• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar kada susimąstėte, kas nutinka su išmestomis baterijomis ar senais elektronikos prietaisais, kai jie atsiduria bendrame atliekų konteineryje? Nors šios atliekos atrodo nekaltos, jos gali tapti didelių nelaimių priežastimi. Ličio jonų baterijos, patekusios į bendrą atliekų srautą, tampa tiksinčiomis bombomis, galinčiomis sukelti sprogimus ir gaisrus atliekų konteineriuose, transporto priemonėse ar net atliekų rūšiavimo gamyklose.

Ar kada susimąstėte, kas nutinka su išmestomis baterijomis ar senais elektronikos prietaisais, kai jie atsiduria bendrame atliekų konteineryje? Nors šios atliekos atrodo nekaltos, jos gali tapti didelių nelaimių priežastimi. Ličio jonų baterijos, patekusios į bendrą atliekų srautą, tampa tiksinčiomis bombomis, galinčiomis sukelti sprogimus ir gaisrus atliekų konteineriuose, transporto priemonėse ar net atliekų rūšiavimo gamyklose.

REKLAMA

Tokių incidentų fiksuojama vis dažniau, o vienas jų neseniai įvyko ir Vilniaus rajone, kai atliekos užsiliepsnojo komunalinės įmonės atliekų surinkimo automobilyje. Laimei, didesnių nuostolių pavyko išvengti, tačiau tai tapo skaudžiu priminimu apie tinkamo rūšiavimo svarbą ir galimus pavojus, kai į bendrų atliekų srautą patenka pavojingos medžiagos.

REKLAMA
REKLAMA

„Kartais atrodo, kad viena baterija, elektroninė cigaretė, senas žaislas ar prietaisas, išmestas į bendrą konteinerį – smulkmena. Tačiau tai gali tapti rimtų sutrikimų ir gaisrų priežastimi atliekų tvarkymo procese. Neseniai kilęs gaisras Vilniaus atliekų rūšiavimo gamykloje arba užsiliepsnojusios atliekos mūsų komunalinės įmonės atliekų surinkimo automobilyje dar kartą įrodo, kad net ir vienas smulkus daiktas, išmestas ne ten, kur reikia, pridaro žalos. Todėl kviečiu kiekvieną gyventoją įsitraukti ir buityje susidarančiomis atliekomis atsikratyti atsakingai – rūšiuokime teisingai“, – pabrėžia Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Vansavičius.

REKLAMA

V. Vansavičius taip pat pažymėjo, kad siekiant užtikrinti saugesnį bei efektyvesnį atliekų tvarkymą Vilniaus rajone, bus stiprinama atliekų kontrolė. Jau dabar viešosios tvarkos pareigūnai aktyviau stebės atliekų rūšiavimo tvarką prie konteinerių aikštelių, be to planuojama įsteigti specialią atliekų kontrolieriaus pareigybę.

Primename, kad į komunalinių atliekų konteinerius griežtai draudžiama mesti baterijas, elektroninius prietaisus ar bet kokias savaime užsidegančias medžiagas.

REKLAMA
REKLAMA

Dalinamės „Atliekų kultūra“ parengta aktualia informacija.

Kur priduoti smulkius elektronikos prietaisus su ličio baterijomis?

Visa pridavimo tvarka yra labai smulkiai ir aiškiai aprašyta Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos internetiniame puslapyje.

Smulkius elektronikos prietaisus (pavyzdžiui, nešiojamąjį kompiuterį, muzikos grotuvą, įkroviklį, mobilųjį telefoną, skrudintuvą, stalinę lempą, virdulį, elektrinį žaislą, nedidelį kavos aparatą, plaukų džiovintuvą, plaukų tiesintuvą, elektroninę cigaretę ir pan.) galima:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nemokamai priduoti smulkios elektronikos prietaisų prekybos (platinimo) vietose, kuriose pardavinėjami tos pačios rūšies elektroniniai prietaisai;

Išmesti į gamintojų ir importuotojų ar organizacijų įrengtus smulkiai elektronikai skirtus konteinerius ar pristatyti į įrengtas tokių elektros ir elektroninės įrangos atliekų priėmimo vietas (pavyzdžiui, Elektronikos platintojų asociacijos EEPA įrengtose surinkimo vietose arba Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos įrengtose surinkimo vietose);

REKLAMA

Nemokamai priduoti didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse (aikštelių nustatyta tvarka). Šiuo metu Vilniaus rajone veikia 3 tokios aikštelės, be to planuojama įrengti dar 3. Vilniaus rajono gyventojai gali naudotis visomis Vilniaus regione esančiomis DGASA aikštelėmis (Vilniuje, Trakuose ir kt.);

Taip pat sugedusius, nebetinkamus naudoti smulkius elektroninius prietaisus galite priduoti tokias atliekas tvarkančioms įmonėms (paslauga gali būti mokama). Patikrinti, ar atliekų tvarkytojas legalus, galite suvedę įmonės duomenis GPAIS skiltyje „Atliekų tvarkymo vietų sąrašas“.

REKLAMA

Nešiojamas baterijas ar akumuliatorius (t. y. baterijos, sagos formos elementai, sudėtinės baterijos ir akumuliatoriai, kurie yra sandarūs, gali būti nešiojami ir nėra priskiriami nei pramoninėms, nei automobiliams skirtoms baterijoms ar akumuliatoriams) galima:

Nemokamai priduoti baterijų prekybos (platinimo) vietose, kuriose pardavinėjamos tos pačios rūšies baterijos, įkraunami elementai;

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išmesti į baterijoms skirtus konteinerius (pavyzdžiui, Elektronikos platintojų asociacijos EEPA įrengtose surinkimo vietose arba „Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos“ įrengtose surinkimo vietose, arba Autogamintojų ir importuotojų asociacijos įrengtose vietose);

Priduoti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles (aikštelių nustatyta tvarka);

REKLAMA

Taip pat nebeveikiančias, nebetinkamas naudoti baterijas galite priduoti tokias atliekas tvarkančioms įmonėms (paslauga gali būti mokama). Patikrinti, ar atliekų tvarkytojas legalus, galite suvedę įmonės duomenis GPAIS skiltyje „Atliekų tvarkymo vietų sąrašas“.

Kai kurios įmonės atliekų surinkimą vykdo apvažiavimo būdu, tai reiškia – reikia tik paskambinti arba jų tinklalapyje užsiregistruoti ir sutarti laiką, kada jie gali atvykti ir nemokamai surinkti.

REKLAMA

Daugiau aktualios informacijos apie tinkamą atliekų šalinimą rasite projekto „Atliekų kultūra“ interneto svetainėje www.atliekukultura.lt.

Atliekų enciklopedija: Enciklopedija | Atliekų Kultūra

Ką galima priduoti elektronikos supirkimui? Sąrašas, kuris nustebins | Atliekų Kultūra

ABC: Kaip atpažinti, kad ličio baterija kelia grėsmę? | Atliekų Kultūra

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų