„Mūsų tikslas, kad galėtume tą algoritmą pritaikyti regionaliai, kad būtų ne vienos Lietuvos kažkoks sprendimas, ką mes ruošiame ir esame faktiškai jau finalinėje stadijoje, bet kad mes galėtume keistis bendru paveikslu dėl šešėlinio laivyno laivų, jo sąrašu. Jog tas sąrašas būtų vieningas, kad galėtume tą sąrašą žinoti iš anksto ir tą laivų sekimą pradėti faktiškai nuo Danijos krantų“, – trečiadienį žurnalistams komentavo V. Vitkauskas.
„Jeigu matytume, kad kažkoks tai laivas turi tam tikrą rizikos veiksnį, mes galėtume tada tinkamai reaguoti, pasiruošti pajėgas ir tada tą stebėseną daug labiau suefektyvinti. Matome, koks yra srautas Baltijos jūroje, kiekvieną laivą susekti, sužiūrėti ir turėti absoliutų saugumą – neįmanoma. Svarbiausia turėti prioritetus, nusistatyti, kas mums yra svarbiausia“, – pridūrė NKVC vadovas.
Algoritmas taip pat numato ir karinius veiksmus
Pasak V. Vitkausko, šiuo metu algoritmas numato, kad jeigu šešėlinis laivas pavojingai manevruoja prie kritinės infrastruktūros jūroje, pirmiausia – išsiunčiamas perspėjimas.
„Jeigu matytume, kad laivas, ką Lietuva ir daro šiuo metu, kažkur tai pavojingai manevruoja prie kažkokios tai mūsų kritinės infrastruktūros, būtų įspėjimas, kontaktas su kapitonu, kad atsitrauktų nuo tų pavojingų taškų ir kad mes tokiu būdu išvengtume nereikalingų niekam incidentų“, – aiškino NKVC vadovas.
Vis tik, jeigu šešėlinis laivas į įspėjimą nereaguotų ir piktybiškai atsisakytų bendradarbiauti, teigė V. Vitkauskas, algoritmas numato ir karinius veiksmus bei atsaką.
„Tai vėlgi, algoritmas numato, aišku, ir karinius veiksmus ir atsaką. Tai jeigu yra piktybinis nebendradarbiavimas, tada įsijungia kiti mechanizmai, mes tada turime ir kažkokią tai rimtesnę situaciją, kad karinės jūrų pajėgos įsijungia. Nebūtinai Lietuvos, mes turime NATO misiją Baltijos jūroje“, – sakė jis.
„Tos pajėgos yra sukoncentruotos, bet iš tikrųjų yra labai svarbu ta prevencija (...) ir kad būtų atgrasymas, kad atgrasymas būtų realus, kad oponentas žinotų, kad yra veiksmų planas, kad yra pajėgos ir kad jeigu nebus bendradarbiaujama, tas laivas bus vienaip ar kitaip sustabdytas“, – pridūrė NKVC vadovas.
Kaip jau buvo skelbta, 14 Europos valstybių paskelbė bendrą pareiškimą dėl bendrų tolimesnės kovos su šešėliniu laivynu veiksmų.
Jame numatoma toliau stiprinti bendradarbiavimą ir parengti bendrą gairių rinkinį, atitinkantį tarptautinę teisę, skirtą skatinti atsakingą elgesį jūroje, stiprinti tarptautinės teisės laikymąsi ir užtikrinti jūrų operacijų skaidrumą.
Kaip akcentuojama pranešime, laivai be vėliavų, įskaitant tuos, kurie melagingai teigia plaukiantys su atitinkamos valstybės vėliava arba neturi atsakingos vėliavos valstybės, negali naudotis Jungtinių Tautų jūrų teisės konvencijoje (UNCLOS) numatytomis teisėmis, įskaitant taikaus plaukimo teisę.
Prie pareiškimo prisijungė Belgija, Danija, Estija, Islandija, Jungtinė Karalystė (JK), Latvija, Lenkija, Lietuva, Nyderlandai, Norvegija, Prancūzija, Suomija, Švedija bei Vokietija.
ELTA primena, kad gegužės viduryje Estijos karinės jūrų pajėgos bandė sustabdyti tanklaivį „Jaguar“, kuris per tarptautinius Suomijos įlankos vandenis plaukė į Primorsko uostą. Šis laivas, spėjama, priklauso Rusijos šešėliniam laivynui.
Kaip teigė šaltiniai, tanklaivio įgula atsisakė vykdyti Estijos valdžios institucijų nurodymus. Visgi, iš Estijos ekonominių vandenų laivas išplaukė. Pranešama, kad reaguodami į Estijos karinių pajėgų veiksmus rusai pasiuntė savo naikintuvą – Estijos kariuomenė pranešė, jog pastarasis pažeidė šalies oro erdvę.
Praėjus kelioms dienoms po šio incidento, Rusijos valdžios institucijos sulaikė Graikijos naftos tanklaivį, kuris išplaukė iš vieno Estijos uosto ir judėjo iš anksto sutartu maršrutu Rusijos teritoriniuose vandenyse.
Su Liberijos vėliava plaukiojantis tanklaivis „Green Admire“ išplaukė iš Silamejės uosto Estijos rytuose ir į Roterdamą (Nyderlandai) gabeno skalūnų naftos krovinį.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!