• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį vakarinėje Lenkijoje po didžiulės krušos gatvės virto šerbeto upėmis. Klimatologas paaiškino, kaip tai nutiko ir ko galime tikėtis Lietuvoje.

Pirmadienį vakarinėje Lenkijoje po didžiulės krušos gatvės virto šerbeto upėmis. Klimatologas paaiškino, kaip tai nutiko ir ko galime tikėtis Lietuvoje.

REKLAMA

Pirmadienį vakarinėje Lenkijos dalyje, Gniezno mieste (netoli Poznanės), fiksuota gausi kruša. Žemė pasidengė itin storu ledėkų ir lietaus vandens sluoksniu, todėl gatvės skambiai pavadintos šerbeto upėmis.

Kaip praneša Lenkijos kanalas „TVP World“, vietos ugniagesiai gelbėtojai reagavo į šimtus iškvietimų. Dėl audros kai kur įgriuvo stogai, užtvindyta dalis pastatų.

Pasak Lenkijos žiniasklaidos, perspėjimai dėl sunkių oro sąlygų taip pat galiojo Mažojoje Lenkijoje ir Palenkės regione.

Klimatologas Arūnas Bukantis: tai neįprastas reiškinys

Klimatologas Arūnas Bukantis sako, kad tokia stipri kruša yra neįprastas reiškinys. Jis galėjo susidaryti iš pietų slenkant ciklonui.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai neįprastas reiškinys, bet procesai būdingi ciklonui, kuris slinko nuo Viduržemio jūros į šiaurę rytine Europos dalimi. Lenkijoje tuo metu formavosi labai galingi konvekciniai debesys, kurie pasiekia net 10–11 km aukštį. Iš tokių debesų pasipylė stiprios liūtys ir kruša“, – paaiškina klimatologas.

REKLAMA

Nors tokie reiškiniai lokalūs, jie nėra išimtiniai. Anot klimatologo, vasarą gana dažnai susidaro konvekciniai debesys, o jeigu iš jų kartu su kruša pasipila didelis kiekis lietaus, gali susidaryti tokios šerbeto upės kaip Lenkijoje.

„Šie reiškiniai visada būna nedidelėse teritorijose, jie gali apimti tam tikrą liniją. Apskritai jie dažniausiai pasireiškia židiniais. Dėl to ir Lietuvoje sekmadienį krito kruša. Buvo panašūs procesai“, – teigia A. Bukantis. 

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Lietuvoje sekmadienį ir pirmadienį iškritę krituliai nebuvo Lenkiją užklojusio ciklono pasekmė. Pasak klimatologo, Lietuvoje kruša ir lietus krito iš kamuolinių debesų židinių, kurie formuojasi esant palankioms sąlygoms (įkaitus žemės paviršiui, esant mažų gradientų laukui). Tuomet oro srautai kyla į viršų, ten formuojasi debesys, o juose nedideliais plotais pasiskirsto lietus, kruša, formuojasi žaibai.

Ar Lietuvoje sulauksime galingos krušos?

Nors kaimynai lenkai tiesiog braidė ledėkuose, A. Bukantis nuramina, kad Lietuvoje tokio masto kruša vargu ar pasirodys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kuo toliau į šiaurę, tuo tokių reiškinių tikimybė mažesnė. Tada ir kamuoliniai debesys nebūna tokie stori ir vandeningi. Dėl to Lenkijoje sulaukti tokių reiškinių yra didesnė tikimybė“, – teigia klimatologas. 

Tiesa, ir kruša, ir liūtys kasmet būna ir Lietuvoje, tik ne taip gausiai. Mat tikimybė, kad pas mus krušos ledėkai užtvindys ištisas gatves, yra maža.

„Kruša kris, bet tikrai ne tokiais kiekiais“, – patikina A. Bukantis.

Vis tik pernelyg atsipalaiduoti nereikėtų. Pasak klimatologo, krušos sezonas tęsiasi nuo balandžio antros pusės iki spalio mėnesį. Daugiausiai krušos atvejų būna gegužės–birželio mėnesiais, o liepą–rugpjūtį jų šiek tiek sumažėja. 

REKLAMA

Be to, šiltuoju metų laiku susidarantys konvekciniai debesys dažniausiai atsineša visą kraitį nemalonių reiškinių.

„Konvekciniai debesys turi sau būdingus reiškinius, tai yra stiprios liūtys, škvalas, kruša ir žaibai. Jeigu kamuolinis debesis yra storas, galingas, kartu gali pasireikšti visi keturi reiškiniai. Kartais iškrenta tik stiprios liūtys be žaibų.

Priklauso nuo to, ar atmosferoje yra pakankamai vandens, kuris orui kylant į viršų kondensuojasi ir papildo vandens kiekį atmosferoje, ir nuo atmosferos cirkuliacijos, iš kur atslinkę oras ir ar jis vandeningas, ar šiltas, ar yra palankios sąlygos jam kilti į viršų.

REKLAMA

Jeigu visi išvardyti veiksniai yra palankūs konvekcinių debesų formavimuisi, tada juos turime labai galingus ir su pavojingais reiškiniais“, – komentuoja A. Bukantis.

Prognozuoja stiprią audrą: Lietuvą užgrius ciklonas – perspėja pasiruošti

Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė pateikė naujausią šios ir kitos savaitės orų prognozę. „Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“ ji pasidalijo platesne prognoze ir pasakė, kas laukia.

Pasak sinoptikės, virš Skandinavijos ir dalies Baltijos regiono įsikūrė sausas šiaurietis anticiklonas, o pietvakariuose stiprėja ciklonas Lisa. Vis tik jis gausiu lietumi palaistys tik Vokietiją ir Pietų Europą. Tuo metu Lietuva atsidurs dviejų atmosferos sistemų sandūroje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Atmosferos frontai su didesniu ir ilgesniu lietučiu mūsų nepasieks. Tad kol kas tik popietinės liūtys, po vasariškos šutros susidarę, kai ką atgaivins.

Perkūnas vis dundės, o su su juo ir kruša kai kur iškris (stebėkite faktinius radarų ir žaibų išlydžių žemėlapius ), bent jau langus užsidaryt ir pasislėpti spėsit.

Panašūs, šilti, daugiausia su trumpu lietumi ir perkūnijom orai, bus ir šią ir, ko gero, dar visą kitą savaitę. Iki šios svaitės pabaigos kiek gaivesni rytinių krypčių vėjai pūs. Į savaitės pabaigą jau turėtų ne tik dienomis, bet ir naktimis palyti.

REKLAMA

Kitos savaitės pradžioj dar mažiau lietaus sulauksim“, – skelbė E. Latvėnaitė.

Orų prognozė savaitei

Antradienį, gegužės 21 d., dieną vėl trumpai, kai kur gausokai, su popietine perkūnija, nulis, kruša vėl gali iškristi, didžiausia tikimybė šiauriniam pakraštuke, taip pat apie Kelmę, Tauragę, Raseinius. Vėjas dieną rytų 5–10 m/s, per perkūniją gūsingas 8–13 m/s, gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra dieną 21–26 laipsnių šilumos.

Trečiadienio, gegužės 22-osios, nakties pradžioje gali trumpai, su perkūnija palyti, daugiausia šiauriniuose rajonuose ir Žemaitijoje, dieną vėl trumpas lietus, popietę su perkūnija. Vėjas rytų, pietryčių naktį 5–10 m/s, dieną 8–13 m/s, per perkūniją gūsiai 15–17 m/s. Naktį 11–14 laipsnių, dieną 21–26.

REKLAMA

Ketvirtadienį, gegužės 23 d., trumpai, su perkūnija palis, gausiau dieną. Vėjas rytų, pietryčių naktį 6–11 m/s, dieną 8–13 m/s. Naktį 12–15, dieną 21–26 laipsnių šilumos.

Penktadienį, gegužės 24 d., protarpiais palis, dieną vėl su perkūnija. Vėjas pietryčių naktį 7–12 m/s, dieną 5–10 m/s. Naktį 13–16, dieną 23–28 laipsnių karščio.

Šeštadienio, gegužės 25-osios, naktį be ženklesnio lietaus, dieną protarpiais, su perkūnija palis. Vėjas nepastovus 4–8 m/s. Naktį 12–15 laipsnių, dieną 23–28.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sekmadienio, gegužės 26-osios, naktį be ženklesnio lietaus, dieną protarpiais, su perkūnija palis. Vėjas nepastovus 4–8 m/s. Naktį 11–14, dieną 20–25 laipsnių.

Pirmadienio, gegužės 27-osios, naktį be lietaus, dieną turėtų nedaug, su silpna perkūnija, palyti. Vėjas nepastovus 4–8 m/s. Naktį 12–16, dieną 23–26 laipsnių šilumos.

Antradienį, gegužės 28 d., be lietaus. Vėjas nepastovus 4–8m/s. Naktį 12–16, dieną 20–25 laipsniai.

Iš kokio šūdkaimio surinko avis šituos straipsnelius rašinėti? Lėdėkas, čia kur, Kazlų Rūdoj kokioj taip vadina? Išsitrynkit pizėkus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų