau kuris laikas su žiburiu reikia ieškoti vaisto „Ozempic“, kurį gydytojai skiria sergantiesiems 2 tipo cukriniu diabetu.
Vyksta ir į Lenkiją
Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos Diabetologijos sektoriaus vadovės, gydytojos endokrinologės doc. Evaldos Danytės teigimu, situacija šiandien paradoksali. Nors šio vaisto trūksta ligoniams, net iš Lenkijos jį vežasi tie, kurie nori numesti svorio.
„Internete, socialiniuose tinkluose gausu informacijos, kad šis vaistas, nors tam nėra skirtas, padeda numesti svorio, o tiems, kurie serga, ir reikia reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, pritrūkstame. Logistika sutrikusi jau ilgą laiką, yra vadinamosios įvadinės dozės, tai jų jau pusė metų ir ilgiau nėra“, – pasakojo gydytoja ir įspėjo, kad šį preparatą nusprendus vartoti savo nuožiūra galima sulaukti prastų pasekmių.
Piktnaudžiauja, jei vaistą skiria kitiems tikslams
Kalbėdama apie minimą medikamentą Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos Ambulatorinio skyriaus vadovė, Lietuvos endokrinologų draugijos viceprezidentė prof. Džilda Veličkienė nurodė, GLP-1 receptorių analogai (GLP-1 RA) yra vaistų grupė, kuri šiuo metu pacientams skiriama keliais konkrečiais atvejais.
„Ši vaistų klasė daliai pacientų skiriama esant diagnozuotoms tam tikroms širdies kraujagyslių ligų būklėms sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu, ir kitais atvejais – kai kitomis priemonėmis nepavyksta pasiekti geros diabeto kontrolės, skiriant 2 ar 3 geriamuosius antidiabetinius vaistus“, – aiškino ji.
Gydytoja pabrėžė, kad, kaip ir kitų medikamentų, šios grupės vaistų skyrimą PSDF fondo lėšomis griežtai reglamentuoja SAM ministro apibrėžta tvarka. Tačiau nė vienas šalyje prieinamas toks preparatas neturi indikacijos svorio mažinimui.
„Taip, tenka girdėti ir apgailestauti, kad yra piktnaudžiavimo atvejų, kai vaistas skiriamas ne pagal indikacijas, bet negaliu pakomentuoti, kaip tai atsitinka. Jei tai vyksta masiškai, tai tikrai gali prisidėti prie vaisto trūkumo asmenims, kuriems šios vaistų klasės vaistai reikalingi labiausiai.
Vaisto receptą bet kuriam šios grupės vaistui gali išrašyti ir šeimos gydytojai, ir gydytojai endokrinologai tik asmenims sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu pagal mano anksčiau apibrėžtas indikacijas, jei gydymas skiriamas PSDF fondo lėšomis“, – aiškino ji.
Gydytoja pridūrė, kad pagal galiojančius teisės aktus, vaistus vartoti ne pagal patvirtintas terapines indikacijas galima, tik jei asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų konsiliumas priėmė tokį sprendimą leisti konkrečiam pacientui išrašyti konkretų vaistinį preparatą pagal vaistinio preparato santraukoje nenurodytas, tačiau moksliškai pagrįstas terapines indikacijas.
Ar diabetikams yra kuo pakeisti?
Paklausta, ar nesant reikiamo vaisto yra jį kuo pakeisti sergantiesiems cukriniu diabetu, Dž. Veličkienė nurodė, kad šioje vaistų grupėje yra ir kitų tiekėjų medikamentų. Tiesa, sutrikimų patiriama ir jų logistikoje.
„Šios grupės yra keletas atstovų skirtingų gamintojų ir skirtingų išleidimo formų (injekuojami po oda 1 kartą per dieną ar 1 kartą per savaitę, geriami) ir tikrai šiuo metu yra šios klasės kai kurių atstovų tiekimo sutrikimų. Tačiau vieni pacientai lengviau, kiti sunkiau, tai yra paskyrę daugiau pastangų vaisto paieškai, gali įsigyti vieno ar kito šios klasės vaistų atstovo“, – kalbėjo profesorė.
„Internete, socialiniuose tinkluose gausu informacijos, kad šis vaistas, nors tam nėra skirtas, padeda numesti svorio, o tiems, kurie serga, ir reikia reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, pritrūkstame“, – sako E. Danytė.
Gydytoja patvirtino, kad, kalbant apie poveikį į glikemijos mažinimą, visų šios klasės atstovų efektyvumas daugiau mažiau panašus.
„Glikemiją mažinantis efektas daugumai pacientų pasiekiamas su bet kuriuo šios klasės medikamentu, paprastai kombinacijoje su kitais vaistais. Čia labai svarbu suprasti 2 tipo cukrinio diabeto eigą ir tai, kad tam tikri medikamentai cukrinio diabeto gydymui gali mažinti glikemiją tik esant tam tikrai ligos stadijai ir neveiks, jei bus paskirtas „netinkamam“ pacientui, t. y. netinkamoje ligos fazėje, pavyzdžiui, pacientui, kurio kasos endokrininė funkcija jau išsekusi, nebus veiksmingi vaistai, skatinantys insulino išskyrimą iš kasos“, – aiškino Dž. Veličkienė.
Efektas panašus, bet ne viskas taip paprasta
Be to, ji pabrėžė, kad bet kurio klasės atstovo glikemiją mažinantis efektas priklauso ir nuo cukrinio diabeto kompensacijos lygmens, o taip pat kiekvieno paciento atsakas į gydymą yra individualus.
„Tad negalima teigti, kad skiriant tą patį medikamentą visiems pacientams bus stebimas konkrečiai apibrėžtas toks pat efektas, tai yra vienam pacientui bet kuris tos pačios vaisto klasės atstovas bus labai efektyvus, o kitam – gali nė vienas neveikti.
Kitas klausimas, kad GLP-1 RA klasės viduje skirtingi šios klasės atstovai turi skirtingus įrodymus dėl papildomų naudų greta glikemiją mažinančio efekto, pvz., širdies kraujagyslių ligų rizikos mažinimo ar poveikio svorio mažėjimui, todėl, priklausomai nuo paciento 2 tipo cukrinio diabeto kompensacijos lygmens, gretutinių ligų gydytojas specialistas gali kartais rekomenduoti skirtingiems pacientams skirtingus tos pačios klasės atstovus.
Bet teisės aktas „Cukrinio diabeto ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarkos aprašas“ to pasirinkimo klasės viduje nereglamentuoja ir leidžia skirti bet kurį GLP-1RA analogą, esant atitinkamoms vaisto skyrimo indikacijoms“, – sudėtingą vaisto parinkimo procesą aiškino ji.
Kada anksčiausiai galėtų pasiekti nauja partija?
Valstybinė vaistų ir kontrolės tarnyba (VVKT) nurodė, kad su diabetui gydyti skirtų vaistų „Trulicity“ ir „Ozempic“ (1mg) tiekimo sutrikimais yra susiduriama europiniu mastu.
„Todėl Lietuvoje abu preparatai jau kuris laikas yra tiekiamas ribotais kiekiais. „Trulicity“ naujai deklaruotas sutrikimas yra iki gegužės 27 d., o „Ozempic“ 0,25mg sutrikimas – birželio 30 d. Tačiau šio vaisto registruotojas įveža kas mėnesį apie 150–170 pakuočių“, – komentavo VVKT atstovė Aistė Tautvydienė.
Ji priminė, kad vaistų tiekimo sutrikimų pasitaiko nuolat – jie dažniausiai būna susiję su gamybos problemomis, pavyzdžiui, kai trūksta veikliųjų ar kokių nors kitokių medžiagų.
„Vaistų tiekimas gali sutrikti ir dėl logistikos problemų, padidėjusio vaistų poreikio, taip pat ir dėl komercinių priežasčių. Dažnai vaistų tiekimo sutrikimo problemos išsprendžiamos greitai. Pavyzdžiui, jei vaisto tiekimo sutrikimą lemia logistikos problemos, būna, kad gyventojai šio trūkumo nė nepajaučia, nes esamų vaisto likučių pakanka.
Taip pat problemų kyla mažiau, jei rinkoje yra pakankamai kitų tos pačios veikliosios medžiagos preparatų – tokiu atveju vaistas nesunkiai pakeičiamas kitu. Sudėtingesni tie atvejai, kai sutrinka tam tikros veikliosios medžiagos gamyba. Tokiais atvejais vaisto pritrūksta ne vienos šalies rinkoje“, – nurodė VVKT atstovė.
Laukia ir naujų vaistų nutukimui gydyti
Paklausta, ar kaip gydytojų endokrinologų bendruomenės atstovė nemato poreikio griežčiau reguliuoti aptariamo vaisto skyrimą, Dž. Veličkienė sutiko, kad to reikėtų.
„Matome, kad yra GLP-1RA poreikis yra didesnis nei pasiūla, bet atsakyti, ar tai didžiąja dalimi nulemta gamintojų tiekimo trikdžių, ar tai dėl didesnės paklausos, atsiradus geresnėms vaistų skyrimo galimybėms pagal iš PSDF lėšų pagal nuo 2022 m. galiojantį tvarkos aprašą, ar dėl to kad, kad didelė dalis pacientų įsigyja kažkaip nelegaliai, mes atsakyti negalime. Tai turbūt turėtų daryti kitos institucijos, bet ne gydytojai endokrinologai.
Teisės aktai, mano nuomone, gerai reglamentuoja vaisto skyrimo indikacijas, o jei yra įrodymų, kad yra piktnaudžiavimo atvejų, manau, tam yra kitos priemonės atskirų gydytojų ar kitų specialistų piktnaudžiavimui drausminti, nes vaisto skyrimo griežtinimas gali sumažinti skyrimo galimybes tiems pacientams, kuriems ši vaistų klasė labiausiai reikalinga“, – aiškino gydytoja.
Ji pridūrė, kad gydytojai endokrinologai labai viliasi, kad per artimiausius metus Lietuvoje ne tik pagerės GLP-1RA tiekimas sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu, bet ir pasieks nauji vaistai nutukimui gydyti, kurie taip pat priklausys GLP-1RA ar GLP-1RA/ GIP klasėms.
„Bent kaip kad žada daugelis vaistų gamintojų, teigiančių, kad baigiamos statyti didelio pajėgumo gamyklos kitose šalyse išaugusiam šių vaistų poreikiui pasaulyje patenkinti“, – pridūrė Dž. Veličkienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!