• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė trečiadienį pritarė naujiems Kelių eismo taisyklių (KET) pakeitimams. Dalis korekcijų įsigalios nuo sausio, tačiau didžiausi pokyčiai, tokie kaip dviračių gatvės atsiradimas, paspirtukų eismą draudžiantys kelio ženklai ar specialūs šviesoforai viešajam transportui įsigalios nuo kitų metų birželio.

Vyriausybė trečiadienį pritarė naujiems Kelių eismo taisyklių (KET) pakeitimams. Dalis korekcijų įsigalios nuo sausio, tačiau didžiausi pokyčiai, tokie kaip dviračių gatvės atsiradimas, paspirtukų eismą draudžiantys kelio ženklai ar specialūs šviesoforai viešajam transportui įsigalios nuo kitų metų birželio.

REKLAMA

„Klausimas, kuris labai aktualus daugeliui žmonių. Ar vairuoja, ar vaikšto pėsčiomis. Tai yra pakankamai dideli pakeitimai, pakankamai daug pakeitimų, bet mes juos darome vien dėl to, kad kaip kas kritikuoja, nebūtų kaitaliojamos taisyklės keletą kartų per metus“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo susisiekimo ministras Marius Skuodis.

Jis pažymėjo, kad pakeitimai aptarti su savivaldybėmis, kelių policija, įvairiomis asociacijomis ir ekspertais.

„Vairuotojai šiandien susiduria su ne viena dviprasmiška situacija. Taip pat matome, kad keičiasi apskritai transporto visas sektorius.

REKLAMA
REKLAMA

Tikrai kiekvienas keliaujame po įvairias šalis ir matome begalę įvairiausių užsienio pavyzdžių, kaip eismas galėtų būti organizuojamas. Atsižvelgiant į visa tai mes inicijuojame didelius Kelių eismo taisyklių pasikeitimus“, – antradienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo M. Skuodis.

REKLAMA

„Aš tikrai labai tikiuosi, kad kai tuos pasikeitimus turėsime, eismas bus ir saugesnis, ir aiškesnis, ir visi laisvės ir patogumo judėti turėsime daug daugiau“, – pridūrė jis.

Vyriausybei pritarus naujiems KET pakeitimams, didžioji dalis pasikeitimų įsigalios nuo kitų metų sausio 1 d., kita dalis, kuriai reikia didesnio pasiruošimo – naujų šviesoforų, kelio ženklų įrengimo – įsigalios nuo kitų metų birželio 1 d. Naujienų portalas tv3.lt supažindina su esminiais KET pokyčiais, kurie laukia visų šalies vairuotojų.

REKLAMA
REKLAMA

Atsiras dviračių gatvė

Naujose KET atsiranda naujas terminas – dviračių gatvė. Tokia gatvė bus įrengiama ramaus, lėto eismo gatvėje (pavyzdžiui, siaurose senamiesčių, kurortų gatvėse), joje vyktų mišrus motorinių ir ne motorinių transporto priemonių eismas ir galiotų specialūs KET reikalavimai. Atsirastų ir nauji kelio ženklai „Dviračių gatvė“ ir „Dviračių gatvės pabaiga“.

Dviračių gatvėje bus galima važiuoti ne didesniu kaip 30 km/h greičiu ir lenkti.

Tokį dviračių gatvės eismo organizavimo būdą naudoja Nyderlandai, Belgija Vokietija, Latvija ir kitos šalys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Draus elektrinių paspirtukų eismą

Naujovių sulauks ir elektrinių paspirtukų naudotojai. Atsiras naujas kelio ženklas „Motorinių dviračių eismas draudžiamas“, kuriuo būtų galima riboti motorinių dviračių (elektrinių paspirtukų) eismą tose miestų vietose, kur yra intensyvus pėsčiųjų eismas ar kur eismo sąlygos to reikalauja.

Išnyks dalis kelio ženklų

Naujų kelio ženklų gretas papildys ir ženklas „Gyvenamųjų transporto priemonių eismas draudžiamas“ ir nauja papildoma lentele „Gyvenamosios transporto priemonės“.

REKLAMA

Šiomis eismo organizavimo priemonėmis ketinama spręsti gyvenamųjų transporto priemonių stovėjimo ir eismo problemas Kuršių nerijoje.

Atsiras ne tik nauji kelio ženklai, bet ir dings moraliai pasenę. Dings kelio ženklai „Radijo stotis“ ir „Internetas“. Susisiekimo ministerijos nuomone, šiais kelio ženklais perteikiama informacija nėra aktuali ir būtina eismo dalyviams, o informacija lengvai pasiekiama kitais būdais.

REKLAMA

Viešajam transportui – atskiri šviesoforo signalai

KET reglamentuos ir atskirus šviesoforo signalus, skirtus tik maršrutiniam transportui, kuriuos naudojant galima suteikti prioritetą ir lanksčiau reguliuoti maršrutinio transporto eismą.

Šviesoforų, skirtų maršrutiniam transportui, balti signalai juodame fone turės šias reikšmes:

  • S formos signalas draudžia maršrutinio transporto eismą;
  • horizontalaus brūkšnio formos signalas draudžia maršrutinio transporto eismą (išskyrus Taisyklių 29 ir 166 punktuose nurodytus atvejus) ir informuoja, kad šviesoforo signalai pasikeis;
  • kartu įjungti S formos ir horizontalaus brūkšnio formos signalai draudžia maršrutinio transporto eismą ir informuoja, kad netrukus bus įjungtas rodyklės (rodyklių) formos signalas;
  • rodyklės (rodyklių) formos signalas leidžia maršrutinio transporto eismą nurodyta (nurodytomis) kryptimi (kryptimis).

A juosta galės važiuoti ir motociklai

Keičiamas ir eismo organizavimas A juostose. Pagal naujas taisykles, bus leidžiama maršrutiniam transportui skirtomis eismo juostomis važiuoti automobiliams, pažymėtiems skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“, kuriais vežami neįgalieji į neįgaliųjų dienos užimtumo centrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, motociklininkų bendruomenės iniciatyva, bus leidžiama motociklais važiuoti maršrutiniam transportui skirtomis eismo juostomis, jeigu eismo juosta pažymėta motociklo simboliu.

Dėl pokyčių atsiras ir naujas A juostų ženklinimas:

  • raide A, kuriomis gali važiuoti tik maršrutinis transportas (su galimybe jose naudoti atskirus šviesoforo signalus, skirtus vien tik maršrutiniam transportui);
  • simboliu A+, kuriomis, be maršrutinio transporto, gali važiuoti visos kitos transporto priemonės, kurioms suteikta tokia teisė.

Įteisinamas specialus koridorius

Keisis ir reguliavimas, ką daryti, kai vairuotojai privalo praleisti specialųjį transportą su įjungtais švyturėliais, pavyzdžiui, greitosios pagalbos, policijos ar ugniagesių gelbėtojų automobilį.

REKLAMA

Atsisakoma iki šiol galiojusios tvarkos, kai specialųjį transportą vairuotojai turi praleisti rikiuodamiesi į dešinį kelkraštį. Nuo šiol įteisinamas vadinamasis avarinis koridorius, kai transporto priemonės traukiasi ir į dešinę, ir į kairę pusę, priklausomai nuo eismo juostos.

„Gal ir jaučiate iš praktikos, kad kartais vairuotojai automatiškai sudaro vadinamą koridorių, skirtą pravažiuoti specialiajam transportui ir traukiasi į šalis. <....> Austrijoje atliktas tyrimas rodo, kad tokiu būdu specialusis transportas tikslą gali pasiekti net 4 minutėmis greičiau, o jeigu įvyksta eismo įvykis, 40 proc. didėja tikimybė išgelbėti sužeistą žmogų“, – antradienį šį pokytį komentavo M. Skuodis.

REKLAMA

Keičiasi lenkimo taisyklės

Keičiamos ir lenkimo taisyklės. Nuo šiol KET bus aiškiai įvardijama, kad vairuotojas, sukdamas į kairę (apsisukdamas) ne sankryžoje, privalo duoti kelią ne tik priešinga kryptimi tiesiai arba į dešinę važiuojančioms transporto priemonėms, bet ir jį lenkiančioms transporto priemonėms (kai lenkiantysis yra jau persirikiavęs į priešpriešinio eismo juostą ir atlieka lenkimo manevrą), kur toks lenkimas yra leidžiamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitu pakeitimu siekiama išspręsti daug ginčų ir konfliktų keliuose keliančią eismo situaciją, kuri susidaro transporto priemonėms rikiuojantis kelyje su bendra lėtėjimo ir greitėjimo eismo juosta.

Tokioje situacijoje greitėjimo juosta į transporto srautą ketinančiam įsilieti (persirikiuoti) vairuotojui privalu duoti kelią juo važiuojančioms arba į lėtėjimo juostą persirikiuojančioms transporto priemonėms.

REKLAMA

Jei greitėjimo juosta važiuojantis vairuotojas neketina persirikiuoti, įsilieti į gretimoje eismo juostoje judantį transporto srautą, o tęsia judėjimą ta pačia eismo juosta, kuri iš greitėjimo juostos pereina į lėtėjimo juostą, tokioje situacijoje kelią duoda iš kelio išvažiuojantis ir į lėtėjimo juostą besirikiuojantis transporto priemonės vairuotojas.

Taip pat siekiama atkreipti vairuotojų dėmesį, kad atliekant lenkimo manevrą privalu imtis papildomų atsargumo priemonių ir vengti nebūtinų lenkimo manevrų. Kelių policijos tarnybos parengtoje eismo įvykių apžvalgoje nurodoma, kad 2020 m. dėl lenkimo taisyklių pažeidimų žuvo 12 proc. visų žuvusiųjų eismo įvykiuose.

REKLAMA

Pokyčiai sankryžose

Tai pat bus aiškiau reglamentuojama situacija sankryžoje, kurioje eismas reguliuojamas šviesoforu, kai sankryžoje pagal leidžiamąjį šviesoforo signalą judančių transporto priemonių, iš kurių viena apsisukinėja, o kita suka į dešinę, trajektorijos susikerta.

Nustatyta, kad tokiu atveju tas vairuotojas, kuris apsisuka sankryžoje, kurioje eismas reguliuojamas šviesoforu, duotų kelią iš kitų krypčių pagal leidžiamąjį šviesoforo signalą judantiems eismo dalyviams.

REKLAMA
REKLAMA

Siekiant didesnės saugos geležinkelių pervažose, nuo šiol bus draudžiama eismo dalyviams geležinkelio pervažoje delsti ar stoviniuoti, taip pat užtrukti ilgiau, nei reikia ją pereiti ar pervažiuoti.

Taip pat nustatyta, kad dalis draudžiamųjų kelio ženklų galiotų ne tik iki artimiausios sankryžos, bet ir sankryžos plote.

Keis stovėjimo tvarką

Naujos taisyklės palies ir prie įvažiavimų į daugiabučių kiemus statyti automobilius pamėgusius gyventojus. Vilniaus miesto savivaldybė pasiūlė drausti transporto priemonių stovėjimą važiuojamųjų dalių sankirtose. Transporto priemonės, statomos kelio ir įvažiavimo į šalia kelio esančią teritoriją važiuojamųjų dalių sankirtoje, riboja kelio matomumą, trukdo specialiųjų transporto priemonių, aptarnaujančio transporto vairuotojams ir kitiems eismo dalyviams.

Sprendžiant elektromobilių įkrovimo stotelių stovėjimo vietų, kai jose paliekami elektromobiliai be tikslo juos pakrauti arba baigę krovimą elektromobiliai laiku nepatraukiami, užėmimo problemą KET papildomos nauju punktu, įpareigojančiu elektromobilio vairuotoją baigus krovimą nedelsiant patraukti transporto priemonę iš elektromobilių įkrovimo vietos.

Taip pat tikslinamos papildomos lentelės „Elektromobiliai“ ir horizontaliojo ženklinimo paaiškinimai – nuo kitų metu jos nurodys, kad tokiu būdu pažymėtos vietos skirtos elektromobiliams stovėti tik jų įkrovimo metu.

REKLAMA

Suvienodins tvarką taksi ir pavežėjams

Naujose KET siūloma pakeisti sąvoką „aptarnaujantysis transportas“ ir nustatyti, kad juo taip pat laikomi lengvieji automobiliai, kuriais teikiamos keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais pagal užsakymą paslaugos, atvežantys į draudžiamaisiais kelio ženklais pažymėtą zoną keleivius arba atvykstantys jų paimti.

Pakeitimu siekiama suvienodinti taksi ir pavežėjų veiklos ir dalyvavimo viešajame eisme sąlygas.

Didžioji dalis pasikeitimų įsigalios nuo kitų metų sausio 1 d., kita dalis, kuriai reikia didesnio pasiruošimo – naujų šviesoforų, kelio ženklų įrengimo – įsigalios nuo kitų metų birželio 1 d. Su visais KET pakeitimais galite susipažinti čia.

Kokie pokyčiai nuo kitų metų lauks Kelių eismo taisyklėse?

pilnai sutinku su Birute nuomone. Negana kad sukdamas į kairę turės vairuotojas žiūrėti į priešingą juostą tai dar tuo pačiu metu jis turės žiūrėti į veidrodėlį ar koks durnius nesugalvojo jo aplenkti iš kairės...Įvykus avarijai iš kairės lenkęs visuomet bus priešingoje juostoje net jei sugalvos lenkti likus 2 metrams iki sukančio į kairę. Gera taisyklė aferistams kurie dirbtinai sukelia įvykius kad nudrožti "kaltininką". Koks durnius sugalvojo šią KET pataisą?
Koks seimas-tokios ir taisyklės.Kuo tolyn,tuo bukyn.Neee,su tokiu seimu toli nenukeliausi-žydriukės ir lesbinai tik kenkia mūsų ateičiai.
nu kokio durnumo reik buti,kad sukdamas i kaire dar turi ziureti ar taves kas nelenkia,nu bleee taisykles,cia turbut viskas sutapatinta su coronos atmaina.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų