• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su ypač dideliu nerimu peršalimo ligų ir gripo sezoną išgyvena nėščios moterys. Baiminamasi, kaip reikės gydytis susirgus, ar medikamentai nepakenks vaisiui. Savo ruožtu gydytojai skuba raminti, kad viską galima suderinti, tačiau kartu įspėja, kas gali turėti negrįžtamų komplikacijų.

Su ypač dideliu nerimu peršalimo ligų ir gripo sezoną išgyvena nėščios moterys. Baiminamasi, kaip reikės gydytis susirgus, ar medikamentai nepakenks vaisiui. Savo ruožtu gydytojai skuba raminti, kad viską galima suderinti, tačiau kartu įspėja, kas gali turėti negrįžtamų komplikacijų.

REKLAMA

Paprašyta įvardyti, kuo nėščiajai pavojingas peršalimas, Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė, Lietuvos akušerių ginekologų draugijos viceprezidentė prof. Jolanta Rūta Nadišauskienė kaip patį blogiausią dalyką įvardijo aukštą temperatūrą.

„Kaip žinia, stipriai pakilusi temperatūra veikia greitai besidauginančias ląsteles. O nėštumas iš esmės ir yra toks procesas, kai ląstelės greitai dauginasi, auga vaisius, kuris pats dar neturi išsivysčiusio gynybinio mechanizmo“, – sakė gydytoja.

Ji atkreipė dėmesį, kad atitinkamu nėštumo laikotarpiu virusinės kvėpavimo takų infekcijos gali turėti skirtingų komplikacijų.

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmame nėštumo trimestre susirgus kokia rimta virusine infekcija nėštumas gali apskritai nustoti vystytis arba tai turėti įtakos vaisiaus anomalijoms. Vėlesniu nėštumo periodu kažkokių anomalijų galbūt neįvyks, bet nėštumas taip pat gali nutrūkti.

REKLAMA

Juo labiau nereikia pamiršti, kad nėštumas moters organizmui ir taip yra didžiulė įtampa, vaisiui spaudžiant diafragmą darosi sunku kvėpuoti. Taigi bet koks kvėpavimo funkcijos sutrikimas, virusinė infekcija gali turėti įtakos komplikacijoms, pavyzdžiui, plaučių uždegimui vystytis“, – aiškino R. Nadišauskienė.

Vaistai skirti ne tik mamai gydyti

Paklausta, kiek nėščiosioms verta nerimauti vartojant vaistus nuo peršalimo ar antibiotikus, profesorė skubėjo pabrėžti, kad jie visų pirma reikalingi apsaugoti pačiam vaisiui, o ne tik mamai.

REKLAMA
REKLAMA

„Be abejo, geriau būti sveikai ir nenaudoti jokių vaistų, bet jei jau jų prireikia, nereikia to bijoti. Juo labiau kad jei jau vystytųsi plaučių uždegimas, neišvengiamai tektų vartoti ir antibiotikus. Juk kai serga mama, serga ir vaikas. Tad visada yra sveriama nauda ir rizika.

Aišku, svarbu neužsiimti savigyda, pasitarti dėl konkrečių preparatų su gydytoju ar vaistininku. Kaip žinia, visų vaistų informaciniuose lapeliuose yra parašytos indikacijos nėštumo ir žindymo laikotarpiui. Bet labai norėčiau pabrėžti, kad nors gydantis peršalimą puikiai tinka įvairios žolelių arbatos, kitos liaudiškos priemonėmis, nereikėtų galvoti, kad išsigydyti pavyks vien tuo. Požiūris, kad nieku gyvu negalima vartoti jokių medikamentų, būtų klaidingas“, – akcentavo akušerė ginekologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sukelia ir persileidimą

Ypač nėščiajai rizikinga liga yra gripas, galintis sukelti itin liūdnų ir negrįžtamų pasekmių.

„Susirgus gripu gali įvykti ir persileidimas, ir prasidėti priešlaikinis gimdymas. Sunki gripo forma gali sutrikdyti vaiko augimą. Galima atsiminti, kai prieš dešimt metų buvo itin rimta gripo epidemija. Vertinant pasaulio rezultatus nėščiosios tuomet pateko į didžiausios rizikos grupę ir, labai gaila, tačiau gripas nusinešė daug jų gyvybių. Nesinori nieko gąsdinti, tačiau žinoti apie galimas komplikacijas būtina“, – kalbėjo gydytoja.

REKLAMA

Ji pabrėžė, kad norint išvengti tokių liūdnų baigčių reikia skiepytis nuo gripo.

„Tai vieningai nuolatos pabrėžia pagrindinės pasaulinės, profesinės gydytojų organizacijos. Svarbu suvokti, kad ir pasiskiepijusi moteris gali susirgti, tačiau ji nenumirs nuo gripo, ligos forma bus daug lengvesnė.

Skiepai kartu apsaugo ir nėščią moterį, ir naujagimį, kurio dar negalima skiepyti ir kuris dar neturi subrendusio imuniteto apsiginti nuo viruso“, – akcentavo R. Nadišauskienė.

REKLAMA

Profesorė atkreipė dėmesį, kad dabar itin palankus metas tiek gripui, tiek kitoms virusinėms infekcijoms plisti.

„Esant tokiam orui, nei tai žiemai, nei rudeniui, susidaro itin palankios sąlygos oro lašelinėms infekcijoms plisti. Norisi priminti, kad nėščiajai reiktų vengti būti itin dideliuose žmonių sambūriuose. Taip pat ne mažiau svarbu kuo dažniau plautis rankas – tiek nėščiai moteriai, tiek jos vyrui, kitiems arti esantiems žmonėms, ypač pabuvus tarp žmonių. Taip, ir virusų sezono metu tenka neišvengiamai lankytis poliklinikose, bet tokie paprasti įpročiai gali padėti apsisaugoti nuo gripo“, – patarė gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors pasitaiko situacijų, kad moteris gali vartoti vaistus ir nė neįtarti esanti nėščia, pašnekovė pastebėjo, kad nebūtinai tai gali tapti persileidimo priežastimi.

„Taip, tokie atvejai gali nutikti. Kita vertus, reikia žinoti, jog jei koks virusas ar vaistai labai rimtai paveikė jau užsimezgusį vaisių, itin tikėtina, kad nėštumas pats savaime anksti nutrūks. Iki 70 procentų ankstyvo nėštumo nutrūkimą lemia chromosomų anomalijos, tad gamta iš esmės pati susitvarko. Šiaip neatsitiktinai yra atliekama pirmojo nėštumo ultragarsinę patikrą, kur galima matyti stambiausias chromosomų anomalijas“, – pastebėjo R. Nadišauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų