Sunkmečiu į valstybės kišenę ranką gali kišti ir negauti per nagus tik tautos išrinktieji. Paprastam žmogui geriau nerizikuoti.
Tuo įsitikino ar dar įsitikins dalis šeimų, gaunančių vaiko išmoką, arba vadinamuosius vaiko pinigus – po 52 litus per mėnesį.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nepatingėjo atlikti reviziją – patikrinti tokių šeimų pajamas. Buvo sudaryti galimai neteisėtai gaunančiųjų tą paramą sąrašai ir persiųsti savivaldybėms.
Jos įpareigotos kruopščiai patikrinti įtariamuosius ir, jei įtarimai pasitvirtins, pareikalauti grąžinti pinigus.
Panevėžio rajone tikrinamos per 100 šeimų pajamos, kelios šeimos jau grąžino po kelis šimtus litų.
Miesto Socialinės paramos skyrius tokią akciją ketina pradėti artimiausiu metu. Kvietimų atvykti į skyrių sulauks beveik 500 šeimų.
Patekusiesiems į juoduosius sąrašus laikinai sustabdytas vaiko pinigų mokėjimas.
Jeigu jie įrodys apie savo pajamas nemelavę, atgaus pinigus už tą laikotarpį, kai išmokos buvo sustabdytos, ir toliau gaus valstybės paramą.
Tos šeimos, kurios nurodė mažesnes pajamas, nei iš tiesų gavo, privalės pakratyti pinigines – grąžinti gautus vaiko pinigus.
Daugiavaikių šeimų neliečia
Nuo kovo mėnesio, kai valstybės biudžete ėmė rastis vis didesnės skylės, nuspręsta visoms šeimoms nebemokėti po 52 litus už kiekvieną vyresnį nei trejų metų vaiką.
Išmoka skirta tik toms šeimoms, kurių pajamos vienam nariui praėjusiais kalendoriniais metais buvo ne didesnės kaip 1050 litų.
Šeimoms, auginančioms tris ir daugiau vaikų, pajamų kriterijus netaikomas.
Jos vaiko išmoką gauna, kad ir kokios pajamos būtų.
Išskyrus šias šeimas, kitos turėjo ateiti į vietos socialinės paramos skyrius ir užpildyti prašymus vaiko išmokai gauti. Dokumentų apie atlyginimų dydį pateikti nereikėjo, pakako savo parašu patvirtinti, kad vienam šeimos nariui per mėnesį teko ne daugiau kaip 1050 litų.
Pasak Panevėžio rajono globos ir rūpybos skyriaus vedėjos Aldonos Paškevičienės, tai buvo savotiškas sąžiningumo egzaminas.
Tik, matyt, ne visi jį laikiusieji numanė, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija vėliau tikrins rezultatus.
Ministerijai užkliuvo daugiau kaip 100 Panevėžio rajono šeimų. Patikrinus kilo įtarimų, kad jos neteisėtai gavo vaiko pinigus, t. y. jų pajamos galėjo būti didesnės, nei nurodė prašymuose.
„Dabar mes turime nuodugniai patikrinti šeimų, galimai neteisėtai gavusių vaiko išmoką, pajamas.
Tai, kad šeimos pateko į sąrašą, dar nereiškia, kad yra nesąžiningos. Galbūt įsivėlė kokia nors klaida. Manau, kad iš tų daugiau kaip 100 šeimų pinigus teks grąžinti tik nedidelei daliai“, – kalbėjo vedėja.
Pradėję tikrinti šių šeimų pajamas rajono socialiniai darbuotojai pastebėjo, kad kai kurių tik keliais ar dešimt litų viršija 1050 litų.
Pasak jų, litas kitas gal dar nusiskaičiuos į mokesčius, bet gaunantieji 10 ar 20 litų daugiau teisės į vaiko pinigus neturi.
Panevėžio rajone yra apie 43 tūkstančius gyventojų, per 2 tūkstančius šeimų augina 1–2 atžalas nuo trejų metų ir gauna vaiko pinigus. Potencialiai visos šios šeimos yra po didinamuoju stiklu.
Iš viso rajone valstybė remia apie 7 tūkstančius vaikus auginančių šeimų.
Inga SMALSKIENĖ