• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nebuvo nei narkotikų, nei kelionės į Braziliją?

Žilvinas Vizgirda, Akistata

Žilvinas Vizgirda, Akistata

REKLAMA

Kovo pradžioje Kauno apygardos teismas paskelbė išteisinamąjį nuosprendį žinomam Lietuvos buriuotojui Rimgaudui Gelgotui (67 m.). 15 mėnesių nelaisvėje išbuvęs jachtos kapitonas į laisvę buvo paleistas teismo salėje. Tačiau tai dar ne pabaiga. Prokuratūra nuosprendį apskundė.

Nors šioje su Agurkiniais susijusioje byloje kaltinimą palaikė net trys prokurorai, jiems nepavyko įtikinti teismo, kad buriuotojas – dar ir narkotikų kontrabandininkas. Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Albinas Antanaitis suabejojo liudytojų Vilmanto Veršulio ir Dmitrijaus Romanovičiaus parodymais, nes abu vyrai šioje byloje galėjo būti suinteresuoti.

V. Veršulis Agurkinių byloje, kuri šiuo metu nagrinėjama Klaipėdos apygardos teisme, nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas kaip asmuo, kuris aktyviai padeda atskleisti organizuotos grupės ar nusikalstamo susivienijimo padarytus nusikaltimus, o D. Romanovičius šioje byloje yra kaltinamasis ir teisiamas, kaip rašoma Kauno apygardos teismo nuosprendyje, „už veiką, betarpiškai susijusią su R. Gelgotui inkriminuojama veika“.

REKLAMA
REKLAMA

Teismas padarė išvadą, kad šiuo atveju įrodymais galima pripažinti tik tokius parodymus, kurie patvirtinami kita bylos medžiaga. O tokios medžiagos, išskyrus tų dviejų liudytojų parodymus, kaip ir nėra. „Be to, netgi pripažinus, jog V. Veršulis ir D. Romanovičius iš paminėto laivo paėmė ne mažiau 174 kg kažkokios medžiagos, jokių objektyvių duomenų, patvirtinančių, kad tai buvo būtent narkotinė medžiaga – kokainas, ir kad jos buvo ne mažiau nei 174 kg, byloje nėra, tai tėra prielaidomis grįsta liudytojų V. Veršulio ir D. Romanovičiaus nuomonė“, – rašoma nuosprendyje.

REKLAMA

Kapitono areštas

Kad buriuotojas iš Kauno susijęs su narkotikų kontrabanda, per vieną iš apklausų pareigūnams papasakojo Agurkinių gaujai priskiriamas Čikiu vadinamas Algimantas Ringaila:

„Nuvažiavo keliese į Ispaniją, Kanarų salas. Atplaukė laivas į uostą. Pasirodė V. Veršulis ir pasakė laivo įgulai, kad kokainas priklauso jam ir jį pasiėmė. Tuo metu, kai buvo vežamas kokainas, buvo rasti nauji kokaino realizavimo kanalai Anglijoje, Rusijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Iš 170 kg kokaino iki mūsų sulaikymo buvo likę nerealizuota tik 40 kg. Anglijoje priimdavo kokainą Saulius Pilipavičius, geriau žinomas kaip Čigonas arba Ūsas (buvęs garsus anų laikų Kauno nusikalstamo pasaulio veikėjas, praeityje ne kartą teistas ir Daktarų gaujos vietininku Senamiestyje laikytas asmuo.

2013-ųjų balandį vienoje Londono sankryžų policijos pareigūnams jis įkliuvo su beveik kilogramo kokaino kroviniu. Ūsas tebelaikomas Anglijos areštinėje ir neaišku, kada bus parvežtas į Lietuvą – red. past.) ir Č. Stanevičiaus kažkokie draugai. Pinigai buvo dalinami visiems, kurie dalyvavo“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čikio parodymai nepraslydo pro bylą tiriančių pareigūnų ausis, ir jie ėmėsi jachtos „Ingo2“.

2013-ųjų gruodį grįžęs į Lietuvą jachtos kapitonas R. Gelgotas buvo areštuotas. Jis nuo pat pirmų minučių neigė plukdęs narkotikus. „Turėjau pasiūlymų Lietuvoje parvaryti laivą ar parvežti kažką, – per vieną apklausą sakė R. Gelgotas. – Bet ką konkrečiai, man nesakė. Užsakovai būdavo nepažįstami, prieidavo ir klausdavo.

REKLAMA

Tokių pasiūlymų sulaukdavau nuo nepriklausomybės pradžios, per buriavimo sezoną nuo gegužės iki spalio mėnesio. Tų žmonių apibūdinti negaliu, bet sprendžiant iš jų pasiūlymų, virš jų kažkas buvo. Kadangi jie neįvardijo ką reikia vežti, nesutikdavau“ (Kalba netaisyta).

Apie tai, kad buriuotojus bandydavo užverbuoti kotrabandininkai, „Akistatai“ yra pasakoję ir kiti jūreiviai. Tačiau sutikdavo tik retas, nes patys narkotikų gabentojai, jei pavykdavo užverbuoti kelias komandas, vienai jų įduodavo mažesnį krovinį ir apie tą jachtą pranešdavo policijai. Tuomet kitas jachtas mažiau tikrindavo. Tad, paaukoję vieną, su kitomis lengviau įplaukdavo į uostą.

REKLAMA

Atidavė narkotikus

Ikiteisminį tyrimą atlikę pareigūnai nustatė, kad R. Gelgotą pervežti narkotikus iš Brazilijos į Ispanijos Gran Kanarijos Las Palmaso uostą užverbavo toks Italu pravardžiuojams Audrelis, kuris Kaune perėmė areštuoto Egidijaus Abariaus, pravarde Goga, „verslą“.

Pareigūnų duomenimis, už 180 kilogramų aukštos kokybės kokaino Italas sumokėjo 350 000 eurų. Apie tai sužinoję Agurkiniai nusprendė kontrabandinį krovinį pasisavinti. Ta misija buvo patikėta V. Veršuliui, D. Romanovičiui, Aurelijui Perminui, jiems talkino dar keli saloje buvę vyrai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į surastą uoste jachtą nuvyko V. Veršulis ir D. Romanovičius. Kaip pasakojo teisme V. Veršulis, jie kartu su Dmitrijum įlipo į jachtą ir susieškojo kapitoną – „aukštą, žilstelėjusi, apie 60 metų vyrą“.

Jam V. Veršulis ir išdėstė Sauliaus Velečkos-Agurko sukurptą legendą. Atseit, policija susekė narkotikų prekeivius ir vyksta sulaikymai, o jie turi skubiai paimti krovinį. Kapitonas juo patikėjo ir davė nurodymą įgulos nariams ištraukti kokainą iš slėptuvių.

REKLAMA

„Tuo metu aš su kapitonu nuėjau atsivaryti mašinos, kurią buvom palikę prie uosto, – teisme liudijo V. Veršulis. – Kapitonas ėjo kartu, nes turėjo kortelę, o aš nežinojo kaip su ta kortele įvažiuoti į teritoriją. Kai atvažiavome prie jachtos, vyrai jau ėmė iš slėptuvių narkotikus.

Jie buvo supakuoti po kilogramą, kaip plytos. Kažkur 5-8 cm storio ir 30 cm ilgio. Slėptuvės buvo dvi – kažkur po varikliu ir virtuvėlėje. Paketus skaičiavo kapitonas, aš neskaičiavau. Aš tik pasakiau, kad neturim kur sukrauti, tai jie savo jūreivinius, brezentinius maišus išpurtė ir pradėjo į juos krauti. Krepšiai žalsvi, jūreiviški, neperšlampami.

REKLAMA

Paketai buvo sudėti į 4-5 maišus, kuriuos visi kartu sukėlėm į automobilio bagažinę ir ant galinės sėdynės. Maišą nešėme dviese link krantinės, paskui kėlėm kopėtėlėm, nes mašina aukščiau buvo, reikėjo dar vienas kitam paduoti. Atstumas nuo jachtos iki automobilio buvo apie 5 metrai. Kai krovė daug jachtų stovėjo, vaikščiojo apsaugos darbuotojas. Operacija užtruko apie valandą.

Pakrovus kapitonas padavė kortelę ir aš su ja išvažiavau, prižadėjęs, kad kortelę grąžinsiu. Iš uosto išvažiuojant automobilio niekas netikrino. Automobilį palikau viešbučio požeminiame garaže. Vėliau sužinojau, kad atvežėm ar tai 174, ar tai 176 kilogramus kokaino“. (Kalba netaisyta)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašiai liudijo ir D. Romanovičius. Jis tik sakė, kad kapitono paduotą kortelę jis išmetė pro automobilio langą. O ar tikrai jie vežė kokainą, jis nežinojo. „Aš nežinau, kas buvo tose pakuotėse. Narkotikų neragavau, nevartojau. Mačiau kaip susmulkino tuos briketus ir subėrė į plastikinius butelius, o, kad ten kokainas, sužinojau tik iš bylos, – tvirtino Dmitrijus.

Apšmeižė pareigūnai

Nei S. Velečka, nei A. Perminas, nei R. Gelgotas nepatvirtino buvusių Agurkinių liudijimų. Agurkas teisme sakė, kad kapitoną mato pirmą kartą, apie jokį kokainą nieko nežino, į Ispaniją nieko nesiuntė. „Vilmantą Veršulį pažįstu kaip labai negerą žmogų, – liudijo S. Velečka. – Žinau, kad jis nurodė, jog aš kažką organizavau. Jis ant manęs pyktį laiko, kadangi pats papuolęs už žmogžudystės organizavimą, suvertė viską ant manęs, ant draugų“. (Kalba netaisyta).

REKLAMA

A. Perminas, liudydamas teisme, irgi nurodė, kad kapitono nepažįsta, ir nėra niekada matęs. Apie kokainą jis girdėjęs, tik kaip apie kažkokią išgalvotą istoriją, o pats narkotikų neatiminėjo, apie laivą nieko nežinąs.

Kaltu neprisipažino ir kapitonas R. Gelgotas. Teisėjui paskelbus, kad jis išteisintas vos tik pravėręs teismo salėje esančio stiklinio narvo duris, buriuotojas žurnalistams pareiškė, kad tiktai kelių su pareigūnais bendradarbiavusių kokaino gabentojų dėka buvo apšmeižtas sukurptoje, milžiniško kokaino krovinio gabenimo per Atlanto vandenyną, istorijoje.

REKLAMA

Išgalvota Brazilija

Teisme buvo išsiaiškinta, kad jachta „Ingo2“ R. Gelgotas plaukiojo nuo 2006-ųjų. Tais, 2011 metais, kai buvo siejamas su narkotikais, dažniausiai plaukiojo tarp penkių Kanarų salų. Brazilijoje nebuvo.

Nuo Las Palmaso uosto iki artimiausios Brazilijos salos yra apie 5000 jūrmylių. „Su mano jachta plaukiant pavėjui, tokį atstumą galima nuplaukti per pusantro mėnesio, o atgal apie du ar du su puse mėnesių, – sakė kapitonas. – Jei nepalankus vėjas, tenka manevruoti, kelias pailgėja dvigubai. 2011 metų gegužės mėnesį plaukiojau tarp salų.

REKLAMA
REKLAMA

Bet kuris laivas, įplaukęs į teritorinius vandenis, yra stebimas radarų. Per raciją klausiama, kas esi ir iš kur plauki. Jei atplauki iš toliau, pasitinka apsauga, klausia iš kokio uosto atplaukei ir į kokį uostą plauksi toliau. Reikia parodyti dokumentus, kur buvai. Yra laivo žurnalas, kuriame turi užrašyti, kur plaukei, kur buvai. Laivą tikrina muitinė, vėliau – migracijos tarnyba patikrina dokumentus ir paskui atvažiuoja policija“.

Kad R. Gelgotas buvo nuplaukęs į Braziliją, nepatvirtino niekas. Buvo gauti dokumentai, kad iš Las Palmaso uosto laivas išplaukė kovo 19-ąją, o įplaukė gegužės 16-ąją. Per tokį laiką su „Ingo2“ kelionė į tokią tolimą šalį – neįmanoma. Kapitono pase irgi nėra atžymos, kad jis buvęs Brazilijoje, jokio įrašo apie tai – ir laivo žurnale.

Abejotini faktai

Kapitonas sakė, kad laivas į prieplauką statomas galu. Laivo galas žemėja ir ten padaryti laipteliai. Įlipti į laivą per priekį, taip kaip nurodė V. Veršulis ir D. Romanovičius, neįmanoma, nes borto aukštis pusantro metro ir jį juosia dar ir apsauginė tvorelė. Tai patvirtino ir fotonuotraukos iš uosto. Su automobiliu į uosto teritoriją įvažiuoti laivo savininkas gali, tačiau jokių kortelių nėra, nes užtvarą atidaro tik apsauginis.

Abejoti verčiančių faktų būta ir daugiau. V. Veršulis akistatos metu sakė, kad laivo ilgis yra apie 5-6 metrus, nors iš tikrųjų jachta dvigubai ilgesnė. „Pažymėtina ir tai, kad tiek V. Veršulis, tiek D. Romanovičius skirtingai apibūdino ir paketus, – rašoma išteisinamajame teismo nuosprendyje. – Negalima nepaminėti ir tos aplinkybės, kad, pasak liudytojų, narkotines medžiagas jie paėmė saugomoje uosto teritorijoje, dienos metu, atvirai, o tai vėlgi leidžia suabejoti tokia versija kaip prieštaraujančia protingumo principui, kadangi tokie jų veiksmai prieštarauja elementariai logikai ir savisaugai būdingiems veiksmams.

REKLAMA

Be to, kaip seka iš liudytojų parodymų, laivo kapitonas patikėjo, kad vyksta sulaikymai, todėl jiems atidavė narkotines medžiagas, kas vėlgi yra mažai tikėtina – kad asmuo, besiverčiantis tokia neteisėta ir tokio didelio masto veikla, taip lengvai bei atvirai atiduotų nepažįstamiems asmenims didelės vertės narkotinę medžiagą, saugomoje uosto teritorijoje“.

Tačiau abejonių, ko gero, galėjo kilti ir kaltinamąjį aktą surašiusiems prokurorams. Kodėl buvo nuspręsta apšmeižti R. Gelgotą? Nors teisme ir įrodyta, kad jis per tokį laiką negalėjo nuplaukti iki Brazilijos, tačiau krovinį juk buvo galima paimti ir kažkur pusiaukelėje, Atlanto vandenyne.

Kaip tik tuometu jachtos Las Palmaso uoste nebuvo beveik du mėnesius. Vėliau ji iš Las Palmaso buvo išplaukusi penkiems mėnesiams, bet tai su narkotikų byla jau nesusiję.

Minėtomis dienomis į Gran Kanariją keltu iš Ispanijos iš tikro buvo atvykę ir V. Veršulis, ir D. Romanovičius, ir dar viena mergina, kuri apie narkotikus nieko nežinojo.

Visi jie gegužės 14-17 dienomis gyveno viešbutyje. Dar anksčiau viešbučiuose yra gyvenę ir kiti su Agurkiniais susiję vyrai. Jie iš Gran Kanarijos grįžo su kokainu, kurio dalis buvo parduota, dalis konfiskuota britų ir rusų pareigūnų.

Kad kokaino gabenimai iš Olandijos į Angliją prasidėjo 2011 metų pavasarį, paliudijo ir kiti Agurkinius išduodantys buvę grupuotės nariai. O kaip tik į Olandiją iš Gran Kanarijos kokainas ir buvo atvežtas. Tad neatsakytų klausimų liko ne vienas.

Teismas rėmėsi principu, kad bet kokios abejonės turi būti vertinamos kaltinamojo naudai ir R. Gelgotą išteisino. Prokurorai nuosprendį apskundė ir bandys įrodyti, kad jis yra kaltas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų