• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkijoje per metus išaiškinti du nelegalūs cigarečių fabrikai. Lazose, esančiose netoli Varšuvos, veikusiame didžiausiame Europoje milžiniškus cigarečių kiekius gaminusiame fabrike vadovavo lietuvis.

REKLAMA
REKLAMA

Po ilgo tyrimo ir informacijos kaupimo Lenkijos centrinio sekimo biuro pareigūnai šturmavo Lazose įkurtą nelegalių rūkalų fabriką. Operacijoje dalyvavo net 150 pareigūnų.

REKLAMA

Radinys apstulbino – fabriko patalpose į plastikinius maišus ir talpas buvo sukrauta 15 tonų tabako ir daugiau kaip 5 mln. jau pagamintų cigarečių. Jų vertė – 25 mln. zlotų (apie 21 mln. litų).

Prarado aukso gyslą

Apieškojus sandėlius netoliese esančiame Piasečno miestelyje buvo rasta dar 35 tonos tabako, o fabriko teritorijoje stovėjo cigaretėmis jau pakrautas sunkvežimis, netrukus turėjęs pajudėti Vakarų Europos link.

REKLAMA
REKLAMA

Iš viso fabrike pagamintas cigaretes po Europos Sąjungos (ES) šalis išvežiodavo 12 sunkvežimių.

Įsiveržus pareigūnams fabrike buvo 32 darbuotojai – visi jie buvo sulaikyti. Tarp sulaikytųjų – ir du Lietuvos piliečiai. Vienas jų, įtariama, vadovavo didžiulį pelną nešusiam nelegaliam fabrikui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jų asmenybių Lenkijos pareigūnai neatskleidžia iki šiol – baiminamasi, kad tai gali pakenkti tyrimui. Dar keletas lietuvių prieš pat pareigūnų pasirodymą spėjo pasprukti. Paskelbta tarptautinė jų paieška. Kartu su mūsų tautiečiais ir lenkais fabrike darbavosi Bulgarijos, Baltarusijos piliečiai.

REKLAMA

Dar keturi su nelegaliu cigarečių fabriku susiję asmenys netrukus buvo sulaikyti Vokietijoje.

Žaliava keliavo per Lietuvą

Tuo metu, kai Lenkijos pareigūnai šturmavo fabriką, Lietuvos muitinės pareigūnai taip pat nesnaudė – jiems pavyko sulaikyti į centrinio sekimo biuro pareigūnų jau apsuptą fabriką gabenamą tabaką.

REKLAMA

Lenkijos ir Lietuvos pasienyje ties Kalvarija sustabdžius tris krovininius vilkikus, jų vairuotojai, Ukrainos piliečiai, pareiškė gabenantys 34 tūkst. kilogramų tabako žaliavos, kuriam akcizo mokestis netaikomas. Patikrinus vilkikus paaiškėjo, kad šie iki lubų prigrūsti tabako dėžių, kuriose buvo sukrautas jau apdorotas ir gamybai paruoštas rūkomasis tabakas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas tabako krovinys kitą dieną buvo sulaikytas Klaipėdoje. Viename krovinių posto muitinio tikrinimo vietos „Geležinkelis“ muitinės sandėlių rasta taip pat 34 tūkst. kilogramų apdoroto tabako.

Iš viso Lietuvoje buvo sulaikyta 70 tonų tabako, kurio vertė – 23 mln. litų.

Dirigavo lietuvis?

„Nusikaltėliai iš sulaikyto tabako būtų pagaminę ir išplatinę 120 mln. cigarečių, o tai ES mokesčių mokėtojams būtų atsiėję per 24 mln. eurų. Be to, nekyla abejonių, kad fabrike buvo planuojama ir toliau gaminti nelegalius rūkalus – o tokia gamyba ES šalių biudžetams būtų kainavusi po 6 mln. eurų per savaitę“, –  sakė Giovannis Kessleris, Europos kovos su sukčiavimu tarnybos, koordinavusios šią itin sėkmingą tarptautinę operaciją, generalinis direktorius.

REKLAMA

Lietuvoje tyrimą dėl nelegalių rūkalų kuruojantis Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Aivaras Alimas sako, kad tyrimas atliekamas ir Lenkijoje, ir Lietuvoje, tačiau vyksta gana lėtai.

REKLAMA

„Tyrimą apsunkina tai, jog tenka susirašinėti su kolegomis iš Lenkijos, o tai trunka tikrai ilgai. Naujausiais duomenimis, Lenkijoje šiuo metu yra suimti du Lietuvos piliečiai. Dar keletas lietuvių ieškomi – jie spėjo pasislėpti. Pagrindinis tyrimas vykdomas Lenkijoje, tad informacijos, jog nelegaliam fabrikui vadovavo Lietuvos pilietis nei patvirtinti, nei paneigti kol kas negaliu“, – sakė prokuroras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gerai informuotų portalo balsas.lt šaltinių teigimu, vienas sulaikytųjų lietuvių – prieštaringos reputacijos veikėjas Olegas, kuris kadaise buvo vedęs vieną garsiausių Lietuvos manekenių. Ši nuo jo susilaukė dukters.

Lietuvos ambasados Lenkijoje darbuotojai portalui balsas.lt sakė: „Tyrimas sudėtingas, jame nemažai įtariamųjų iš įvairių valstybių, tad nieko detalizuoti negalime. Atsakymų dar teks palūkėti.“

REKLAMA

Tik faktai:

Pernai lenkų policija išaiškino penkis nelegalius cigarečių fabrikus. Juose buvo pagaminama apie 500 mln. cigarečių per metus. Šiemet išaiškinti jau du tokie fabrikai.

2004 metais Lenkijos teisėsaugos pareigūnai likvidavo du nelegalius cigarečių gamybos fabrikus, buvusius netoli nuo sienos su Lietuva – Pasleke ir Lomžoje. Šios nelegalios gamyklos gamino „Marlboro“ ir „Regal“ cigarečių falsifikatus.

REKLAMA

2005 metais nelegalus tabako fabrikas buvo likviduotas senojoje Lenkijos sostinėje Krokuvoje. Pareigūnai čia aptiko 29 tonas tabako ir 500 tūkst. padirbtų cigarečių.

Manoma, kad dėl cigarečių kontrabandos ir klastojimo ES ir valstybių narių biudžetai kasmet netenka maždaug 10 mln. eurų (34,5 mln. litų) mokesčių.

Giedrė POTELIŪNAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų