REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime užvirė diskusija dėl Konstitucijos pataisų, pagal kurias į Seimą galėtų kandidatuoti ketveriais metais jaunesni asmenys. Nors dauguma Seimo narių pasisako už amžiaus kartelės mažinimą, kiti įspėja, kad 21-erių asmenys, ko gero, per jauni priimti sprendimus Seime.

Seime užvirė diskusija dėl Konstitucijos pataisų, pagal kurias į Seimą galėtų kandidatuoti ketveriais metais jaunesni asmenys. Nors dauguma Seimo narių pasisako už amžiaus kartelės mažinimą, kiti įspėja, kad 21-erių asmenys, ko gero, per jauni priimti sprendimus Seime.

REKLAMA

Seimas antradienį svarstė Konstitucijos pataisas, kad į Seimą galėtų kandidatuoti ne 25, o 21 metų sulaukę piliečiai.

88 Seimo nariai balsavo už pataisas, 3 balsavo prieš, 20 susilaikė. Kad pataisoms būtų pritarta, Seimas balsuos dar kartą.

Į Seimą – 4 metais anksčiau

Pataisomis siūloma, kad „Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei ir rinkimų dieną yra ne jaunesnis kaip 21 metų bei nuolat gyvena Lietuvoje“. Šiuo metu Konstitucijoje įtvirtinta, kad Seimo nariu gali tapti ne jaunesnis nei 25 metų amžiaus Lietuvos pilietis.

Pataisų iniciatorių teigimu, ši amžiaus riba yra per didelė, o amžiau cenzo sumažinimas paskatintų jaunų žmonių atstovavimą ir didesnį dėmesį jaunimo politikos klausimams Seimo darbotvarkėje.

REKLAMA
REKLAMA

Kad pataisos būtų priimtos, Seimas dėl jų balsuos dar kartą. Pakeitimai laikomi priimtais, jei per kiekvieną balsavimą jiems pritaria ne mažiau nei du trečdaliai parlamentarų – 94 Seimo nariai.

REKLAMA

Jaunų žmonių Seime reikia kaip oro

Darbietė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė ragino kolegas balsuoti už šias Konstitucijos pataisas, kurios, jos teigimu, paskatintu jaunus žmones aktyviau įsitraukti į politiką.

„Jauni žmonės vis aktyviau dalyvauja rinkimuose, vis daugiau jaunų žmonių dalyvauja sąrašuose. Kaip matome, puikiai sekasi jiems įsilieti į Lietuvos politinę padangę. 

Nesugriuvo savivalda, kai Seimas leido 18-mečiams kandidatuoti į savivaldą. Manau, kad nesugrius ir Seimas, jeigu leisime žmonėms ankstesniame amžiuje įsilieti į politinę padangę“, – kalbėjo I. Kačinskaitė-Urbonienė.

REKLAMA
REKLAMA

Jai antrino ir liberalas aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Jis akcentavo, kad tik keturios Europos Sąjungos šalys turi tokią aukštą kartelę patekti į parlamentą.

„Esame vos keturios Europos Sąjungos valstybės, kurios riboja patekimą ir leidžia kandidatuoti į Seimą arba nacionalinius parlamentus nuo 25-erių. Vos Italija, Graikija, Kipras ir Lietuva turi tokią aukštą kartelę“, – pastebėjo S. Gentvilas.

Seimo narys socialdemokratas Julius Sabatauskas taip pat ragino kolegas palaikyti pataisas, nes, jo žodžiais, „mums kaip oro reikia jaunų, veržlių protų čia, Seime“.

„Sveikinu Seimą, kad pagaliau atėjo svarstymo stadija projektui, kuris buvo pateiktas dar praeitoje kadencijoje. Mums reikia būtinai priimti, kad jau ir kituose Seimo rinkimuose galėtų kandidatuoti asmenys, kurie turi 21 metus“, – kalbėjo J. Sabatauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu Seimo narė Laima Nagienė kategoriškai nepritarė siūlymui ankstinti kandidatavimo kartelę.

„Priimti įstatymus ir sprendimus, kurie lems ne tik to žmogaus ir kitų žmonių gyvenimus. 21 metai... Jeigu jiems mes sudarytume galimybę dalyvauti politikoje ir jis galėtų būti Seimo nario patarėjas, padėjėjas, o ne valstybės tarnautojas, kaip dabar yra. Ir turi turėti išsilavinimą. 

Būti Seimo nariu, kai jokios patirties neturiu, nieko neturiu, tačiau aš savo sprendimu, savo pateiktais įstatymais, mano balsas gali lemti kitų žmonių gyvenimus. Man keistai skamba“, – kalbėjo L. Nagienė.

Portalas tv3.lt primena, kad Seimo nariams Konstitucijoje nėra taikomas išsilavinimo cenzas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų