Prezidentės pasitikėjimą praradęs ūkio ministras Dainius Kreivys ir ministras pirmininkas, Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Andrius Kubilius, opozicijos vadinami emociškai nestabiliais.
Valstybės pamatai saugūs
Žiniasklaidai ketvirtadienį paskelbus Ūkio ministro Dainiaus Kreivio „pažymą“ apie jam darytą politikų spaudimą, iš kurios anksčiau pasišaipė prezidentė Dalia Grybauskaitė, opozicija vadina šį raštą psichiškai nestabilaus žmogaus sapalionėmis, o valdančiajai koalicijai priklausančios Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderis pripažįsta, kad pretenzijos sudrebinti valstybės pamatus atrodo juokingai.
TPP lyderis A. Valinskas mano, kad paskelbta ūkio ministro D. Kreivio „pažyma“ apie spaudimą jam yra susipainiojusio ir į nepatogią padėtį patekusio žmogaus gynyba. „Ten nieko tokio, kas būtų galėję ką nors sudrebinti ir negalėjo būti. Manau, tai yra tas atvejis, kai pamėginta atsakyti žiniasklaidai panašiu būdu. Žiniasklaidos antraštėms, kurios kartais būna neadekvačios ir rėksmingos, atsakyta taip pat, nepasakant nieko tikrai naujo“, – sakė jis.
Kartu jis pabrėžė, kad panašiais principais vadovaujasi ir šalies vadovė Dalia Grybauskaitė, reikalaujanti ūkio ministro galvos. „Valstybės pamatai yra saugūs, nors gruntas po jais seniai paplautas ir be D. Kreivio ar Ž. Plytniko“, – juokavo A. Valinskas.
Opozicinės Tvarkos ir teisingumo partijos lyderis Valentinas Mazuronis portalui „Balsas.lt“ teigė, kad vadinamoji pažyma išvis yra emociškai, o gal ir psichiškai pervargusio bei nestabilaus žmogaus sutvertas faktų, seniai skelbtų spaudoje, kratinys. „Nesužinojau absoliučiai nieko naujo. Net ir apie tai, kada meru išrinktas mūsų partijos narys Juozas Imbrasas arba konservatorius Vilius Navickas žiniasklaida skelbė be pažymos. Apie kitų vadovų, valdininkų ir pareigūnų atleidimus irgi. Ypač juokinga ta dalis, kur rašoma apie mūsų partiją. Pavyzdžiui, kad mūsų partiją valdo „Ūkio bankas“. Juokinga, kad ten, kur skelbiama, kad pasikalbėti panoro vienas mūsų partijos narys, nesakoma, kad tai buvau aš. Ten buvo elementarus užklausimas Seimo nariui, aš užklausiau ministro ir perdaviau jo atsakymą“, – šaipėsi jis.
Anot V. Mazuronio, tiek ūkio ministras, tiek premjeras Andrius Kubilius elgiasi taip, lyg būtų itin susinervinę ir neprognozuojami.
Opozicinės Darbo partijos frakcijos Seime seniūnas Vytautas Gapšys portalui „Balsas.lt“ sakė esąs nustebęs tik dėl vieno. „Kodėl šalia tų aštuonių lapų vadinamosios pažymos nėra devinto – ūkio ministro D. Kreivio atsitatydinimo pareiškimo? Negi ministras tapo Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo Žydrūno Plytinko gyvenimo metraštininku? Galima dabar daug kalbėti apie tai kas kur vyko 2008 metais, bet tokia argumentacija ir kalbos nėra rimtos. Įkandin, manau, galėtų sekti ir premjero A. Kubiliaus pareiškimas, kad nebegali dirbti šio „baisaus spaudimo“ sąlygomis. Juk negali padėti parašų po savo teiginiais?“, - ironizavo V. Gapšys.
Kreipėsi dėl šmeižto
Seimo socialdemokratai pareiškė ketinantys kreiptis dėl šmeižto į Generalinę prokuratūrą. Socialdemokratų teigimu, šioje pažymoje, kurios svarba abejoja net Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), paskleista kai kuriuos Lietuvos socialdemokratų partijos narius juodinanti informacija.
„Pirmiausia manau, jog ši pažyma yra niekinė - tačiau pačiam ūkio ministrui, kurio netrukus laukia interpeliacija, ji yra koziris. Paskleisdamas melagingą informaciją, ministras bando nukreipti nuo savęs dėmesį“, - mano LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius.
A. Butkevičiaus teigimu, frakcija neleis, kad viešai būtų mėtomasi melagingais kaltinimais, todėl artimiausiu metu žada kreiptis į Generalinę prokuratūrą.
„Pažymoje kalbama apie Seimo valdybos nario padėjėją-sekretorių, kuris, neva, praėjusių metų balandį aplankė tuomet Ūkio ministerijoje dirbusį ir formuojantį viešųjų pirkimų politiką Žydrūną Plytniką. Netikiu, kad padėjėjas-sekretorius galėjo domėtis „Vilniaus vandenų“ byla ir, juolab, siūlyti atsilyginti. Tokio nurodymo niekas jam nedavė. Neabejojame, kad ši informacija yra šmeižtas, bandant pridengti paties ūkio ministro juodus darbelius, dėl kurių šiandien jam gresia interpeliacija“, - teigia A. Butkevičius.
Pasak LSDP frakcijos seniūno, minėtasis padėjėjas neigia šią viešumoje pasklidusią informaciją.
„Esame linkę juo tikėti. Pažymoje yra ir daugiau šešėlį ant socialdemokratų metančios informacijos, tačiau ji tėra juodųjų technologijų rezultatas. Tiesą turi išsiaiškinti Generalinė prokuratūra, į kurią kreipsimės jau penktadienį“, - sako Seimo socialdemokratai.
Pažymą, kurioje kalbama apie ūkio ministrui D. Kreiviui ir Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovui Žydrūnui Plytnikui darytą spaudimą dėl viešųjų pirkimų, paviešino šalies žiniasklaida, primena ELTA.
Ginasi iš paskutiniųjų
Trečiadienį Seimo rūmuose posėdžiavęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) prezidiumas ir šios partijos frakcija nutarė sudaryti specialią darbo grupę, kuris tirs garsiąją ūkio ministro Dainiaus Kreivio pateiktą pažymą.
„Aš pasiūliau sudaryti specialią darbo grupę, prezidiumas tam pritarė, kuri išnagrinėtų kolegos ministro ir mūsų prezidiumo nario D. Kreivio man pateiktoje pažymoje įvardintas aplinkybes ir problemas“, – trečiadienį žurnalistams sakė premjeras Andrius Kubilius.
Darbo grupei vadovaus parlamentaras Arvydas Anušauskas, į ją įeina Seimo nariai Antanas Matulas, Edmundas Pupinis, Agnė Bilotaitė ir partijos Priežiūros komiteto pirmininkas Alfonsas Andriuškevičius.
Konservatorių sudaryta darbo grupė savo pasiūlymus turės pateikti artimiausiu metu. A. Kubilius tikisi, kad tai įvyks iki kovo 10 d. Apie darbo grupės išvadas bus informuotas partijos prezidiumas.
Premjeras A. Kubilius nemano, kad reikėtų skubėti sprendžiant ministro D. Kreivio likimą.
„Tikrai gerbiame prezidentės nuomonę, girdime jos argumentus, bet visada reikia išklausyti visas puses. Nelabai matau, kodėl ir kur reikėtų skubėti, kokios čia būtų priežastis dabar, šiandien arba rytoj daryti sprendimus. Iš tiesų ministro likimą per penkias minutes nebūtų išmintinga spręsti, ypač nesulaukus Vyriausiosios tarnybines etikos komisijos išvadų ir deramai neįvertinus to, kas yra įvardinta pažymoje“, – sakė A. Kubilius.
Ministro likimas, anot A. Kubiliaus, priklauso nuo jo asmeninio apsisprendimo ir nuo ministro pirmininko apsisprendimo. Nepriklausomai nuo ministro likimo, pažyma, kuri yra pateikta, A. Kubiliaus manymu, yra labai svarbi, nes „įvardina labai aiškiai tam tikrus sisteminius korupcijos dalykus, kuriuos turime nuosekliai įvertinti“.
Premjero teigimu, pažyma yra politinė, o ne teisinė. „Politiškai turi būti įvertintos tos aplinkybės, kokiomis teko dirbti ministrui“, – teigė A. Kubilius.
TS-LKD pirmininko pavaduotoja, krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė sakė turinti daug klaustukų dėl to, kokiomis aplinkybėmis teko dirbti ministrui. „Visi žinojome apie neskaidrumus, daug kalbėjome prieš rinkimus apie įtakas verslo žiniasklaidai, žiniasklaidos – politikų tarpusavio santykiams, viešųjų pirkimų srityje. Aš nemačiau to dokumento, bet ta grupė pateiks mums informaciją ir aš tikiuosi gauti atsakymus“, – sakė R. Juknevičienė.
Ūkio ministro postas susvyravo po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė nepasitikėjimą, pažymėdama, kad politikas negali kartu būti ir verslininkas.
Tuo tarpu premjeras A. Kubilius nuosekliai reiškia paramą ūkio ministrui D. Kreiviui, kuris susilaukė dėmesio po to, kai Europos Sąjungos parama mokyklų renovacijai buvo skirta iš dalies jo motinos valdomai įmonei „Specializuota komplektavimo valdyba“.
Pats D. Kreivys teigė, kad prieš jį pradėta šmeižto kampanija.