Šiaulių apygardos probacijos tarnybos registre esantys nuteistieji jungiasi į savanorystės akcijas. Šiuokart talkinta Lietuvos Raudonajam Kryžiui. Savanoriška pagalba populiari ir tarp kalinčiųjų Šiaulių tardymo izoliatoriuje.
Atlikdami visuomenei naudingus darbus nuteistieji, pareigūnų žodžiais, pratinami ne tik imti, bet ir duoti.
Visapusė nauda
Maisto paketus, skirtus vargingai gyvenantiems šiauliečiams, į Šiauliuose, Vytauto gatvėje įsikūrusio Raudonojo Kryžiaus patalpas nešė ne tik su laisvės atėmimu nesusijusias bausmes atliekantys nuteistieji – jie atsivedė ir savo šeimos narius, draugus.
Už pagalbą Raudonojo Kryžiaus darbuotojos atsilygino trisdešimčia maisto paketų, kurie bus išdalyti nepasiturintiems Probacijos tarnybos registre esantiems šiauliečiams ir Šiaulių rajono gyventojams.
Šiaulių apygardos probacijos tarnyba (buvusi Šiaulių regiono pataisos inspekcija) jau senokai bendradarbiauja su Lietuvos Raudonuoju Kryžiumi – iki šiol dažniausiai talkinta Kuršėnų skyriuje.
Tarnybos Probacijos skyriaus vyresnioji inspektorė Oksana Vyšniauskienė sako, kad pakviesti į talką probuojami asmenys geranoriškai sutinka padirbėti, nepaisant to, kad už darbą nėra mokamas atlyginimas. Šeimos narių įsitraukimas tik sustiprina tokių žmonių motyvaciją.
Darbas įkvepia pasitikėjimo
Anot O. Vyšniauskienės, vienas iš pagrindinių tikslų į savanorišką veiklą įtraukiant nuteistuosius – jų integracija į visuomenę bei socializacija.
„Nuteistieji dažnai jaučiasi atstumti, turi išankstinę nuostatą, kad jie visuomenės netoleruojami, – patirtimi dalijosi pareigūnė. – Padirbėję tokie žmonės įgauna pasitikėjimo savimi. Jie pajunta, kad gali ne tik gauti paramą, bet ir būti naudingais.“
Dažnas nuteistasis, pastebi O. Vyšniauskienė, iš pataisos namų sugrįžta piktas ant žmonių, įsitikinęs, kad visuomenė nusiteikusi priešiškai, su tokia nuostata vėl nusikalstama.
„Geri darbai padeda keisti požiūrį į šalia esančius žmones“, – sakė pareigūnė.
Pradeda populiarėti
Šiaulių apygardos probacijos tarnybos viršininkas Regimantas Mikaliūnas sako, kad savanoriška pagalba, nors ir nepalengvina Probacijos tarnybos įskaitoje esančių asmenų atsakomybės naštos, tačiau teigiamai juos charakterizuoja. Todėl, peržiūrint skirtas bausmes, savanoriškas darbas gali būti įvertintas kaip pastangos pradėti teisingą gyvenimą.
Vadovo teigimu, Probacijos tarnybos įskaitoje yra nemažai asmenų, kurie savanoriškai padirbėti sutinka kone visada, kai tik yra pakviečiami, ir yra išdidūs pagelbėję labiau pažeidžiamiems.
Vis dėlto, teigė R. Mikaliūnas, savanorystė tarp probuojamųjų dar nėra labai populiari. Kad ir kalbant apie tvarkymosi akciją „Darom“. Šiemet iš pusantro tūkstančio Probacijos tarnybos įstaigoje esančių asmenų savanoriškai padirbėti sutiko vos 50. Nemaža dalis kvietimą dirbti už „ačiū“ sutiko su ironija.
Savanorystė – būdas ištrūkti
Šiaulių tardymo izoliatoriaus Ūkio aptarnavimo būryje nelaisvės bausmes atliekantys nuteistieji savanoriauja ne vienerius metus. Tokios akcijos nuteistiesiems – tai viena iš galimybių įkvėpti laisvės oro.
Todėl izoliatoriaus vadovybei iš keliasdešimties Ūkio būryje dirbančių nuteistųjų paprastai savo nuožiūra tenka atrinkti savanorius, labiausiai nusipelniusius išeiti už kalėjimo sienų ir padirbėti miesto labui.
Bausmes Tardymo izoliatoriuje atliekantys nuteistieji aktyviai dalyvauja pavasarinio tvarkymo akcijoje „Darom“. Prieš šių metų lapkričio šventes vyrai dirbo ir Ginkūnų kapinėse. Reguliariai tvarko Beržynėlio parką.
Lapkričio pabaigoje Šiaulių Moters ir vaiko klinika sulaukė savanoriškai Tardymo izoliatoriaus medienos dirbtuvėse dirbusių kalinių dovanos – dešimties lauko suolų, kurie bus pastatyti gydymo įstaigos prieigose.
Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktoriaus Ramūno Zutkio vadovaujama kalinimo įstaiga – viena iš pirmųjų inicijavusių savanorišką nuteistųjų darbą visuomenės labui.
Edita KARKLELIENĖ