REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasisakydamas Didžiajame šeimos gynimo marše, šalies prezidentas Gitanas Nausėda palietė ir tos pačios lyties asmenų partnerystės klausimą. Nors pažymėjo, kad partnerystę reikia sureguliuoti teisiškai, čia pat prezidentas akcentavo, kad „tai turi būti daroma laikantis Konstitucijos“. Vis dėlto konstitucinės teisės ekspertai neįžvelgia, kuri Partnerystės įstatymo dalis dabar galėtų prieštarauti Konstitucijai.

Pasisakydamas Didžiajame šeimos gynimo marše, šalies prezidentas Gitanas Nausėda palietė ir tos pačios lyties asmenų partnerystės klausimą. Nors pažymėjo, kad partnerystę reikia sureguliuoti teisiškai, čia pat prezidentas akcentavo, kad „tai turi būti daroma laikantis Konstitucijos“. Vis dėlto konstitucinės teisės ekspertai neįžvelgia, kuri Partnerystės įstatymo dalis dabar galėtų prieštarauti Konstitucijai.

REKLAMA

Savo kalboje, kurią šeštadieninio maršo dalyviams ištransliavo vaizdo įrašu, G. Nausėda kalbėjo apie tos pačios lyties asmenų partnerystės teisinį reguliavimą nepažeidžiant Konstitucijos.

„Šiandien daug svarstoma, kaip teisiškai spręsime tos pačios lyties žmonių santykių klausimą. Ar reikia šį klausimą apskritai spręsti? Žinoma, kad reikia! Mes turime matyti, kokie įvairūs žmonės gyvena mūsų šalyje – visi mylintys savo Tėvynę, Lietuvos Respublikos piliečiai. Ir aš pripažįstu, kad mes dar turime ką nuveikti, kad visų teisės būtų lygiai užtikrintos. 

REKLAMA
REKLAMA

Man nereikia gudrauti ir išsisukinėti, arba kaitalioti savo nuomonę. Sakiau tai per prezidento rinkimus, kuomet Jūs mane rinkote, sakau tai ir dabar. Mes privalome teisiškai sureguliuoti vienos lyties asmenų bendro gyvenimo klausimus, gerbiant jų teisę gauti informaciją apie partnerio sveikatos būklę, teisę į paveldėjimą, kitus svarbius klausimus. 

REKLAMA

Tačiau tai turi būti daroma laikantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnio, kuriame teigiama, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, o santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu. Kaip Lietuvos Respublikos Prezidentas, pasinaudosiu savo galiomis, kad taip ir būtų“, – šeštadienį kalbėjo G. Nausėda.

Vyras ir moteris kuria santuoką

Tačiau ką reiškia prezidento užuomina apie tai, kad partnerystės reglamentavimas turėtų būti vykdomas laikantis Konstitucijos 38 straipsnio?

Straipsnis skamba taip: „Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę. Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu. Valstybė registruoja santuoką, gimimą ir mirtį. Valstybė pripažįsta ir bažnytinę santuokos registraciją.

REKLAMA
REKLAMA

Sutuoktinių teisės šeimoje lygios. Tėvų teisė ir pareiga – auklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir ištikimais piliečiais, iki pilnametystės juos išlaikyti. Vaikų pareiga – gerbti tėvus, globoti juos senatvėje ir tausoti jų palikimą“.

Jame rašoma, kad vyras ir moteris sudaro santuoką, tačiau nerašoma, kad šeima sudaroma tik tarp vyro ir moters. Tuo pačiu 2019 m. Konstitucinis Teismas savo išaiškinime teigė, kad konstitucinė šeimos samprata yra neutrali lyties pagrindu.

„Iš vienos pusės, šitame šeimų marše jis dėstė tokią nuosaikią poziciją, ragino santarvę, kalbėjo ir apie tos pačios lyties asmenų partnerystės problemas. Bet, aišku, iš kitos pusės, vis dėlto gana įdomiai jis apeliavo į Konstitucijos straipsnį, apibrėžiantį šeimos sąvoką. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors mes turime labai neseną Konstitucinio Teismo išaiškinimą, kad konstitucinė šeimos samprata yra neutrali visiems. Įdomu, ar prezidentas nežino to, ar jis tą ignoruoja, ar jis nenori to žinoti“, – prezidento žodžiais stebėjosi Mykolo Romerio universiteto docentas, politologas Saulius Spurga.

Kokiu atveju įstatymas prieštaraus Konstitucijai?

Prezidento kalbą girdėjęs konstitucinės teisės ekspertas, Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius taip pat sako ne visai supratęs, ką prezidentas bandė pasakyti, nes jo žodžius buvo galima suprasti nevienareikšmiškai.

„Dabar nesuprantu, prezidentas sako, kad mes turime įsiklausyti. Į ką įsiklausyti? Į tuos, kurie sako, kad gėjai ne žmonės? Tai palaukite, kas mes, ar Žemaitės Lietuva, su „mauči, boba, nes į snukį gausi“? <...>

REKLAMA

Prezidentas, aš suprantu, norėjo įtikti abiem pusėms ir neįtiko nė vienai. Prezidentas iš vienos pusės sakė, kad mes turime girdėti tuos žmones, kurie susirinko, kokia jų nuomonė yra. Bet jis pasakė ir esminį sakinį – mes turime šituos santykius reglamentuoti nepažeisdami Konstitucijos“, – tv3.lt kalbėjo V. Sinkevičius.

O štai Konstituciją Partnerystės įstatymas pažeistų tuo atveju, jei jame būtų kalbama apie tos pačios lyties asmenų santuoką.

„Matote, yra Konstitucinio Teismo nutarimas, kad santuoka yra vyro ir moters sąjunga. Kitaip tariant, santuoka negali būti tarp tos pačios lyties asmenų. Tokia yra Konstitucinio Teismo pozicija.

REKLAMA

Aš suprantu, kad prezidentas norėjo pasakyti, kad, jeigu partnerystės įstatyme atsiras, kad tai yra santuoka, tai prieštaraus Konstitucijai. Tikriausiai tik taip galima suprasti“, – svarstė profesorius.

Vis dėlto kol kas V. Sinkevičius nemato prielaidų, kad Partnerystės įstatymas turėtų prieštarauti Konstitucijai. Tiesa, galutinis projekto variantas dar nėra registruotas Seime ir gali būti keičiamas.

„Kiek aš dabar matau tą įstatymą partnerystės, ten nekalbama nei apie šeimą, nei apie santuoką. Ten kalbama apie dviejų žmonių – skirtingos ar vienos lyties – turtinių ir kitų santykių reglamentavimą.

Tai dabar, jeigu dėl to įstatymo būtų kreiptasi į Konstitucinį Teismą, tai Konstitucinis Teismas turėtų atsakyti į klausimą, ar konkreti įstatymo nuostata neprieštarauja Konstitucijai. Jeigu tokių sąvokų, terminų įstatyme nėra, tai ką čia būtų galima skųsti Konstituciniam Teismui?“ – kalbėjo V. Sinkevičius.

Portalas tv3.lt jau aprašė, kokios nuostatos nugulė į Partnerystės įstatymo projektą. Politikai planuoja leisti sudaryti partnerystę metrikacijos skyriuose, pasiimti partnerio pavardę, tačiau neleis įsivaikinti vaikų.

Stebėkite Šeimų maršo renginį:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų